Renovacijos įkaitai

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Šiauliuose kasmet kartojasi situacija, kai mokiniai ir mokytojai tampa mokyklų renovacijos įkaitais. Šį kartą "Romuvos" pagrindinei tenka ieškotis kitos pastogės, nes mokyklos renovacija nebus baigta nė spalio viduryje. Įkaitais yra tapę ir statybininkai — dėl Europos Sąjungos paramos (at)gavimo.

Pradėtos prieglobsčio paieškos

Iš esmės renovuojami trijų Šiaulių miesto mokyklų pastatai: Šiaulių universiteto (ŠU) gimnazijos, "Romuvos" pagrindinės mokyklos ir Gytarių pagrindinei mokyklai priklausantis buvusios Šventupio mokyklos pastatas. Pastarųjų dviejų renovacijos pabaigos nematyti. "Romuvos" ir Gytarių mokyklų pastatus renovuojanti UAB „Rotonda“ darbus yra įsipareigojusi baigti spalio 14 dieną.

„Nė nesimato, kad spalio 15 dieną galėtume grįžti į savo mokyklą, — sakė “Šiaulių kraštui“ "Romuvos" pagrindinės mokyklos direktorė Stanislava Prazauskienė. — Birželio 1 dieną rangos sutartis pasirašyta, birželio 13 dieną atidavėme raktus, bet iki šiol dirba vos po kelis darbininkus. Geriausiai dirba tik elektrikai.“

Romuviečiai, kurių šį rugsėjį bus per 800, anot direktorės, kelsis į Gytarių pagrindinę mokyklą. 1— 4 klasės mokysis pirmą pamainą kartu su Gytarių mokiniais, 5— 8 klasėms teks eiti į pamokas antrą pamainą — nuo 13.30 val. Mokyklos administracija persikels į Gytarių mokyklos pastatą mikrorajono pakraštyje artimiausiomis dienomis.

„Nesikeliame arčiau, į "Romuvos" gimnaziją, nes tektų antrą pamainą pradėti labai vėlai, — sako S. Prazauskienė. — Gimnazijos klasėms pamokos ir iki pusės keturių trunka.“

Vienur — šimtas, kitur — vos 16 statybininkų

ŠU gimnazijoje — prie pabaigos artėjančių darbų šturmas, o "Romuvos" pagrindinėje — tik darbų pradžia. Projektai, susiję su energetiniu taupymu — pastatai šiltinami, keičiami langai, stogai, šildymo, elektros sistemos. Darbų ir vienoje, ir kitoje mokykloje bus atlikta už 4,5 milijono litų.

„Rugsėjo 1-ąją tikrai eisime į savo gimnaziją, — sako ŠU gimnazijos direktorius Juvitas Giniotis. — Gali dar likti fasado apdailos darbai, bet jie ugdymo procesui netrukdys. Statybininkų darbu negaliu skųstis, dirba šimtas statybininkų, ir prieglaudos tikrai neieškosime.“

Rangos sutartis dėl ŠU gimnazijos renovacijos pasirašyta su UAB „CCM Baltic“ gegužės 9 dieną. Anot direktoriaus, jau kitą dieną statybininkai pradėjo dirbti. Pluša nuo ankstyvo ryto iki vėlaus vakaro ir ne tik darbo dienomis, bet ir savaitgaliais.

Praėjusį ketvirtadienį ŠU gimnazijoje darbas virte virė.

Vienas, du, trys darbuotojai

"Romuvos" pagrindinėje mokykloje — jokio didesnio subruzdimo. Išskyrus sparčiai keičiamą elektros įrangą ir atkastus pamatus šiltinimo darbams — daugiau į priekį nepajudėta.

Ovidijus Streckys, "Romuvos" pagrindinės mokyklos Ugdymo aprūpinimo skyriaus vedėjas, sako, jog iš pradžių kalendoriuje dar žymėjęs, kiek statybininkų ateina dirbti: „Pasirodė tik birželio 20 dieną — vienas, po to — vėl po vieną— du— tris. Po Joninių — iš viso nė vieno. Mečiau ir žymėti. Rangovo klausiau, kada pradės dirbti? Teigė, “įsilinguosime“. Rugpjūčio pabaiga, o dar “neįsilingavo“. Jeigu taip dirbtų privačiai, seniai būtų išvyti.“

Tądien, kai lankėmės, vedėjas suskaičiavo jau „daug“ darbininkų — net 16.

„Šiandien trys darbininkai užlipo ant stogo, kiek žinau, šiandien rangovas sudarė ir naują sutartį dėl langų keitimo, nes kiti subrangovai atsisakė, pamatus atkasė — neturėjo pinigų pirkti šiltinimo medžiagoms, “Jupoja“ rangovui jų nebepardavė avansu, darbų vadovas už savus pinigus pirko smalos“, — vardijo ir piktinosi O. Streckys.

