Šešios pseudopriežastys keisti būstą
1. Didesnis atlyginimas
Darbą pakeitusį ar didesnio atlyginimo sulaukusį žmogų užplūsta teigiamos emocijos. Tvyrant gerai nuotaikai galvoje gimsta naujos idėjos, kur ir kaip išleisti papildomus pinigus. Vienas svajoja apie naują automobilį, kitas – apie kelionę į egzotiškus kraštus arba brangesnius drabužius. Visgi dažniausiai didesnio atlyginimo sulaukę žmonės nusprendžia imti būsto paskolą naujiems namams įsigyti. Ar tai tikrai būtina?
Kad būtų lengviau atsakyti į šį klausimą, SEB banko vyriausiasis analitikas Tadas Povilauskas pataria susidaryti finansinį planą ir į jį įtraukti visas savo būsimas išlaidas. Ne tik tas, kurios susijusios su būsto pirkimu, įrengimu ir paskolos mokesčiais, bet ir neplanuotas, pavyzdžiui, tas, kurių atsirastų pagausėjus šeimai ar netikėtai susirgus.
„Jeigu nesate sukaupę pakankamos atsargos tokiems nenumatytiems atvejams, neišleiskite padidėjusių pajamų. Visada pasvarstykite, ar jūsų padidėjusios pajamos yra tvarios. Jeigu jums nesiseka darbe, gali būti, kad jūs nuspręsite jį pakeisti. Gali būti, kad ir darbdavys nuspręs atsisakyti jūsų paslaugų. Todėl įvertinkite, ar jums pavyktų padengti visas būsimas būsto paskolos išlaidas, jeigu dėl ekonominių nuosmukių keliems mėnesiams prarastumėte darbą arba, pavyzdžiui, išeitumėte motinystės ar tėvystės atostogų“.
2. Draugų pavyzdys
Stebint laimingus draugus, kurie su pasididžiavimu rodo savo naujų namų nuotraukas ir pasakoja apie tai, kaip nusipirko naują patogią sofą, ir jums gali kilti mintis keisti būstą. Nieko blogo, jei mąstote apie naują gyvenamąją vietą. Tačiau prieš priimdami tokį svarbų sprendimą turėtumėte viską gerai apgalvoti. Verta popieriaus lape surašyti visus šio sprendimo privalumus ir trūkumus. Tai padės nuspręsti, ar jūsų noras pirkti naują būstą yra pagrįstas, ar tai tik draugų entuziazmo sukeltas noras.
„Nematuokite draugų laimės pagal jų nekilnojamąjį turtą. Nesistenkite konkuruoti su savo bičiuliais, kuris iš jūsų įsigis geresnį būstą ar moderniau jį įsirengs. Žmonių pajamos skiriasi, todėl ir galimybės įsigyti vienokį ar kitokį būstą irgi yra nevienodos. Elkitės racionaliai, atsižvelgdami į savo finansines galimybes“, – patarė T. Povilauskas.
3. Giminaičių ar draugų patarimai
Niekas neturėtų imti naujos paskolos didesniam būstui vien todėl, kad kažkas patarė taip daryti. Visada žinokite, kad kiekvienas patarimas yra labai subjektyvus – jis priklauso nuo patariančio asmens patirties ir nuomonės, kuri gali labai skirtis nuo jūsų. Todėl, jei jums patinka gyventi vieno kambario bute senamiestyje, neskubėkite klausyti artimųjų patarimo įsigyti didelį namą užmiestyje ar persikelti gyventi į keturių kambarių butą kitame miesto rajone.
„Jei klausiate giminaičių ar draugų patarimo, atsižvelkite į patariančio asmens gyvenimišką patirtį ir tai, ar jo nuomonė būsto rinkos klausimais yra pagrįsta“
4. Kraustymasis į kitą miestą
Jei jums dėl darbo ar studijų reikia keltis gyventi į kitą miestą, neskubėkite iš karto ten pirkti buto ar namo. Kurį laiką nuomokitės būstą. Galbūt staiga paaiškės, kad jums nepatinka naujasis darbas ar gyvenimas svetimame mieste? Pagalvokite, kas nutiks, jeigu po kelerių studijų metų nuspręsite, kad norite gyventi kitoje vietoje arba išvykti pakeliauti?
T. Povilauskas perspėja, kad iš aplinkinių tikrai sulauksite patarimų, kad nuomotis būstą šiuo metu yra brangiau negu pirkti paėmus paskolą. Visgi jie neturėtų lemti jūsų sprendimo nedelsiant pirkti namą ar butą.
„Sprendimas pirkti būstą turi būti labai gerai apgalvotas. Jį priimti derėtų tik sudarius aiškų ilgesnio laikotarpio asmeninį ir finansinį planus“.
5. Nuobodulys ir rutina
Kai kurie žmonės negali ilgai gyventi vienoje vietoje. Retkarčiais jiems kirba mintis keltis gyventi į naują butą ar namą. Tačiau keisti būstą vien dėl šios priežasties nėra prasmės. Jei jums pabodo dabartinė gyvenamoji aplinka ir trokštate pokyčių, atnaujinkite jau turimą būstą – perstatykite baldus, pakeiskite užuolaidas ar sienų tapetus. Taip bus pigiau ir, tikėtina, išmintingiau.
Nusipirkę naujus namus rizikuosite, kad po kurio laiko jūs ir vėl jausitės pavargę nuo tų pačių sienų ir norėsite kažko naujo. Todėl gerai pagalvokite, ar jūsų sprendimas yra protingas, ir apsaugokite save nuo papildomų rūpesčių – naujo būsto paieškų, pirkimo sandorių, kraustymosi ir naujų finansinių įsipareigojimų.
6. Svajonė turėti didelį sodą, balkoną ir sūkurinę vonią
Savaime suprantama, kad dažnai svajojame apie tai, ko šiuo metu neturime – didelį sodą, balkoną su stiklinėmis durimis, sūkurinę vonią, garinę pirtį ar terasą, kurioje būtų malonu gerti rytinę kavą.
Tačiau būkite realistai. Įvertinę savo gyvenimo tempą, atsakykite sau į klausimą, kaip dažnai galėsite lepintis sūkurinėje vonioje. Ar turėsite laiko užsiimti sodo darbais – pjauti žolę, laistyti gėles? Galbūt protingiau kelis kartus per mėnesį apsilankyti tėvų ar draugų sodyboje, kur galėsite pasidžiaugti visais šiais dalykais? Atminkite, kad nėra būtina viską turėti savo namuose.
Kiekvienas žmogus – skirtingas. Todėl tai, kas svarbu vienam, kitam gali būti visiškai nesuprantama. Įsitikinkite, kad jūsų priežastys keisti būstą yra pagrįstos ir svarbios ne kažkam kitam, o jums.