Šildymo kaina Vilniuje didės 8,2 proc.
Tuo metu nuo kovo pabaigos sostinės šilumos ūkį valdanti savivaldybės įmonė Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) norėjo, kad bazinė šilumos kaina didėtų dar labiau – 12 proc. iki 5,23 cento už kilovatvalandę (be PVM). Vis dėlto Kainų komisijos sprendimu bazinė šilumos kaina kils 8,2 proc. iki 4,63 cento (su 21 proc. PVM – 5,60 cento) – šiluma kainuos tiek pat, kiek ji kainavo iki pernai gruodžio (4,62 cento). Tačiau tai nėra galutinė kaina vartotojui – ji keisis, priklausomai nuo kuro kainų.
VŠT vadovas Mantas Burokas komisijos posėdyje aiškino, kad įmonei reikia bylinėtis Stokholmo arbitraže, o tai brangiai kainuoja, todėl komisijos sprendimas sukelia įtampą. „Teisinės paslaugos kainuoja reikšmingus pinigus. Komisija su šiuo sprendimu mus įspaudžia į kampą, kai mes spręsime klausimą, kokiu būdu ir ar mes būsime pajėgūs kreiptis į arbitražą dėl nepagrįstų sąnaudų grąžinimo. Ta kaina nėra atspindinti mūsų situaciją ir labai sunkiai mums įmanoma. Finansinės įtampos tik kils, patvirtinus tokią kainą“, – posėdyje kalbėjo M.Burokas. Anot jo, Kainų komisija, atlikusi „Vilniaus energijos“ sąnaudų auditą ir nustačiusi nepagrįstas sąnaudas, problemos neišsprendė: „ Iki kovo 29 dienos geriausiu atveju to klausimo ketvirtadalis yra išspręsta. Kitos dalys yra perduotos spręsti savivaldybei ir įmonei. Šio klausimo sprendimui yra reikalingos sąnaudos – arbitražas“.
Sieks šilumos kainą mažinti VŠT išplatinatme pranešime spaudai rašoma, kad per pastaruosius dvejus metus VKEKK ir Vilniaus miesto savivaldybės pastangomis šilumos kaina vilniečiams buvo sumažinta 36 procentais. Šilumos kainos mažinimas išlieka vienas prioritetinių Vilniaus miesto savivaldybės ir jos valdomos įmonės VŠT tikslų. „Vienas svarbiausių mūsų akcininkų – Vilniaus miesto savivaldybės ir mūsų įmonės tikslų – užtikrinti mažiausią ekonomiškai pagrįstą kainą sostinės gyventojams. Mūsų įmonės kainos siūlymas buvo pagrįstas ekonominiais skaičiavimais, atsakingai išanalizavus ir įvertinus visus faktorius, kurie daro didžiausią įtaką kainai. Suprantame, kad sukurti realias prielaidas reikšmingam kainos sumažinimui galime ne per vienerius metus, tačiau esame tikri, kad tai pasieksime įgyvendindami kryptingą ir nuoseklią šilumos ūkio modernizavimo strategiją“, – sako „Vilniaus šilumos tinklų“ gen. direktorius M. Burokas. Pasak VŠT vadovo, artimiausiu metu įmonė sieks maksimalaus veiklos efektyvumo ir nuostolių tinkle sumažinimo. Jau šiemet planuojama rekonstruoti dalį šilumos trasų atkarpų Vilniaus mieste bei modernizuoti kai kurias termofikacines ir rajonines katilines. „Šiuo metu gamtinės dujos sudaro didžiąją šilumos gamybai naudojamo kuro dalį. Sumažinus gamtinių dujų naudojimą, būtų galima sumažinti ir jo įtaką kainos didėjimui. Todėl per ateinančius kelerius metus numatome įvykdyti šilumos ūkio modernizavimo projektus, kurie leistų naudoti pigesnį kurą šilumos gamybai. Miesto šilumos ūkį nuo balandžio 1-osios perėmus Vilniaus šilumos tinklams, teoriškai turi nebegalioti „Vilniaus energijai“ taikyta maždaug 20 proc. kainos nuolaida. Tačiau, kaip BNS teigė komisijos atstovė Loreta Kimutytė, vilniečiai iki birželio mokės iki šiol galiojusią kainą, nebent savivaldybė artimiausiu metu priimtų kitokį sprendimą.
2016 m. pabaigoje VŠT pateikta projekcinė bazinė šilumos kaina – 5,23 ct / kWh (be PVM) buvo pagrįsta tuo metu galiojusiomis kuro kainomis rinkoje ir pagal įmonės planuojamas pastoviųjų ir kintamųjų sąnaudų prognozes. Be to, kaina buvo apskaičiuota atėmus UAB „Vilniaus energija“ taikytą kainos sumažinimą. Šilumos kainą sudaro kintamos ir pastovios sąnaudos. Kintamos sąnaudos sudaro didžiąją dalį kainos, jos apima išlaidas kurui, gamybai reikalingai elektrai, vandeniui, pelenų tvarkymui ir pan. Pastovias sąnaudas sudaro turto nusidėvėjimas, remontas ir eksploatacija, personalas, mokesčiai. Į šilumos kainą netraukiamos nebūtinosios sąnaudos, beviltiškos skolos, asociacijų mokesčiai, reklama ir pan. Paskutinė siūlyta UAB „Vilniaus energija“ bazinė šilumos kaina sostinės šilumos vartotojams buvo 5,09 ct/kWh (be PVM). Tačiau VKEKK nurodė „Vilniaus energijai“ sumažinti teiktą bazinę šilumos kainą. Tai padaryta nustačius, kad ši bendrovė 2012–2014 metais nepagrįstai surinko 24,3 mln. Eur viršpelnio. Per sumažintą šilumos kainą buvo siekiama miesto gyventojams ir verslui grąžinti bent dalį ankstesniais metais nepagrįstai į tarifą įtrauktos sumos. Iki šių metų kovo 30 d. „Vilniaus energija“ tiekiamos šilumos tarifas, atskaičius dalį gyventojų permokos 2012-2014 metais buvo 4,28 ct/kWh. Kaip likusi VKEKK nustatyta gyventojų permokos dalis bus kompensuota vartotojams, Vilniaus miesto savivaldybė spręs teisinėmis priemonėmis.