Šildymas Vilniuje: kas moka pigiausiai ir kas permoka?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Dvi vilniečių šeimos, gyvenančias panašiuose 50 kv. m. butuose, turinčios tiek pat vaikų, gaunančios panašias pajamas ir patiriančios panašias išlaidas neturi vienodų galimybių atostogauti. Taip yra dėl to, kad viena iš jų už šildymą moka gerokai mažiau nei kita – nekilnojamojo turto projektų vystytoja AB „Hanner“ atlikusi sostinės šildymo kainų analizę pastebėjo, kad skirtinguose rajonuose šildymo kainos gali skirtis net 7 kartus, o kai kur ir dar daugiau.

Nekilnojamojo turto bendrovė palygino 8 Vilniaus rajonų šildymo kainas. Tyrimui pasirinkti du senesni rajonai – Senamiestis ir Naujininkai, keletas tarybiniais laikais klestėjusių – Šeškinė, Žirmūnai, ir keletas sparčiai besiplečiančių pastaraisiais metais – Perkūnkiemis, Šiaurės miestelis, Bajorai ir Pilaitė. Šiuose rajonuose įmonė pasidairė pigiausiai ir brangiausiai už 2014 m. sausio mėnesio šildymą mokėjusių namų.

Anot įmonės vadovo Arvydo Avulio, domėtis šildymo kainomis ieškant naujo būsto sostinės gyventojams yra gana įprasta, tačiau apie galimybę palyginti rajonų kainas jie dažnai pamiršta. „Galbūt skamba neįtikėtinai, tačiau paskaičiavome, kad skirtumas tarp vienodų butų Vilniuje šildymo kaštų per metus susidaro toks, kad jo visiškai užtektų savaitės atostogoms prie Viduržemio jūros. Todėl skaičiuoti tikrai verta“, – sako jis.

Tyrimas atskleidė, kad kuo rajonas senesnis, tuo daugiau galimybių, jog gyventojai liks be atostogų šiltuose kraštuose. Tuo tarpu naujesnių rajonų, kuriuose statomi nauji arba renovuojami seni daugiabučiai, gyventojai, tikėtina, atostogomis džiaugiasi dažniau.

Vilniaus senamiestyje, S. Daukanto a., yra senos statybos namų, kuriuose vidutinė kvadratinio metro šildymo kaina praėjusių metų sausį siekė net 4,07 EUR. Ne daug nuo jo atsiliko Naujininkai (Zanavykų g.) ir Žirmūnai (Žygio g.), kur brangiausiai už šildymą mokama apie 2,95 – 3,16 EUR už kv. m. Šeškinė – šiek šiek naujesnė, ir dėl to šiek tiek pigesnė – brangiausi namai Ukmergės g. moka po 2,47 EUR už kv. m.

Naujesniuose, besiplečiančiuose miesto rajonuose situacija kiek kitokia – Bajoruose ir Pilaitėje vargiai įmanoma rasti namų, kurių gyventojai už kvadratinio metro šildymą mokėtų brangiau nei 2,06 EUR, o Perkūnkiemyje – 1,07 EUR.

Kaip rodo tyrimas, dar įspūdingesnius skaičius galima rasti apžvelgus mažiausiai šilumos suvartojančius Vilniaus daugiabučius. Taupiausio naujos statybos namo gyventojai Perkūnkiemyje, Perkūnkiemio g., už 1 kv. metrą šildymo moka tik 0,72 EUR, Pilaitės (M. Mažvydo g.) – 0,83 EUR, o Bajorų (Bajorų kelias 9A) – vos 0,57 EUR.

Susumavus tyrimo metu apžvelgtas Vilniaus rajonų šildymo kainas visam penkių mėnesių sezonui paaiškėjo, kad 50 kv. m buto gyventojai, priklausomai nuo pasirinkto rajono ir daugiabučio, per metus galėtų sutaupyti apie 900 eurų.

Šildymo kainų analizę „Hanner“ atliko remiantis Vilniaus miesto savivaldybės ir „Vilniaus energijos“ pateiktomis gyvenamųjų namų šildymo kainomis.