Statome nuosavus namus. Nuo ko pradėti?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Svajojate apie nuosavo namo statybą, gyvenimą atokiau nuo miesto triukšmo ir smalsių kaimynų, kurie žvelgia į jus pro daugiabučio, stovinčio visai greta, langus... Kad šios svajonės, pradėjus individualaus namo statybą, nevirstų baisiu galvos skausmu statyboms reikia gerai pasiruošti.

Nuo ko prasideda statybos

Mūsų nuomone, individualaus namo statyba prasideda nuo finansinių galimybių apskaičiavimo ir įvertinimo. Dar prieš pradedant statybas reikia gerai apskaičiuoti ir įvertinti kiek ir kas kainuos. Reikia įvertinti investiciją į žemės sklypą, jo kainą, namo statybos ir įrengimo kaštu.

Kad ir kaip stengtumėtės taupyti, namo statyba kainuos apie 1000 – 1500 Lt už vieną vidaus kvadratinį metrą. O kur dar interjero įrengimas, aplinkos sutvarkymas… Eilė "smulkmenų" už kurias statant namą tenka pakloti šimtus litų.

 

Sklypas svajonių namui

Pirkdami žemės sklypą būkite apdairūs. Įvertinkite susisiekimo galimybes, komunikacijas, net kaimynus.

Vertindami susisiekimo galimybes atkreipkite dėmesį ar netoli sklypo kursuoja miesto transportas. Kaip greit galima nuvažiuoti iki miesto centro piko metu. Reikėtų atsižvelkte į kiekvieno šeimos nario esamus ir galimus poreikius. Na pavyzdžiui, jei turite vaikų, ar bus patogu juos ryte nuvežti į darželį ar mokyklą? Ar iš mokyklos vaikai galės sugrįžti namo vieni?..

Gyvenimui individualiame name svarbiausia komunikacija – elektra. Todėl renkantis sklypą pirmiausia pasidomėkite ar elektros tinklai yra nutiesti iki sklypo. Jei elektros tinklai nenutiesti iki sklypo, sužinokite kiek jums tai kainuos.

 

Vien tik galimybė naudotis elektra – t.y. elektros pajungimas, dėžutė ir kitos "smulkmenos" kainuos apie 3000 Lt.

Jei iki sklypo nenutiestos miesto komunikacijos, reiks kasti gręžinį. Todėl dar prieš perkant sklypą reikėtų išsiaiškinti kokiame gylyje ir kokios kokybės yra požeminiai vandenys.

Kuo giliau yra požeminis vanduo, tuo brangiau kainuos vandens gręžinys (kaina svyruoja nuo 15 000 iki 25 000 litų). Kokybiški vandens filtrai skirti geležies ir kalkių išvalymui irgi kainuoja pakankamai brangiai, o filtrų reikės jei vanduo jūsų vietovėje yra geležingas, turi daug kalkių ar kitų priemaišų.

Prisiminkite, kad gręžinį įsirengti kur kas pigiau kartu su kaimynais!

Jei nėra miesto kanalizacijos galite įsirengti vietinius valymo įrengimus arba į žemę įkasti talpą, kurią paskui reikės valyti. Kaip kanalizuoti vandenis bus pažymėta techninių projektavimo sąlygų sąvade.

Pigiausia įsirengti uždarą kanalizuojamo vandens surinkimo talpą. Tai kainuotų apie 4000 lt, tačiau ją tenka kasmet keletą kartų išsiurbti, ar dažnai, priklauso nuo talpos tūrio. Pastaruoju metu savivaldybės klerkai paprastai neleidžia įrengti tokių talpų.

Įsirengti vietinius valymo įrengimus kainuos apie 6000 – 12000 lt. Įrengiant valymo įrengimus labai svarbūs gruntiniai vandenys. Todėl jau perkant sklypą reikia įsitikinti, kad sklypas būtų kuo aukštesnis, o gruntiniai vandenys kuo žemesni. Sklypuose, kur gruntiniai vandenys yra aukštai, gali būti apskritai neįmanoma įrengti kanalizacijos arba pernelyg brangu tai padaryti.

Jei nėra miesto kanalizacijos ieškokite sklypo, kuriame jau įrengta melioracijos sistema ir gruntiniai vandenys nuvesti. Tokiame sklype įrengti vandens valymo įrengimus ir pajungti išvalytą vandenį į esamą melioracijos sistemą bus ir paprasčiau, ir pigiau.

Jei iki sklypo atvestos dujos, už sklypą verta mokėti brangiau. Šildymas dujomis – pigiausias, paprasčiausias ir itin ekologiškas individualaus namo šildymo būdas.

