Statinys negali būti paliktas be priežiūros

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Inspekcija) statybos valstybinę priežiūrą vykdo tol, kol vykdoma statinio statyba. 

Tuo metu Inspekcija gali įpareigoti statytoją pašalinti trūkumus, susijusius su projektine dokumentacija, atlikti reikalingus statybos darbus, kad statinys atitiktų projekto sprendinius. Dalyvaudami statybos užbaigimo procedūrose šios įstaigos pareigūnai taip pat tikrina pastatyto statinio atitiktį projektui ir, tik nenustatę esminių nukrypimų nuo projektinių sprendinių, pasirašo statybos užbaigimo aktą ar patvirtina statytojo pateiktą deklaraciją apie statinio statybos užbaigimą.

Užbaigto statyti statinio būkle toliau turi rūpintis jo naudotojas. Jis privalo laikytis normatyviniuose statybos techniniuose dokumentuose ar statinio saugos ir paskirties dokumentuose nustatytų statinio naudojimo ir priežiūros reikalavimų, kad būtų išlaikytos reglamentuotos statinio (jo dalių, inžinerinių sistemų) savybės. Dėl to įstatymai numato prievolę statinio naudotojui organizuoti statinio techninę priežiūrą, kurią tinkamai atliekant būtų išvengta jo griūties, o jai įvykus arba įvykus stichinėms nelaimėms, išvengta papildomų padarinių ir nuostolių.

Statinių techninės priežiūros reikalavimai, kvalifikaciniai reikalavimai statinių techniniams prižiūrėtojams, statinių techninės priežiūros dokumentų formos, jų pildymo ir saugojimo tvarka nustatyta specialiame statybos techniniame reglamente.

Statinio techninis prižiūrėtojas privalo stebėti, kad statinys ir jo konstrukcijos būtų naudojami nepažeidžiant projektų, statybos bei eksploatavimo normų, laiku pastebėti, teisingai įvertinti ir organizuoti atsiradusių statybinių konstrukcijų defektų likvidavimą, rūpintis, kad statiniai nedarytų žalos žmonių sveikatai ir aplinkai.

Nesudėtingųjų statinių, vieno ir dviejų butų gyvenamųjų namų ir jų priklausinių, taip pat įrašytų į Vyriausybės įgaliotos institucijos patvirtintą sąrašą žemės ūkio paskirties pastatų techninę priežiūrą gali atlikti patys statinių naudotojai, nepaskirdami statinio techninio prižiūrėtojo. Jiems kvalifikaciniai reikalavimai nekeliami. Daugiabučio gyvenamojo namo techninę priežiūrą organizuoja namo bendrojo naudojimo objektų valdytojas, paskirdamas tinkamą kvalifikaciją turintį techninį prižiūrėtoją.

 

Ar tinkamai vykdoma gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų techninė priežiūra, kontroliuoja jų naudojimo priežiūrą vykdančios savivaldybių administracijos. Visų daugiabučių namų ir ypatingųjų statinių patikras jos turi atlikti ne rečiau kaip vieną kartą per metus, kitų statinių – priklausomai nuo turimos informacijos apie statinio techninę būklę ir įstatymų bei kitų teisės aktų reikalavimų laikymąsi naudojant šį statinį.

Neretai patiems statinių naudotojams, nepaisant vykdomos techninės priežiūros, kyla abejonių dėl statinio naudojimo saugumo, tuomet jie kreipiasi į Inspekciją dėl statinių techninės būklės įvertinimo. Tačiau Inspekcija pagal jai priskirtą kompetenciją neatlieka nei statomų, nei pastatytų ir naudojamų pastatų ekspertizės. Statinių projektų ir statinių ekspertizę gali atlikti tik atestuotos įmonės, kurioms suteikta tokia teisė. Duomenis apie visus Lietuvoje atestuotus ekspertizės rangovus galima rasti VĮ Statybos produkcijos sertifikavimo centro internetiniame puslapyje www.spsc.lt