Šildymas didmiesčiuose gali atpigti 4 ct/kWh
"Lietuvos energija" šiemet, tikėtina, turės nepanaudotų apie 45 mln. kubinių metrų gamtinių dujų. "Lietuvos energija" gali šitas dujas siūlyti termofikacinėms elektrinėms kaip žaliavą. Iš šios žaliavos termofikacinės elektrinės gamintų elektrą ir šilumą. Elektrą grąžintų Lietuvos energijai" kaip jau pagamintą produktą iš "Lietuvos energijos" dujų, o "Lietuvos energija" šitą elektrą perduotų perdavimo sistemos operatoriui.
Tuo tarpu šilumą vėlgi gautų "Lietuvos energija" iš termofikacinių elektrinių. Ta šiluma būtų gaunama už kainą, kuri būtų artima šilumos gamybos savikainai, ir "Lietuvos energija" šitą šilumą parduotų toms pačioms termofikacinėms elektrinėms už neaukštą kainą", – pasiūlymo esmę pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo apsakė energetikos ministras Arvydas Sekmokas.
Pasak ministro, tai leistų sumažinti šilumos kainą iki 4 ct/kWh arba 13 proc. Skaičiuojama, kad apskritai kartu su praeitą savaitę Seimo priimtomis Šilumos ūkio įstatymo pataisomos gyventojams kaina sumažėtų 15-20 proc.
Įgyvendinus siūlymą šilumos kaina sumažėtų Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Klaipėdos ir Alytaus savivaldybių šilumos vartotojams, arba 60 proc. centralizuotą šildymą vartojančių Lietuvos vartotojų.
Šis šilumos gamybos būdas galiotų du mėnesius: planuojamas pradėti įgyvendinti lapkritį, o sėkmingai jį įgyvendinus gruodį galėtų būti perkeliamas visiems centrinio šildymo vartotojams. Jeigu siūlymas pasiteisins, ateityje atsiras perteklinių dujų, bus taikomas ir kitais metais.
Tiesa, dėl tokio šilumos gamybos būdo savanoriškai turėtų susitarti "Lietuvos energija", termofikacinės elektrinės ir "Lietuvos dujos".
Primintina, kad Seimas ketvirtadienį priėmė Šilumos ūkio įstatymo pataisas, kuriomis bendrovėms, valdančioms ir prižiūrinčioms miesto šilumos ūkį, nebeleidžiama kartu būti ir daugiabučių namų administratorėmis.
Taip tikimasi pagerinti komunalinių paslaugų vartotojų daugiabučiuose namuose interesų apsaugą ir sąžiningą konkurenciją komunalinių paslaugų sektoriuje.