Tylos svarba jūsų namuose
Įrodyta, kad nuolatinis triukšmas žmogų veikia psichologiškai, sukelia įtampą ir įvairių sveikatos sutrikimų. Ilgainiui pažeidžiama centrinė nervų sistema, dėl to dažnai skauda galvą, blogėja atmintis. Į triukšmą reaguoja širdies ir kraujagyslių sistema. Pulsas iš pradžių dažnėja, vėliau ilgą laiką dirbant triukšmingomis sąlygomis – retėja, o kraujo spaudimas – didėja.
Triukšmas gali sukelti padidėjusį skrandžio rūgštingumą ir opas. Dėl labai intensyvaus impulsinio triukšmo gali plyšti net ausies būgnelis. Nuolatinio triukšmo varginami žmonės greičiau pavargsta, silpsta jų organizmo atsparumas ligoms.
Tokia prabanga kaip tyla savo namuose gali pasigirti retas žmogus, ypač jei gyventi tenka senos konstrukcijos daugiabutyje.
Siekiant apsaugoti žmones nuo per didelio triukšmo, 2004 m. Lietuvoje išleistas įstatymas numato, kad kiekvienas naujas daugiabutis, dvibutis ar blokuotas namas turi atitikti bent jau priimtiną akustinį komfortą užtikrinančią C klasę. Iš viso garso klasių skiriamos penkios, tačiau ką daryti, jei namas neatitinka privalomų garso izoliacijos normų?
Išeitis gali būti garsą izoliuojančios ir sugeriančios plokštės, montuojamos būsto viduje. Renkantis nuo triukšmo apsaugančias medžiagas labai svarbu ne tik jų funkcionalumas, bet ir estetinės ypatybės. Dėl šios priežasties daug įmonių į gamybos procesą vis dažniau įtraukia ir garsius dizainerius.
Švedų dizainerės Christel Månsson sukurta naujausia plokščių linija „Woolbubbles“ ir „Squarebubbles“ smalsumą žadina itin gyvomis spalvomis. Spalvotos veltinio plokštės sukurtos tik iš natūralių ir ekologiškų medžiagų, sugeria nuo 0,7 iki 2 000 Hz stiprumo garsą, yra atsparios drėgmei ir biologiniams veiksniams, nedegios ir itin lengvai sumontuojamos. Apskritas ir keturkampes veltinio pagalvėles lengva priklijuoti prie bet kurios kambario sienos lipniąja juostele.
Panorėjus sudėliotą kompoziciją nesunkiai galima išardyti ir pakeisti nauja. Pagalvota ir apie namų šeimininkes, nes susikaupusias dulkes lengva išvalyti dulkių siurbliu ar drėgna šluoste.
Kita švedų įmonė „Form Us With Love“ iš medžio vilnos sukūrė itin praktiškas „Hexagon“ plokštes.
Šešiakampės įvairiausių spalvų ir dydžio detalės primena medaus korį. Intriguojanti šelmiška dėlionė veiksmingai sugeria tiek smalsius žvilgsnius, tiek nepageidaujamus garsus.
Vertinantiesiems klasiką italų įmonė „Fantoni“ siūlo rinktis „Topakustik“ linijos plokštes. Itin aukštos kokybės medinės plokštės prie lubų ir sienų tvirtinamos naudojant gręžimo ir frezavimo techniką. Jos ne tik puikiai sugeria įvairaus stiprumo garso bangas, bet ir visam būstui suteikia rafinuotos elegancijos bei malonaus jaukumo.
Garsą izoliuojančios plokštės „Soundwaves Flo“ – tikri meno kūriniai. Šią plokščių liniją sukūręs Kanados dizaineris Karimas Rashidas pasirūpino, kad nepageidaujamas garsas virstų įvairiaspalvėmis sienas skalaujančiomis bangomis. Pasak menininko, garsą izoliuojančios ir sugeriančios plokštės – nauja sritis vidaus interjero pasaulyje. Pacitavęs Antoine’o de Saint-Exupéry žodžius – „… sielos erdvė, kurioje ji gali išskleisti sparnus, yra tyla“ – K. Rashidas pridūrė, kad dizainerių užduotis – suteikti tai erdvei dar ir estetinio patrauklumo.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.