Šešėlis išpūtė ir remonto kainas
Užsakymų eilėje jiems reikėtų laukti iki vėlyvo rudens, be to, darbų kainos per metus ūgtelėjo kone trečdaliu. Tarkime, praėjusių metų vasarą už išgrįstą žemės kvadratinį metrą – grunto paruošimą, betonines trinkeles ir darbą – pakakdavo 60 litų, o dabar be 85 litų to niekas nesiima.
Tenka mokėti daugiau
„Statybos darbų kainos sunkmečiu buvo smukusios. Dabar jos pamažu stiebiasi į viršų.
Kai kurios per metus ūgtelėjo 30–50 proc.”, – pripažino įmonės „ABM statyba” direktorius Aurelijus Bambalas.
Pavyzdžiui, pernai kvadratiniam metrui sienos paruošti ir nudažyti pakakdavo 20–25 litų, dabar tam reikia maždaug 35 litų. Bemaž trečdaliu šoktelėjo ir užmokestis už klojamas grindų ar sienų plyteles.
Kandžiojantis remonto darbų kainoms žmonės ieško pigesnių darbininkų, bet vėliau nusivilia.
Pavyzdžiui, už sienos kvadratinio metro išklijavimą tapetais prašoma ir 6, ir 10 litų.
Mažesnė kaina – patrauklesnė, tačiau sienas amato, tikėtina, neragavę darbininkai taip kreivai šleivai išklijuoja tapetais, kad telieka viską perdaryti iš naujo. Ir ilgokai palaukti kitų darbininkų.
Ketina keliauti svetur
Pagal verslo liudijimą dirbantis Rimas Jukšta vasarą Lietuvoje dirbs vos vieną kitą savaitę. Nors darbų eilės galo nematyti, jis skris į Šiaurės Airiją, kur jo nagingų rankų laukia namus įsigijęs kraštietis. R. Jukšta patvirtino, kad šiemet ir Lietuvoje galima daugiau uždirbti: kiekviena paslauga, kai dirbama privačiai, dabar atsieina maždaug penkiais litais brangiau.
Žmonės sujudo tvarkyti būstų, o auganti paklausa išpūtė ir kainas. Pavyzdžiui, pernai pakloti sienų ar grindų plytelių kvadratinį metrą kainavo 22–24, šiemet – 27–29 litus. Be to, kaina priklauso ir nuo plytelių rūšies, ir nuo jų dydžio. Jei kloti jas sudėtinga, kaina gali stryktelėti ir dvigubai – iki 65 litų. Medinių grindų kvadratiniam metrui pakloti prašoma 18 litų. Pernai pakako 13 litų.
Užsakymų eilės ilgėja
Kai kuriose statybos ir remonto įmonėse užsakymų eilė ilga. Vasarą į ją nebepavyktų įsisprausti. Ir ne todėl, kad, atsigaunant statybų rinkai, užgriuvo darbų gausa, – įmonėms labai trūksta darbininkų. Pasak A. Bambalo, sunkmečiu, kai statybų rinka susitraukė, darbo netekę statybininkai duonai pradėjo pelnytis savarankiškai.
„Aš ir pats tuomet netekau kelių dešimčių darbininkų. Vieni emigravo, kiti pradėjo dirbti savarankiškai, šešėlyje, nemokėdami nei už verslo liudijimą, nei kitų mokesčių. Ir jų prisikviesti atgal į įmonę jau nebeįmanoma. Užtat mums, mažesnėms įmonėms, kurios neturi valstybinių užsakymų, tokie darbininkai dabar sudaro galingą konkurenciją”, – sakė A. Bambalas.
Jo teigimu, iki sunkmečio tie žmonės, kurie slapstėsi nuo Mokesčių inspekcijos ir dirbo be jokių patentų, dažniausiai buvo atgrubnagiai. Šiuo metu, atvirkščiai, šešėlyje dirba kone auksarankiai. Įmonėms sunku prisikviesti ir žmonių iš Darbo biržos.Pasak A.Bambalo, tie, kurie nemoka jokio amato, net pagalbiniais darbininkais nenori dirbti legaliai, jeigu algos pasiūloma 1200–1600 litų.
Statistikos departamento duomenimis, nuo 2011 metų balandžio iki šių metų balandžio statybinių medžiagų kainos padidėjo 3,6 proc., darbo užmokestis – 5 proc.