Nutiesti dujas iki namo ir pajungti kainuos apie 3000 – 7000 Lt., net jei dujotakis visai šalia Jūsų sklypo.

Atkreipkite dėmesį į sklypo aukštį. Puiku, jei Jūsų sklypas yra aukščiau kelio dangos ar bent jau vienodo aukščio. Jei ne, teks atsivežti žemių, jas lyginti ir lieti aukštesnius pamatus. Kuo žemesnis sklypas, tuo daugiau darbo ir papildomų išlaidų.

8 arų sklypas minimalus individualaus namo statybai. Jei mėgstate žemės ūkio darbus, ieškokite 15 – 25 arų sklypo. Na, o jei vakarus mėgstate leisti prie televizoriaus pakaks ir 8-10 arų.

Žemės sklypą jau turite…

Jums reiktų kreiptis į savivaldybės statybos skyrių ir gauti projektavimo sąlygas. Procedūra itin paprasta – užpildote savivaldybėje prašymą, o Jums išduoda leidimą projektuoti. Paprastai šį darbą atlieka projektuotojas.

Projektavimo sąlygų sąvade trumpai apibudinamos projektavimo architektūrinės sąlygos: pastato aukštis, sklypo užstatomas plotas, atstumai nuo sklypo ribų ir kitos sąlygos. Sąvade numatomos ir tinklų pajungimo sąlygos, kurios lemia tolesnę darbų eigą: kai kuriais atvejais gali tekti tiesiog nutraukti visus tolesnius darbus, nes pasirodys per brangu atvesti tinklus (pvz. elektros ar nuotekų…)

 

Individualaus namo projektas

Galite pirkti kartotinį projektą arba samdytis architektus, kurie sukurs individualų namo projektą.

Kartotinius projektus parduoda stambios projektavimo firmos ir jie yra pigesni nei individualūs. Yra išleista daug leidinių su kartotinių projektų pavyzdžiais, Jums reikia tik išsirinkti. Tokie projektai kainuoja nuo 1500 iki 7000 Lt.
Nusipirkus kartotinį projektą reikia jį pritaikyti Jūsų sklypui ir gauti statybos leidimą – t.y. suderinti techninį projektą su eile atsakingų įstaigų.

Techninio projekto derinimas – ilgas procesas. Jūs galite pats vaikščioti po miesto ar rajono biurokratines įstaigas arba galite šį darbą patikėti projektuotojui. Jei žemės sklypas yra nedideliame miestelyje projekto derinimas užtruks greičiau. Jei sklypas yra Vilniuje, Klaipėdoje ar kitame didesniame mieste patariame šiam darbui samdyti projektuotoją. Žinoma, projektuotojui sumokėsite apvalią sumą pinigų, tačiau sutaupysite daug laiko ir sveikatos. Pvz. Klaipėdos rajone projektą derinome apie 4 savaites ir džiaugėmės, kad taip greit pavyko gauti leidimą statyboms.

Techninio projekto derinimo darbai paprastai įskaičiuojami į individualaus namo projektavimo sąmatą. Jei neišsirinkote kartotinio projekto kiekvienas projektuotojas sukurs individualų. Tik kaina jau svyruos nuo 6000 iki 15000 Lt. Kol bus kuriamas namo projektas pasidarykite savo žemės sklypo topografinę nuotrauką. Turėsite mažiau rūpesčių, jei ši nuotrauka bus skaitmeninė.

Namo konstrukcijos pasirinkimas

Įvertinkite savo šeimos sudėtį ir poreikius: nuspręskite kiek kambarių ir kokio dydžio norėtumėte. Ar reikia dviejų vonios kambarių. Kelių aukštų bus namas. Pagalvokite apie ūkinius statinius, garažą.

Pigiausia pastatyti vieno aukšto namą be rūsio (nereikia laiptinių, perdengimo). Geriausia tokį namą statyti stačiakampį, o stogą – vienašlaitį. Žinoma, tokiu atveju gali nukentėti namo architektūrinis grožis. Todėl pirmiausia pasidairykite individualių namų gyvenvietėse. Išgirdę Jūsų norus galėsime smulkiau papasakoti apie rūpimą namo konstrukciją.

Be to nepamirškite, kad gyvenimas individualiame name tai ir kasdieniniai rūpesčiai… Vasarą pievelės, augalų priežiūra; žiemą netikėtai gali tekti valyti sniego, o kur dar pažliugę užmiesčio keliai pavasarį, rudenį, žiemą…