Rekomenduojama atsisakyti privalomo atestavimo statybų srityje

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Valstybinė statybų srities įmonių ir specialistų atestavimo Lietuvoje tvarka neužtikrina statybos darbų kokybės ir turėtų būti keičiama, teigia valstybės kontrolieriai.

Valstybės auditoriai nustatė, kad Lietuvoje galiojanti statybų įmonių ir specialistų atestavimo tvarka neduoda laukiamų rezultatų, nes Aplinkos ministerijos išduodamas kvalifikacijos atestatas specialistui ar įmonei paremtas tik nustatytomis privalomomis įvykdyti procedūromis. Šis atestatas būtinas tik kad veikla būtų teisėta, tačiau neužtikrina darbų kokybės.

"Užsakovai turi turėti galimybę susipažinti su visa informacija apie statybos specialistų ir įmonių veiklą ir patys įvertinti jų kompetencijas. Šis viešumo principas taikomas ilgametes statybų tradicijas turinčiose pasaulio valstybėse. Šiuo keliu patariame eiti ir Lietuvai" , – sakė valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė.

Dabartinė atestavimo sistema, pasak Valstybės kontrolės, kaip biurokratinė kliūtis galimai riboja ir užsienio kompanijų dalyvavimą Lietuvos statybų rinkoje. Be to, atestavimo komisijos neturi patikimų duomenų apie statybos srities subjektų veiklos trūkumus ir retai taiko poveikio priemones – nuo 2003 metų buvo panaikinti tik 12 statybos įmonių atestatai.

Auditoriai taip pat pastebėjo, kad informacija apie pažeidimus nėra viešinama, todėl užsakovai negali įvertinti statybų srities subjektų kvalifikacijos. Be to, Lietuvoje privalomi projektuotojo ir rangovo civilinės atsakomybės draudimai statinio projektavimo ar rangos klaidų neapdraudžia, todėl užsakovas negarantuojamas, kad netinkamai atliktų statybos darbų taisymas bus kompensuotas.

Valstybės kontrolė rekomendavo Vyriausybei inicijuoti teisės aktų pakeitimus, atsisakant privalomo statybų srities specialistų ir įmonių atestavimo. Vietoje to siūloma praplėsti privalomųjų statybų srities civilinės atsakomybės draudimų ribas, kad jos apimtų ir padarytą žalą užsakovui, ir užtikrinti jų kontrolę. Aplinkos ministerija raginama viešai teikti informaciją apie Lietuvoje dirbančių statybų srities subjektų kvalifikaciją ir prasižengimus.