Šią vasarą lietuviai už elektrą mokėjo mažiausiai per pastaruosius 5 metus
„Praėjusią liepą, pirmą kartą po atominės elektrinės uždarymo, vienas namų ūkis apmokėti elektros sąskaitai išleido vidutiniškai 12,94 eurų. Tai yra mažiausia suma per pastaruosius 5 metus ir tai sietina su pingančia elektros energija“, – sako bendrovės „Viena sąskaita“ vadovas Vytenis Ziberkas.
Sąskaitos už elektrą sumažėjo vidutiniškai 2 eurais
Šią vasarą bendrosios vidutinės išlaidos elektros energijai per pastarąjį penkmetį sumažėjo 2 eurais. Palyginus didžiųjų Lietuvos miestų gyventojų išlaidas elektrai tarpusavyje galima pastebėti, kad visuose miestuose elektra sudaro nuo 17,3 iki 19,8 proc. visų išlaidų, skirtų būsto išlaikymui.
„Didžiausia išlaidų elektrai dalis tenka pajūrio gyventojams – beveik penktadalis – tačiau lyginant pinigine išraiška, daugiausiai moka vilniečiai. Tokia situacija susidaro dėl to, kad sostinėje ir visos kitos išlaidos yra didesnės. Tuo tarpu elektrai mažiausiai išleidžia kauniečiai“, – teigia V. Ziberkas.
Kauniečiai elektrai šią vasarą išleido 12,29 euro, mažiausiai už elektrą moka ir šiauliečiai – tik keliasdešimt centų daugiau. Šiauliuose už elektrą buvo mokama vidutiniškai 12,77 euro. Ši vasara buvo ypatinga dar ir tuo, kad birželis buvo gerokai vėsesnis nei kiti mėnesiai. Todėl Lietuvos didžiųjų miestų gyventojai galėjo neskubėti atostogauti – lyginant Kauną, Vilnių, Šiaulius ir Klaipėdą pastebima tendencija, kad visuose miestuose išlaidos elektrai mažiausios buvo liepos mėnesį.
„Peršasi išvada, kad visų miestų gyventojai daugiausia atostogavo liepą. Tik tiek, kad šiauliečiai į darbus grįžo jau rugpjūtį, jų išlaidos elektrai grįžo į gegužės lygį, o kituose miestuose dar nesiekė ir birželio lygio“, – teigia V. Ziberkas.
Didžiausias elektros suvartojimas išlieka žiemą
Metų bėgyje gyventojai daugiausiai (apie 20 proc.) išlaidų elektrai skiria rudens mėnesiais – ypač rugsėjį ir spalį. Anot V. Ziberko, tai gali būti susiję su elektros energijos naudojimu būsto šildymui, kol tamsiais vakarais dar neįjungtas centrinis šildymas. Tačiau didžiausiais elektros suvartojimas būna žiemos mėnesiais, ypač sausį, kai vidutinės išlaidos elektrai išauga iki 19 eurų vienam namų ūkiui. Tai – net 5-7 eurais daugiau nei liepą, kai išlaidos elektrai tesiekia 12-13 eurų.
„Žymus elektros suvartojimo didėjimas stebimas rugsėjo-spalio mėnesiais, kai išlaidos elektrai padidėja. Tai sietina ne tik su vėstančiu oru, bet ir su ilgėjančiais vakarais. Šiuo atveju koreliacija gana ryški, tačiau vasarą oro temperatūrai kylant virš komforto lygio (20-25℃), žmonės nelinkę įsijungti kondicionierių ir elektros naudoti daugiau. Nors liepą temperatūra dažnai buvo virš 30℃, tačiau elektros buvo sunaudota netgi už mažesnę sumą nei birželį”, – pastebi V. Ziberkas.
Tendencijos: išlaidos elektrai nežymiai didės
Per pastaruosius dvejus metus vasaros išlaidos elektrai sumažėjo beveik 15 proc. tai yra – 1.90 euro. 2013 m. elektros kaina buvo stipriai išaugusi dėl pasikeitusių tarifų, o nuo praėjusių metų vasaros gyventojų išlaidos elektrai sumažėjo 1,19 euro. Per pastaruosius metus išlaidas elektrai labiausiai sumažino Vilniaus gyventojai (12,1 proc.), mažiausiai išlaidos pakito Kaune (10 proc.).
„Bendra ilgalaikė tendencija – labai nežymus išlaidų elektros energijai augimas. Nors namų ūkiuose elektrinių prietaisų kasmet daugėja, tačiau jie yra energetiškai efektyvesni ir bendros vidutinės išlaidos ilgame laikotarpyje beveik nesikeičia“, – sako V. Ziberkas.