Seimas nusprendė teikti paramą jaunoms šeimoms įsigyti būstą regionuose
Už tai balsavo 102 Seimo nariai, 2 – prieš, o 11 susilaikė.
Pagal Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančios šeimoms įstatymą, būsto kredito suma, nuo kurios jaunoms šeimoms suteikiama subsidija, negalės būti didesnė kaip 87 tūkstančiai eurų.
Neauginančioms vaikų šeimoms bus skiriama 15 proc. subsidija, auginančioms 1 vaiką – 20 proc., auginančioms 2 vaikus – 25 proc., o auginančioms 3 ir daugiau vaikų – 30 proc.
Seimo posėdyje sprendimą remti šeimas kritikavęs konservatorius Mykolas Majauskas teigė, kad regionai nėra patrauklūs jaunoms šeimoms, juose nėra darbo, o dėl ištuštėjusių miestelių būste galima gyventi, jeigu sutinki sumokėti komunalinius mokesčius.
Tačiau „valstiečio“ Tomo Tomilino teigimu, postindustrinėje ekonomikoje žmonės gali dirbti per atstumą, tad į regionus išvykusios jaunos šeimos nebūtinai ieškos darbo būtent toje vietoje – jie, pavyzdžiui, gali prekiauti internetu ar užsiimti kita veikla, kuriai nesvarbu, kur gyveni.
Šeimai pagausėjus, bus galima kreiptis dėl papildomos subsidijos, tačiau šeima negalės būti vyresnė nei 35 metų.
Sklypui, kuriame turi būti statomas jaunos šeimos būstas, gali būti skiriama ne daugiau kaip 15 proc. būsto kredito sumos.
Parama būtų skiriama įsigyjant pirmą būstą tik regione: kompensacijos nebus taikomos įsigyjant būstą Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių miestuose, Druskininkuose, Birštone, Neringoje, Trakų mieste, Lentvaryje, Utenoje, taip pat dalyje Palangos miesto.
Norintys gauti subsidiją turi būti deklaravę gyvenamąją vietą Lietuvoje arba įtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių žmonių apskaitą. Subsidija galima ne tik Lietuvos piliečiams ir jų šeimos nariams, bet ir Europos Sąjungos ar Europos ekonominės erdvės šalių piliečiams bei kitiems užsieniečiams, kurie turi ilgalaikį leidimą gyventi Europos Sąjungoje arba jiems Lietuvoje yra suteiktas prieglobstis.
Pagal siūlymą, jauna šeima, kuriai suteikta subsidija būsto kredito pirmajam būstui įsigyti, negalėtų visiškai laisvai disponuoti įsigytu nekilnojamuoju turtu: jeigu per pirmuosius 10 metų nuosavybės teisės būtų perleistos kitam žmogui, subsidija turėtų būti grąžinta į valstybės biudžetą.
Taip pat nebūtų galima pretenduoti į paramą tais atvejais, kai būstas perkamas iš giminaičių.
Pataisos įsigalios 2018 m. rugsėjo 1 d.