Mokyklos atstovo nuomone, „iki Naujųjų metų darbai nebus baigti.“

Europinio projekto įkaitai?

UAB „Rotonda“ darbininkai jau streikavo dėl nemokamų atlyginimų. Jie ir dabar neslepia, jog algos vėluoja ir nėra didesnio stimulo dirbti.

UAB „Rotonda“ direktorius Vitalis Naujokas “Šiaulių kraštui“ komentuoti situaciją atsisakė: “Labai užimtas.“

Savivaldybėje žinoma, jog rangovą klupdo apyvartinių lėšų stygius, jog tiekėjai buvo atsisakę rangovui tiekti medžiagas.

Dviejų miesto mokyklų renovaciją laimėjusi „Rotonda“ nėra atgavusi nė cento iš 3,5 milijono litų už baigtą Gytarių mokyklos pastato K. Korsako gatvėje pirmąjį renovacijos etapą.

Darbai atlikti pagal ES paramos investicinį projektą, bet paramos gavimo sutartis dar nė nepasirašyta.

Projekto paraiškos paramai gauti vertinimas, anot Savivaldybės administracijos direktoriaus Vlado Damulevičiaus, „užstrigęs“ Lietuvos verslo paramos agentūroje jau kone aštuonis mėnesius.

V. Damulevičius sakė:„ Girdėjome ir aiškinimų, jog dabar atostogos — nėra kam vertinti“.

Projektą tikrina ir Viešųjų pirkimų tarnyba. Direktoriaus teigimu, tikrintojai „spaudą skaito“, primindamas kilusius įtarimus dėl “auksinių“ tualetų ir medžiagų kainų.

Savivaldybė, gelbėdama situaciją, pervedė „Rotondai“ 1,8 milijono litų už Gytarių mokyklos renovacijos antrojo etapo darbus. Dar 800 tūkstančių litų ketina pervesti. Šis renovacijos etapas (vidaus patalpų ir sistemų, kurių atnaujinimo neremia ES fondai) finansuojamas tik iš Savivaldybės lėšų, kainuos iš viso 3,8 milijono litų.

„2,6 milijono litų gaus, ir reikalausime, kad darbai būtų atlikti laiku, — teigė direktorius. — Rangovas turėjo įvertinti ir savo riziką, susitvarkyti finansinius srautus, juk ne vien tuos du mūsų objektus turi.“

 

Paramos tvarkelė

Savivaldybė su LVPA tik ketvirtadienį pasirašė sutartis dėl ES paramos gavimo ŠU gimnazijos ir "Romuvos" pagrindinės mokyklos renovacijų projektams, nors paraiškos buvo pateiktos vertinti balandį— gegužę. Po šių sutarčių pasirašymo pinigai už atliktus darbus taip pat byrės ne iš karto. Nustatytas terminas — iki 40 dienų.

Praktika yra tokia, kad savivaldybės ir rangovai rizikuoja rangos sutartis pasirašydami be ES paramos gavimo sutarčių. Bet jeigu pastarųjų būtų laukiama, tai renovacijos iš viso nusikeltų į žiemą.

Šią vasarą renovuojamos Šiaulių mokyklos:

ŠU gimnazija, rangovas UAB „CMM Baltic“, turi baigti rugpjūčio 28 dieną. ES remiamo ir Savivaldybės finansuojamo projekto vertė 4,5 milijono litų.

"Romuvos" pagrindinės ( ES remiamo ir Savivaldybės finansuojamo projekto vertė 4,5 milijono litų) ir Gytarių pagrindinės K. Korsako gatvėje pastatas (projekto antrasis etapas finansuojamas Savivaldybės biudžeto, vertė — 3,8 milijono litų), rangovas UAB „Rotonda“, turi baigti spalio 14 dieną.

J. Janonio gimnazija (stogo remontas), rangovas — UAB „Meba“, turi baigti rugpjūčio 26 dieną. Vertė 250 tūkstančių litų, lėšos — Valstybės investicijų programos (VIP).

S. Šalkauskio gimnazija ( valgyklos remontas), rangovas UAB „Arisanda“, turi baigti rugpjūčio 26 dieną. Vertė — 250 tūkstančių litų, lėšos — VIP.

Šiaulių specialiojo ugdymo centras (pastato šiltinimas ir kitos energijos taupymo priemonės), renovuoja UAB „Įžvalga“, turi baigti rugpjūčio 26 dieną. Vertė — 719 tūkstančių litų, visos lėšos — ES parama.