Tvarūs namai iš gamtos

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Molio namai

Lietuvoje pradedami statyti A++ klasės kanapių ir molio namai, kurie gali pakeisti požiūrį į šiuolaikinę statybą. Statyboje naudojamos patvarios, ilgaamžės ir ekologiškas medžiagos – nedegtas molis ir kanapės. Šios medžiagos leidžia užtikrinti patvarumą ir mažesnes energijos sąnaudas. Nors ir naudojamos tradicinės, laiko patikrintos medžiagos, tokie namai yra modernūs, atitinka sandarumo ir energinio efektyvumo reikalavimus.  

Kanapių ir molio namus statančios įmonės „Arkadas“ vadovas Vilius Staniulionis iš pradžių pats visiškai patikėjo šia koncepcija, o tada pradėjo ją siūlyti ir potencialiems klientams. Pasak įmonės atstovo, statybos  technologija yra ir nauja, ir kartu naudojama nuo senų laikų. Tokios medžiagos, kaip molis, linų spaliai, šiaudai, jau seniai yra žinomos privačių namų statyboje savo ekologija ir ilgaamžiškumu. Kanapės sykiu yra gera ir patvari rišamoji medžiaga.

Nauja galbūt tai, kad namai atitinka A++ klasės reikalavimus, yra šiuolaikiškos architektūros, pasižymi geromis sandarumo savybėmis. Tad technologiniu ir energijos efektyvumo požiūriu tokie namai mažai ką bendro turės su kadaise statytomis molinėmis sodybomis ar klėtimis.

Greita ir efektyvi statyba

Pasak architekto Jurgio Leskevičiaus („LMN Architektai“), specifinių reikalavimų tokių namų statybai nekeliama. Tačiau būtina parengti kokybišką ir detalų projektą, o statytojas privalo jį įgyvendinti, laikydamasis visų instrukcijų ir reikalavimų.

Kanapių namų architektūra ir dizainas nesiskiria nuo šiuolaikinio gyvenamojo namo. Be to, ši technologija leidžia statyti ir daugiaaukščius namus.

Norint atitikti pastato energinius reikalavimus, t. y. kad namas atitiktų A++ klasę, namo sienos storis turi būti 80–90 cm. Kai yra tokio storio siena, nebetikslinga lieti rostverko tipo juostinius pamatus. Daromi šilti  plokštuminiai pamatai ir tolesni darbai atliekami iš pastato vidinės pusės.

Visos vidaus komunikacijos (elektros, šildymo, vandentiekio, nuotekų) iš karto montuojamos kartu su pamatu. Pastato sienos statomos monolito būdu, kanapes maišant su šlapiu moliu. Taip pasiekiama reikiama sienos apkrovos klasė.

Medžio karkasas tokio tipo statyboje naudojamas labiau kaip pagalbinė medžiaga, paspartinanti statybos procesą. Tad nereikia laukti, kol molis visiškai sukietės, galima iškart montuoti perdangas ir stogo konstrukciją.

Kanapių namų statyba yra gana greita – nuo pamatų iki stogo pastatą galima pastatyti per 2–3 mėn., t. y. pastatyti visiškai ekologišką namą užtruks tiek pat kiek ir įprastą karkasinį.

Specialių reikalavimų stogo dangai nėra, tačiau statytojai siūlo atsigręžti į ekologiškas medžiagas, tokias kaip molinės čerpės, deginta mediena ar skalūnas.

Mikroklimatas kanapių ir moliniuose namuose

Kompanijos NIT atstovas Andrius Gurevičius tvirtina, kad natūralios medžiagos (kanapės, molis)  namuose užtikrina geresnį ir sveikesnį mikroklimatą. Plėtojant šią ekologišką statybą, iš namo konstrukcijų neišsiskiria tokios kenksmingosios medžiagos, kaip lakieji formaldehidai ir kt.

Tokio tipo namuose, kaip ir visuose energiškai efektyviuose pastatuose, būtina įrengti pažangią vėdinimo sistemą. Jiems tinkama viena efektyviausių šildymo sistemų – šilumos siurblys „oras–vanduo“ ir grindinis šildymas. Kadangi kanapių ir molio namas yra energiškai efektyvus, šildymo poreikis taip pat bus minimalus.

Kanapių ir molio namų privalumai:

  • Išskirtinumas
  • Tvarumas
  • Ekologija
  • Natūralios medžiagos
  • Energinis efektyvumas
  • Ekonomija

www.arkadas.lt