Šildymo kainos – už sveiko proto ribų

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Tokių žvėriškų sąskaitų už šildymą, kokių sulaukta už praėjusių metų gruodį, kauniečiai dar niekada nebuvo gavę. Triženklės ir net keturženklės sumos daug kur viršijo sveiko proto ribas.

„Kokią gavote sąskaitą už šildymą?” – tokiu klausimu šią savaitę vieni su kitais sveikinasi daugelis kauniečių.

Daugiabučių namų gyventojai susiėmę už galvų guodžiasi, kad iki pavasario jiems greičiausiai teks nusimauti paskutines kelnes. Dėl šoktelėjusių šilumos kainų nemaža dalis tiek mokėti neišgalinčių kauniečių plūstelėjo į seniūnijas prašyti kompensacijų. Šiuo metu prie socialinių darbuotojų kabinetų nutįsusios ilgos laukiančiųjų eilės.

 

Prilygino karo metams
„Pergyvenau Antrąjį pasaulinį karą, išmokau gyventi taupiai. Tačiau dabar žmonėms blogiau nei per karą. Be valerijono neišgyvenu”, – guodėsi Vilijampolėje esančio Sąjungos aikštės 10-ojo namo gyventoja Lidija Jansonienė. Į devintą dešimtį įkopusi L.Jansonienė gyvena vos 13 kvadratinių metrų butelyje. Tačiau sąskaita už gruodį – 227 litai. Kiti mokesčiai taip pat nėra maži – siekia apie 200 litų. Apie pusę tūkstančio litų pensijos gaunanti senolė kreipėsi į Vilijampolės seniūniją, todėl už šildymą jai šiek tiek bus kompensuojama.

Gretimame vos 15 kvadratinių metrų bute gyvenanti Rasa Bradauskienė kompensacijos negauna. Mokesčiai kaunietę baigia užsmaugti, ji suka galvą, kaip toliau išmaitinti šeimą.

Namuose nebuvo karšta
Daugiau nei prieš pusšimtį metų statyto Sąjungos aikštės 10 numeriu pažymėto daugiabučio gyventojai įsitikinę, kad jis nėra visiškai tuščias dėl vienintelės priežasties – labai mažų butų, kurių plotas siekia vos keliolika kvadratinių metrų. Jei būstai būtų bent dviejų ar trijų kambarių, sąskaitos už šildymą čia siektų nuo 1 iki 1,5 tūkst. litų. Todėl norinčiųjų šiame name gyventi šaltuoju metų laiku vargu ar atsirastų. Kitų ne pirmos jaunystės Vilijampolės namų gyventojai šį mėnesį taip pat dėl šildymo sąskaitų stveriasi už galvų.

Demokratų gatvės 3-iajame name, 66 kvadratinių metrų bute, gyvenantys Audronė ir Juras Kanopkos už šilumą šį mėnesį turės sumokėti 500 litų. Lygiai prieš metus ši suma buvo maždaug dviem šimtais litų mažesnė.

„Gruodį namuose tikrai nebuvo karšta, o mokame lyg gyventume pirtyje”, – tikino jauna šeima, kurios didžiąją pajamų dalį suryja dideli mokesčiai.

Skaičiuoja, kiek liks maistui
K.Donelaičio gatvės 75B name, 64 kvadratinių metrų bute, gyvenanti Adelė Jurkonytė, prieš kelias dienas gavusi sąskaitą už šilumą, griebėsi vaistų nuo širdies. Joje nurodyta suma – 574 litai. Kelerių metų sąskaitas tvarkingai sukaupusi moteris rodė, jog lygiai prieš metus už šildymą ji mokėjo 353 litus. 86 metų kaunietė stebėjosi, kad pensijos žmonėms mažinamos, o maistas ir paslaugos brangsta kaip ant mielių.

Rasytės gatvės 2-ojo namo Šilainiuose gyventojas Rytis Žigauskas už 68 kvadratinių metrų buto apšildymą mokės 600 litų. Kaip ir žmona, šis vyras gauna minimalią algą. Visus mokesčius sumokėjusiai šeimai iki atlyginimo vos pakaks skurdžiam maistui.

Naujuose namuose pigiau
Pigesne šiluma džiaugtis gali tik naujos statybos daugiabučių namų gyventojai. Vieni mažiausiai mokančių už šildymą – Radvilėnų plento 5-ojo namo gyventojai. Neseniai šioje vietoje pastatytame name už dviejų kambarių buto šildymą žmonės mokės iki 200 litų, o už trijų kambarių – šimtu daugiau. Kol kas tokių namų Kaune dar nėra daug, todėl mažomis sąskaitomis gali džiaugtis vienetai.

Gruodis – itin šaltas?
Ūdrys Staselka „Kauno energijos” atstovas sako jog kauniečius pasiekusios sąskaitos už praėjusį gruodį smarkiai didesnės nei lapkritį dėl to, kad suvartota gerokai daugiau šilumos. Šilumos kaina už kilovatvalandę nesikeitė. Kaip ir lapkritį ji kainavo 23,48 ct/kWh (be PVM), kai šiluma tiekiama iš vartotojams priklausančių šilumos punktų, ir 24,33 ct/kWh (be PVM), kai tiekiama iš tiekėjui priklausančių šilumos punktų.

Tačiau dėl šalčių gruodį šilumos energijos suvartota 2,5 karto daugiau nei lapkritį. Šilumos kaina kauniečiams priklauso ir nuo to, už kiek ją perkame iš Kauno termofikacinės elektrinės. Palyginti su 2009 metų gruodžiu, šiuo metu ji beveik 35 proc. didesnė. Prognozuojama, kad dėl šiltesnio nei gruodis sausio sąskaitos turėtų būti smarkiai mažesnės.”