Vilniuje brangs šiluma ir vanduo
Pakėlė kainas
Nuo rugsėjo 1 d. šiluma ir karštu vandeniu sostinės gyventojus aprūpinanti bendrovė "Vilniaus energija" kainas kels dar kartą. Kilovatvalandė šilumos brangs 1 centu.
Individualių vartotojams priklausančių šilumos punktų tiekiama šiluma kainuos 28,31 cento už 1 kWh arba 28,18 cento už 1 kWh iki įvado bei 1,05 lito per mėnesį už pardavimą. Rugpjūtį kaina buvo atitinkamai 27,54 cento už 1 kWh ir 27,41 cento už 1 kWh bei 1,05 lito už pardavimą.
"Kaina didėja tik dėl to, kad brangsta dujos. Jokios kitos priežasties nėra. Šilumos tiekėjų kainos dalis nesikeičia, ji yra pastovi", – dienraščiui "Vilniaus diena" tvirtino "Vilniaus energijos" atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas.
Esą kaina auga kaskart, kai pakyla Lietuvai tiekiamų gamtinių dujų kaina. Jei dujos žiemą dar brangs, brangs ir šildymas, kaip sakė N.Mikalajūnas.
"Kadangi kalbama, kad dujų kaina žiemą gali ir sumažėti, tai "Vilniaus energija" tikrai tokiu atveju kainas sumažintų", – tikino bendrovės atstovas.
Karštas vanduo nuo rugsėjo kainuos 20,15 lito už 1 kub. m tiems, kuriems šiluma jam pašildyti tiekiama iš gyventojams priklausančių šilumos punktų, ir 21,23 lito už 1 kub. m tiems, kuriems šiluma jam pašildyti tiekiama iš įmonei priklausančių punktų. Iki šiol 1 kub. m karšto vandens atitinkamai kainavo 19,63 lito ir 20,71 lito.
Šiluma ir karštas vanduo Vilniuje brangsta antrą mėnesį iš eilės.
Didėjimas nemažas
Sostinės savivaldybės Aplinkos ir energetikos departamento direktorius Kęstutis Karosas šią savaitę kartu su savivaldybės vadovais pristatė planus, kaip dar šią žiemą šilumos kainas sumažinti 23 proc., tačiau jau šiandien sulaukė žinių, apie dar vieną kainos ūgtelėjimą.
K.Karosas dienraštį tikino, kad tokia padėtis išliks tol, kol šalies Vyriausybė nesutiks su savivaldybės planais elektros energiją pirkti ne iš Lietuvos elektrinės Elektrėnuose, o iš Vilniaus kogeneracinės elektrinės, kuri priklauso "Vilniaus energijai".
"Taip ir bus tol, kol nebus žengti kokie nors žingsniai mažinti kainai", – aiškino departamento direktorius. Jis pripažino, kad iš pirmo žvilgsnio menkas vos 1cento kainos augimas iš tiesų yra gana didelis.
"Tai gana didelis kainos augimas. Tas 1 centas reiškia, kad vilniečiai per artėjantį šildymo sezoną sumokės maždaug 25 mln. litų daugiau. Jei tiek augtų elektros kaina, gal mažai kas pajustų, tačiau šildymui tai gana daug", – dėstė K.Karosas.
Siūlo derėtis patiems
Energetikos ministras Arvydas Sekmokas, nuolat aiškinantis apie galimybes sumažinti gamtinių dujų kainas ir nedidinti šilumos kainų vartotojams artėjantį šildymo sezoną, pasiūlė šilumininkams pirmiausia derėtis su gamtinių dujų tiekėjomis bendrovėmis "Lietuvos dujos" ir "Dujotekana".
Anksčiau A.Sekmokas kalbėjo, kad dėl mažesnių dujų kainų bus kalbamasi su Rusijos dujų koncernu "Gazprom". Tačiau po kelių susitikimų su koncerno atstovais Lietuvai, tikėtina, taip ir nepavyko pasiekti teigiamų rezultatų.
Energetikos ministro atstovas spaudai Kęstutis Jauniškis BNS sakė, kad su "Gazprom" deramasi dėl dujų kainos Lietuvai, o šilumos tiekimo įmonės pačios turi derėtis dėl perkamų dujų kainos.
"Šilumininkai turi reikalauti mažesnių kainų ir derėtis su "Lietuvos dujomis" ir "Dujotekana" dėl didesnių nuolaidų, galbūt galima centralizuotai pirkti dujas. Šilumininkai sutiko, kad jie gali ir turi derėtis", – teigė K.Jauniškis.
A.Sekmokas anksčiau žadėjo, kad ateinančią žiemą vartotojai už centralizuotą šildymą mokės ne daugiau nei praėjusią arba šilumos kaina bus tik nesmarkiai didesnė. Tačiau iki šiol jis neatskleidė, kaip konkrečiai tai bus padaryta.