Žadėjo uždengti stogą – nugriaus namą
Varvėjo pro kiaurą stogą
Jurbarko g. 49-uoju numeriu pažymėtas medinukas Vilijampolėje mena dar Pirmąjį pasaulinį karą – jis pastatytas 1910 m. Bėgant dešimtmečiams, namo savininkai keitėsi, tačiau kai kuriuos gyventojus galima vadinti nuolatiniais. Šiame savivaldybės socialiniame bute gyvenanti 90-metė Jadvyga Survilienė čia užaugo ir užaugino sūnų. Ji, kaip ir kitos dvi garbaus amžiaus kaimynės, jaučiasi patekusi į savivaldybės spąstus.
Gėlėmis apsodintas medinuko kiemas, kaip ir moterų butai, tvarkingi, spindi švara, tačiau savivaldybė, anksčiau teigusi, kad užlopys kiaurą stogą ir verandą, nusprendė nurašyti visą namą.
"Trejus metus susirašinėjome su savivaldybe – buvo kiauras stogas, tad prašėme remonto. Norėjome, kad šiek tiek paremontuotų ir verandą. O sulaukėme štai tokių naujienų", – sakė aštuntą dešimtį skaičiuojanti namo gyventoja Irena Šidlauskienė.
Name yra šeši butai, iš kurių vienas privatus, o penki priklauso savivaldybei. Namo gyventojai dar 2010 m. rudenį kreipėsi į namą administruojančią įmonę "Panemunės butų ūkis" dėl remonto. Iš čia gautas atsakas, kad projektas ir sąmata paruošti ir pateikti Kauno savivaldybei, tačiau dokumentai čia mįslingai dingo.
Amžinas remontas
Žiemą iškentę su varvančiu stogu ir nesulaukę atsakymo gyventojai kovą kreipėsi į buvusią savivaldybės Gyvenamojo fondo administravimo vedėją Birūtą Kaulakytę.
Po šio prašymo gyventojus ėmė lankyti įvarios komisijos, kurios vertino darbų apimtį – buvo žadama, kad spalio mėnesį visi darbai bus baigti. Bendra darbų sąmata tada siekė apie 35 tūkst. litų.
Deja, I.Šidlauskienė su kaimynais remonto laukė dar metus – per tą laiką kreipėsi ne tik į minėtą skyrių, bet ir tiesiai į miesto merą Andrių Kupčinską. Galų gale 2012 m. rugsėjį Jurbarko g. gyventojai sulaukė atsakymo – namą vertins dar viena komisija.
Po jos vizito, rugsėjo pabaigoje, gyventojai dar kartą patikėjo, kad nebereikės laikyti puodų po varvančiomis lubomis. Juos pasiekė administracijos direktoriaus Dainiaus Ratkelio raštas, kuriame teigiama, kad remiantis bendrovės "Ekspertika" atliktu vertinimu namą nuspręsta remontuoti 2013 m. pavasarį.
Pasiūlė kone tvartą
Deja, liepą gyventojų laukė staigmena – savivaldybės Gyvenamojo fondo skyrius, remdamasis ta pačia bendrovės "Ekspertika" atlikta ekspertize, pagal kurią namas turėjo būti suremontuotas, namą pasiūlė nurašyti ir kreipėsi į miesto tarybos kolegiją.
Trejus metus remonto planus dėliojusi savivaldybė staiga pakeitė savo nuomonę. Tarybos kolegija nusprendė, kad namą Jurbarko g. 49 labiau apsimoka nurašyti kartu su jo gyventojais, nei jį remontuoti. Kad neverta šio namo remontuoti, nubalsavo ir miesto taryba – jis pripažintas avariniu.
Namo gyventojus papiktino ne tik tai, kad savivaldybė juos už nosies vedžiojo trejus metus, bet ir tai, kad paskutinį kartą užsukusi komisija trims iš šešių remonto norėjusių moterų vietoj jų būsto pasiūlė šalia esantį Jurbarko g. 65A namą.
Jis taip pat priklauso savivaldybei, tačiau labiau primena ne gyvenamąjį namą, bet ūkinį pastatą kaime – čia nėra net vandentiekio, o tualetas – lauke.
"Kai atvažiavo savivaldybės komisija, mus nuvedė ir parodė, kur gyvensime. Pasižiūrėkite, čia net pamatai suskilę", – ranka rodydama sukiužusį medinuką pasakojo I.Šidlauskienė.
Savivaldybės sumanymams besipriešinančios trys senolės pasibaisėjo tokiais valdininkų veiksmais.
"Kur aš kelsiuosi gyventi? Man juk 90 metų – ten viską reikia remontuoti. Iš kur aš gausiu tokių pinigų? Jei mūsų namas kam nors reikalingas, tegu duoda bent kur oriai gyventi", – sakė J.Survilienė.
Gali sugriūti
Paskutiniame savivaldybės atsakyme namo gyventojoms argumentuojama, kad namas viršijo 60 metų leistiną gyvavimo trukmę ir jis turi avarinio būsto požymių – visiškai susidėvėjusios konstrukcijos.
"Namas pripažintas avariniu – jį remontuoti tikrai neekonomiška. Suprantu, gyventojoms atrodo, kad paremontuos jį ir viskas, bet ten pamatai gali bet kada subyrėti. Net neabejoju, kad jiems Jurbarko g. rekonstrukcija patvarumo taip pat nepridėjo", – "Kauno dienai" sakė Gyvenamojo fondo administravimo skyriaus vedėja Laura Stankevičienė.
Vedėjos teigimu, ji iš pradžių teigė moterims kito būsto nesiūliusi, tačiau vėliau pripažino, kad atvykusi pas jas buvusi prispausta ir parodė artimiausiai esantį laisvą savivaldybės būstą, esantį Jurbarko g. 65A.
Žada toliau
Paklausta, kodėl atsisakyta remonto, L.Stankevičienė teigė, kad anksčiau namą lankiusios komisijos ir ekspertizes darę specialistai savo darbą atliko blogai, tad gyventojų gali laukti priverstinis iškeldinimas.
"Toms moterims turime siūlyti adekvatų būstą jų turimam. Dabar jos čia gyvena, tačiau jei nenorės keltis, teks kraustyti prievarta, mat namas juk gali sugriūti. Atliktas tik namo kosmetinis remontas, kuris didelės naudos neduos. Tiesa, neaišku, kaip bus su vienu privatizuotu butu, reikėtų panagrinėti situaciją teisiškai", – svarstė savivaldybės tarnautoja.
Jurbarko g. 49 namas, kaip avarinis, bus parduodamas varžytinėse. Vargu ar naujasis jo savininkas investuos į namo rekonstrukciją, tad namas greičiausiai bus griaunamas.
L.Stankevičienė tvirtino, kad namas toks susidėvėjęs, jog jame buvo atsisakyta net vesti internetą. Rugsėjo pabaigoje moterims vedėja žadėjo pasiūlyti rinktis iš 10 naujai savivaldybei priklausančių suremontuotų butų su centriniu šildymu ir visais patogumais.
Vedėjos teigimu, padėtis su socialiniais būstais savivaldybėje dabar liūdna – 100 butų laukia remonto, o dar tiek pat – ekspertizės arba privatizavimo, mat gyventi juose dėl nudėvėjimo jau neįmanoma.