Renovacijos baimės: gyventojai nežino, kiek tai kainuos ir kas bus atsakingas už kokybę

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Šeškinėje surengta diskusija apie daugiabučių namų renovaciją sulaukė didžiulio gyventojų dėmesio – S.Kovalevskajos mokyklos aktų salė vos sutalpino visus norinčius joje dalyvauti. Tačiau vilniečiai nenorėjo klausyti paskaitų apie renovaciją, jie reikalavo atsakymų į konkrečius klausimus.

Standartinė mokyklos aktų salė buvo pilnutėlė. Atrodo, Šeškinės gyventojams išties įdomu, kaip ir kada vyks namų renovacija. Vis dėlto standartinė paskaita apie renovaciją jų visiškai nedomino – paklausę kelias minutes žmonės pradėjo piktintis, jų teigimu, „tuščiomis kalbomis“. Jie reikalavo tik atsakymų į savo klausimus.

Vienas Šeškinės gyventojas pareiškė, kad jis nori tuoj pat gauti atsakymus į savo klausimus, nes jis statė Seimo rūmus, kuriuose dabar sėdi vienas iš šios diskusijos organizatorių, parlamentaras Audronis Ažubalis. Pastarasis tuoj pat replikavo esą pastatyta buvo blogai, nes šilumos varža šiuose rūmuose prasta.

Kiek kainuos ir kas prižiūrės

Po tokio apsižodžiavimo diskusijos organizatoriams teko atsisakyti suplanuotų kalbų ir vis dėlto atsakinėti į klausimus, kurie buvo gana įprasti. Gyventojams aktualu, kaip vyks renovacija, kiek tai kainuos, per kiek metų atsipirks. Tačiau į tai susitikime dalyvavę Vilniaus savivaldybės, viešosios įstaigos „Atnaujinkime būstą“, Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros atstovai, nepriklausomi ekspertai tiksliai atsakyti negalėjo. Esą tokie dalykai paaiškėja tik atlikus namo energetinį auditą ir parengus investicinį planą.

Žmonėms svarbu ir darbų apimtys, ar, tarkim, bus keičiami langai, jeigu jie prieš kurį laiką tuos langus yra pasikeitę. Išgirdę, kad jei langai keisti prieš septynerius ar daugiau metų, juos teks keisti vėl, kadangi jie jau pasenę, gyventojai subruzdo – galbūt per tiek pat laiko morališkai pasens ir renovacijos metu atlikti darbai.

Juolab kad gyventojai tvirtina nežinantys, kas bus atsakingas už renovacijos kokybę. Šiuo metu planuojama, kad rangos darbams konkursus skelbs, paskolas Vilniaus miesto daugiabučiams renovuoti ims savivaldybės įkurta viešoji įstaiga „Atnaujinkime būstą“. Tačiau jos direktorius Vilmantas Jankūnas neskuba dalinti pažadų – jo teigimu, savivaldybėje programa, pagal kurią bus atliekama renovacija, dar nėra patvirtinta. Galutinė informacija, kaip vyks šis procesas, nėra gauta ir iš Aplinkos ministerijos.

Kalba apie mokesčius šilumą, ne renovaciją

V.Jankūnas teigė, kad lengviau ir kalbėtis su atskirų namų, kurie ketina pradėti renovaciją, gyventojais, negu su pilna sale žmonių. Vis dėlto klausimai paprastai būna panašūs ir priklauso tik nuo to, kaip nusiteikę ateina žmonės. „Vieni nusiteikę priešiškai ateina, kiti ateina todėl, kad nori kažką išgirsti“, – sakė V.Jankūnas.

Pirmieji klausimai paprastai būna ne apie renovaciją, o apie šilumos ūkį ir mokesčius už šilumą. Ir nors tai nėra renovacija besirūpinančių specialistų kompetencija, kalbėti apie tai tenka. „Mes bandome kalbėti apie savo funkcijas – namų renovavimą, modernizavimą, bet žmonėms, kai didžiąją dalį pinigų išleidžia šildymui, o ne savo reikmėms, yra skaudu ir pikta“, – kalbėjo V.Jankūnas.

Vis dėlto net ir tai neskatina greičiau renovuoti daugiabučių. V.Jankūno manymu, procesui trukdo pačių žmonių mentalitetas, baimė – gal kažkas kažkur apgaus. Gyventojų neįtikina ir aiškinimai apie tai, kad renovacijos vykdytojai bus parenkami viešųjų pirkimų būdu, gyventojai visur galės dalyvauti, o ir VšĮ „Atnaujinkime būstą“ suinteresuota kokybiška renovacija, nes būtent šiai įstaigai teks ne vienerius metus bendrauti su gyventojais ir rinkti iš jų pinigus už atliktus darbus.

VšĮ „Atnaujinkime būstą“ vadovas taip pat kalbėjo apie tai, kad žmonės reikėtų galvoti ne tik apie finansinę renovacijos naudą, bet ir galimybę gyventi patogiau, jaukiau, turėti gražesnius daugiabučius.

Pirmieji programoje – 26 namai

Aplinkos ministerija patvirtino 26 daugiabučių namų Vilniuje, norinčių dalyvauti naujojoje daugiabučių renovacijos programoje, sąrašą. Aplinkos ministerija skirs lėšas energetiniam namo auditui bei investicijų planui atlikti. Tai neefektyviausi ir daugiausia energijos vartojantys pastatai. Trys namai iš šio sąrašo yra Šeškinėje – Čiobiškio, Ozo ir Dūkštų gatvėse.

Vilniaus savivaldybė vasarį Aplinkos ministerijai pateikė 150 renovuotinų sostinės namų sąrašą. Šiuos neefektyviausius ir daugiausiai energijos vartojančius pastatus siekiama renovuoti pagal ministerijos naujai parengtą daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Kovo pradžioje savivaldybė įpareigojo administratorius atlikti apklausą dėl galimybės šiuos namus renovuoti. Tačiau apklausa užsitęsė, kadangi administratoriai skundėsi negalintys surinkti pakankamai gyventojų parašų, neturintys informacijos, kaip renovacija vyks, kas itin domina gyventojus.

Administratoriams priekaištų turėjo ir Vilniaus meras Artūras Zuokas. Tarp tų, kuriems nesisekė atlikti apklausą, buvo ir nemažai Šeškinės daugiabučių administruojanti bendrovė „Šilėja“. Jos direktorius Rimantas Dagys teisinosi, kad pagrindinė problema yra ne ta, kad žmonės nenorėtų renovacijos, bet jiems paprasčiausiai trūksta informacijos, kaip ta renovacija vyks.