Sveikatai pavojingas asbestinis šiferis „išbyra“ pakeliui į savartyną
Saugojimo aikštelė – akims apdumti?
„Kiekvieną savaitę į Aukštrakių sąvartyną atvežama po 10 – 20 tonų asbestinio šiferio. Srautas ypač padidėjo, kai buvo pradėta vykdyti asbestinių stogų keitimo programa. Sąvartyne šiferis turi būti saugomas atskiroje aikštelėje, bet ten sukaupta tik nedidelė dalis šiferio. Aikštelė – tik akims apdumti“, – tvirtino į redakciją paskambinęs skaitytojas.
Aplinkosaugos pažeidimai esą daromi žinant sąvartyno vadovams.
„Nuvažiuokite ir patys įsitikinsite, kad į bendrą sąvartyno kaupą keliauja ne tik šiferis, bet ir kitos pavojingos atliekos, automobilių padangos“, – siūlė buvęs sąvartyno darbuotojas.
Statybų lauže – šiferio lakštai
Nuvažiuojame. Fotografas užfiksuoja sąvartyne besimėtančias padangas, o tarp statybų laužo – sulūžinėjusius šiferio lakštus.
Skubame į sąvartyno administraciją.
„Čia ne vaistinė, gal ir pasitaikė koks lakštas šiferio ar padanga“, – sakė ŠRATC ekologė Vilija Visockienė. Esą yra atsakingas žmogus, kuris tikrina, kad netinkamos atliekos į kaupą nepatektų.
V. Visockienė kategoriškai neigė, kad asbestinis šiferis kartu su statybos laužu pilamas ant sąvartyno kelio. Esą yra speciali aikštelė šiferiui saugoti. Bet šios aikštelės ekologė neparodė, kad galėtume pamatyti, kiek šiferio joje sukaupta.
Bekalbant su ekologe prisistatę du darbuotojai ėmė rūšiuoti statybų laužą ir surinko fotografo užfiksuotus šiferio lakštus. Vėliau V. Visockienė tvirtino, kad tai – neasbestinis šiferis.
Atleistas sąvartyno viršininkas
„Aš neleidžiu, kad šiferis būtų pilamas ant kelio, bet negaliu atsakyti už tai, kas sąvartyne vyko iki manęs“, – „Šiaulių kraštui“ sakė laikinai ŠRATC direktoriumi paskirtas Vidmantas Komas.
Jis sakė, kad prieš dvi savaites pačiam prašant iš darbo už pažeidimus buvo atleistas sąvartyno vadovas Virginijus Kozakas. Jis yra aplinkosaugininkės Virgilijos Kozakienės vyras. V. Kozakienė Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamente eina direktoriaus pavaduotojos pareigas.
Būtent Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas ir privalo kontroliuoti, kaip ŠRATC vykdo aplinkos apsaugos reikalavimus.
„Šiferį jie laiko aikštelėje. Pagal taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą ŠRATC gali šiferį laidoti žemėje iškastose duobėse“,– paaiškino V. Kozakienės pavaldinys, Šiaulių rajono aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Egidijus Kvasauskas.