Šilumos kainos didėja „iš oro“

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Dėl lapkritį bene didžiausių visame krašte šilumos kainų Marijampolės valdžia linkusi kaltinti Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją (VKEKK).

Marijampolės valdininkai tvirtina, kad šiluma kainuotų mažiau, jei VKEKK dar prieš šildymo sezoną būtų patvirtinusi naują bazinę šilumos kainą, nustatytą atsižvelgus į tai, kad dalį brangių gamtinių dujų pakeitė kur kas pigesnis biokuras.

Kainų nesupranta

Marijampolietė Jurgita K., gyvenanti trijų kambarių bute, LŽ tikino, kad už pusę spalio mėnesio jos šeima mokėjo beveik 100 litų. „Spalio antroji pusė buvo šilta, ir šilumą reguliavome patys, bet kažkodėl mokėjau beveik trečdaliu daugiau nei pernai, kai spalis buvo kur kas vėsesnis. Dabar labiausiai bijome šaltųjų metų mėnesių, nes pernai žiemą mokėjome po 500 litų“, – nuogąstavo moteris.

Ji tikino ne vienus metus girdėjusi Marijampolės valdžios pažadus, kad šildymas pigs, nes miesto katilinėje sumontuotas biokuru kūrenamas katilas. Tačiau kol kas jokio mažėjimo nei ji, nei kiti marijampoliečiai nejaučia. „Tai tik gražios vietos politikų kalbos. Gal biokuru kūrenamas katilas kam nors ir neša naudą, tik jokiu būdu ne mums“, – tvirtino Jurgita K.

Laukė visus metus

Marijampolės savivaldybės meras Vidmantas Brazys LŽ patvirtino, jog ne kartą buvo kalbama apie galimą šildymo kainos mažinimą. Jis tikino, kad prieš keletą metų pradėta eksploatuoti biokuro katilinė šildymą Marijampolėje tikrai turėtų atpiginti. Tačiau tai esą turi atsispindėti bazinėje kuro kainoje.

„Nauja bazinė kaina seniai turėjo būti patvirtinta. Visus metus siuntėme raštus VKEKK, prašėme ją patvirtinti, nes nuo jos priklauso ir galutinė kaina“, – tikino meras. Tačiau esą atsirado įvairių priežasčių delsti: tai keitėsi VKEKK sudėtis, tai valdininkams prireikė papildomų įstatymų…

Marijampolės mero pavaduotojas Algis Žvaliauskas vakar LŽ sakė, kad šiomis dienomis jis susitiko su VKEKK specialistais ir aiškinosi, kada Marijampolei bus patvirtinta nauja bazinė šilumos kaina. „Tai padarius šiluma Marijampolėje turėtų kainuoti panašiai, kaip ir pernai – apie 27-29 centus už šiluminės energijos kilovatvalandę. Deja, kaina įsigalios tik nuo kitų metų“, – teigė A.Žvaliauskas. Vicemeras pripažino, kad likusius šių metų mėnesius marijampoliečiams už šilumą teks mokėti tiek, kiek numatyta VKEKK – 33,96 cento.

Daug kur brango

VKEKK Bendrųjų reikalų skyriaus vedėja Loreta Kimutytė LŽ sakė, kad nauja bazinė šilumos kaina Marijampolei bus patvirtinta dar šį mėnesį. Tačiau konkrečių skaičių valdininkė įvardyti negalėjo. Esą kaina priklausys nuo šiuo metu atliekamų skaičiavimų.

Ji nenorėjo sutikti ir su kaltinimais, jog dėl VKEKK kaltės nebuvo patvirtinta nauja bazinė šilumos kaina. „Galutinis bazinės kainos projektas VKEKK buvo pateiktas spalio 14 dieną, o UAB „Litesko“ filialo „Marijampolės šiluma“ investicijų derinimo projektą raštu gavome spalio 24 dieną“, – aiškino L.Kimutytė.

VKEKK duomenimis, beveik visuose krašto miestuose ir rajonuose, išskyrus Marijampolę ir Vilkaviškį, šio mėnesio šilumos kaina jau aiški. Kai kur ji šiek tiek (3-8 proc.) sumažėjo, tačiau daugelyje miestų ir rajonų pakilo.

Apie 16 proc. ji augo Varėnoje ir Šakiuose, nes ten taip pat nebuvo laiku perskaičiuota šilumos kaina. Dėl kuro kainų pokyčio Utenoje ir Klaipėdoje šiluma brango 9-10 proc., Šiauliuose ir Kaune – apie 6 proc., Švenčionyse, Plungėje, Druskininkuose – apie 5 procentus.

Didžiuosiuose krašto miestuose šilumos kainos didėjo dėl gamtinių dujų brangimo. Dabar Panevėžyje šilumos kaina yra apie 7 proc., Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje ir Šiauliuose – daugiau nei 20 proc. didesnė nei praėjusių metų lapkričio mėnesį.