Šiluma nuo rudens vėl brangs

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Šildymo sezonas jau baigiasi, tačiau šiandien jau aiškėja, kokia šilumos kaina Lietuvoje bus kitą sezoną. Pasaulyje brangstanti nafta pažėrė blogų nuojautų dėl dujų kainos ateityje. Tiekėjai gerų naujienų neturi. O kainų reguliuotojai įspėja, kad dujos prieš naująjį sezoną brangs 30 procentų, rašo "Lietuvos rytas".

Gamtinių dujų kaina paprastai 6 mėnesiais atsilieka nuo naftos produktų kainų pokyčių. Kiek pabrangsta nafta, tiek šokteli ir dujų kaina. Todėl pagal šiandienines naftos kainas jau galima prognozuoti būsimo sezono šildymo sąskaitas.

„Jei naftos kaina nekils ir išsilaikys ties šiandieniniu lygiu, dujos rudenį turėtų brangti 30 procentų.

Mes taip prognozuojame įvertinę ateities sandorių kainas”, – „Lietuvos rytui” sakė Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininko pavaduotojas Danas Janulionis.

Pasak jo, šiuo metu jau galima kalbėti apie pirmą būsimo šildymo sezono pusę. Dujų tiekėjai taip pat įspėja, kad rudenį teks ruoštis didesnėms išlaidoms. Šildymo sezonas pernai prasidėjo galiojant balandžio mėnesio naftos kainai. Tuo metu barelis naftos kainavo apie 85 JAV dolerius, o vėliau net šiek tiek nukrito. Tiesa, šildymo sąskaitas savotiškai pakoregavo ir itin šalta žiema. Tarptautinė energetikos agentūra pernai lapkritį perspėjo, kad naftos kainos iki 2035 metų gali pasiekti 113 JAV dolerių už barelį ribą. Ir tai vadinta pavojumi visai pasaulio ekonomikai.

Praėjusį penktadienį „Brent” nafta jau kainavo daugiau nei 117 JAV dolerių už barelį. Naftos kainų kilimas daugiausia susijęs su neramumais Šiaurės Afrikos regione.

„Niekas negalėjo nuspėti, kad įvykiai Libijoje taip suaktyvės ir kad reikės įsikišti tarptautinėms pajėgoms”, – sakė finansų maklerių įmonės „Orion Securities” investicijų valdymo skyriaus vadovas Karolis Pikūnas. Dujų tiekėjai jau perspėja, kad mūsų šalies laukia šilumos kainų šuolis.

„Naftos kainų didėjimas labai paveiks ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio ekonomiką.

Jeigu nafta kainuos daugiau kaip 140 JAV dolerių už barelį, gali kilti naujos ekonomikos krizės pavojus”, – perspėjo dujų tiekimo bendrovės „Dujotekana” prezidentas Vladimiras Orechovas. Vakarų šalių analitikai taip pat perspėja apie brangsiančias gamtines dujas.

„Mūsų prognozėmis, pasaulinėje dujų rinkoje įtampa augs”, – pareiškė kompanijos „Royal Dutch Shell” finansų direktorius Simonas Henry.

Jo spėjimu, dujų kainos pirmiausia turėtų šoktelėti Europoje ir Azijoje. Tiesa, dujos taip smarkiai nebrangtų, jei naftos kaina grįžtų į praėjusių metų lygį.

„Bet vargu ar taip atsitiks. Nafta brangsta nuosekliai, kariniai veiksmai nesibaigia. Todėl sunku tikėtis, kad kaina staiga ir smarkiai nukristų”, – abejojo D.Janulionis.

 

Bet „Orion Securities” investicijų valdymo skyriaus vadovas K.Pikūnas mano, kad dabartinis kainų lygis ilgai neišsilaikys: „Situacijai pasikeitus naftos kaina turėtų grįžti prie 100 JAV dolerių.

Tikrai nemanau, kad naftos kainos šuolis galėtų sukelti dar vieną ekonominę krizę.”

Pasak jo, pavojingą 140 JAV dolerių ribą naftos kaina buvo pasiekusi 2008 metų birželį, bet tai nepadarė didesnės įtakos ekonomikai.

Gamtinių dujų kainos Lietuvai nustatomos pagal formulę, susietą su naftos produktų kainų pokyčiais rinkoje. Tačiau pakeisti formulę, tiekėjų teigimu, bent jau kol kas nėra jokių galimybių.

„Dujų kainų apskaičiavimo formulės keisti negalima, nes ji numatyta ilgalaikėje dujų tiekimo sutartyje su bendrove „Gazprom”.

Bet mes su Rusijos koncernu tariamės, kad Lietuvai būtų taikomos lengvatos”, – dienraščiui tvirtino „Dujotekanos” vadovas V.Orechovas.

Pasak jo, viskas priklausys nuo bendros JAV, Rusijos ir Europos Sąjungos politikos energetikos srityje. Dujininkai prognozuoja, kad dabartinio naftos kainų pakilimo įtaką dujų kainai Lietuvos vartotojai turėtų pajusti jau vasaros viduryje.