Spartesnio NT kainų augimo nebesitikima

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Butų kainos Vilniaus centre yra apie 1,5 karto didesnės nei sostinės gyvenamuosiuose rajonuose bei Kaune ir Klaipėdoje. Išsinuomoti biurą Vilniaus centre kainavo 1,5 karto brangiau nei sostinės gyvenamuosiuose rajonuose ar Kauno ir Klaipėdos centruose ir daugiau nei 2 kartus brangiau nei Kauno ir Klaipėdos gyvenamuosiuose rajonuose.

Tokius butų įsigijimo ir biurų nuomos kainų skirtumus šią vasarą trijuose šalies didmiesčiuose atskleidė nekilnojamojo turto (NT) rinkos dalyvių apklausa, kurią atliko Lietuvos bankas. Jis tokias apklausas atlieka kas ketvirtį, o apklausos apžvalga skelbiama pirmą kartą.

„Naujausios apklausos rezultatai rodo, kad tikimasi sveikos NT rinkos raidos. Vertindami ateities perspektyvas, daugiausia NT rinkos dalyvių tikisi, kad butų kainos per ateinančius 12 mėn. iki 5 proc. kils Vilniaus ir Klaipėdos miestų centruose. Išsiskyrė nuomonės dėl būsto paklausos ir pasiūlos raidos Vilniuje – didžioji NT rinkos ekspertų dalis nurodė, kad būsto pasiūla sostinėje turėtų išaugti, tačiau tuo pat metu bemaž kas ketvirtas manė, kad būsto paklausa Vilniuje per ateinančius metus sumažės“, – sako Andrius Škarnulis, Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus viršininkas.

Pasak jo, gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto rinkoje aktyvumas ir kainos pastaruoju metu nuosaikiai didėjo, bet perkaitimo rinkoje nėra, pavyzdžiui, būsto pasiūla rinkoje yra pakankama ir disbalanso nekuria. NT rinka ir jos tvari raida yra svarbi visos šalies finansų sistemos stabilumui, todėl Lietuvos bankas reguliariai ir akylai stebi situaciją NT rinkoje, vertina jos naujausias tendencijas ir, identifikavus nesubalansuoto augimo požymių, taikytų stabilizuojančias makroprudencinės politikos priemones.

Per apklausą NT rinkos dalyviai nurodė, kad vidutinė butų kaina Vilniaus gyvenamuosiuose rajonuose šių metų antrąjį ketvirtį sudarė 1 500 Eur, o sostinės centre – 2 300 Eur už kvadratinį metrą. Kauno ir Klaipėdos gyvenamuosiuose rajonuose perkant butą už vieną kvadratinį metrą 2016 m. antrąjį ketvirtį reikėjo sumokėti atitinkamai 1 200 ir 1 100 Eur.

 

Anot apklausoje dalyvavusių NT rinkos ekspertų, išsinuomoti standartinį 55 kvadratinių metrų butą Vilniaus gyvenamuosiuose rajonuose šiuo metu vidutiniškai kainuotų apie 385, Kauno – 330, o Klaipėdos – 303 Eur per mėnesį .

 

Remiantis NT rinkos dalyvių nuomone, butų kainos šalies didmiesčiuose per ateinančius metus turėtų kilti nuosaikiai. Iki 5 proc. per artimiausius metus sieksiantį butų kainų augimą Vilniaus ir Klaipėdos miestų centruose prognozuoja atitinkamai 76,2 ir 66,7 proc. respondentų. Manančiųjų, kad kainos didės 5–10 proc., buvo daug mažiau: 5 proc. respondentų tokio augimo nurodė besitikintys Vilniaus gyvenamuosiuose rajonuose, 11 proc. – Kauno centre ir 8 proc. – Klaipėdos gyvenamuosiuose rajonuose.

Apklausos dalyvių vertinimu, biurų nuoma Vilniaus centre ir gyvenamuosiuose rajonuose vidutiniškai kainavo atitinkamai 15 ir 10 Eur už kvadratinį metrą per mėnesį. Kaune ir Klaipėdoje biurų nuomos kainos pernelyg nesiskyrė – centre jos sudarė po 10 Eur už kvadratinį metrą, o gyvenamuosiuose rajonuose – atitinkamai 7 ir 6 Eur. Daugiausia (po daugiau nei 50 % apklaustųjų) yra manančiųjų, kad per ateinančius 12 mėn. biurų nuomos kainos visuose trijuose didmiesčiuose nesikeis.

Respondentų nuomone, NT plėtotojai visuose didžiuosiuose miestuose per metus pasiūlys išsinuomoti daugiau biurų – šiek tiek labiau skiriasi situacija Vilniuje, kur beveik visi apklaustieji nurodo, kad biurų pasiūla per artimiausius 12 mėn. padidės.

Šios apklausos dalyviai yra NT plėtojimo ir valdymo įmonių atstovai, NT vertintojai, pardavėjai, kredito įstaigų atstovai ir kt. Apklausa buvo vykdoma 2016 m. liepos mėn.