Pusę Vilniaus daugiabučių būtina renovuoti
Šis interaktyvus žemėlapis yra puikus įrankis palyginti, kiek faktiškai šilumos suvartojo namas per skirtingus šildymo sezonus, palyginti su analogiško projekto tipo pastatų vartojimu ar su kaimynystėje esančiais daugiabučiais bei susipažinti su pateiktomis rekomendacijomis.
Aš tikiuosi, kad vilniečiams bus naudingas lietuviškas pavydas, žinoma, gerąja prasme, kad jie pradės domėtis, kodėl mano kaimynas kitame name moka mažiau? Taip pat tai puikus įrankis kontroliuoti namo administratorius ir šilumos punkto prižiūrėtojus. Netgi pirkdami naują butą gyventojai gali prisijungti ir pasižiūrėti, kokia yra to namo būklė, kuriame ketina įsikurti“, – sakė Vilniaus meras Artūras Zuokas.
„Tikimės, kad laisvai pasiekiami vizualūs duomenys leis žmonėms lengviau apsispręsti ir ryžtis senų namų renovacijai. Taip elgtis racionalu: užkirstas kelias šilumos švaistymui mažina sąskaitas už šildymą“, – sakė Energetikos ir termoinžinerijos mokslų daktaras ir šio projekto autorius Romanas Savickas.
Analizė yra pateikiama Vilniaus miesto savivaldybės interaktyviame žemėlapyje, pažymėjus varnele, kad būtų rodomas „faktinis energijos suvartojimas gyvenamuosiuose pastatuose“. Žemėlapis galima rasti Vilniaus miesto savivaldybės svetainėje.
Žemėlapyje pateikiami 4799 šilumos punktai pagal faktinį energijos suvartojimą gyvenamajame pastate ir pagal tai kokiai klasei daugiabutis priklauso. Iš viso yra 15 faktinio energijos suvartojimo klasių, kurios žemėlapyje yra sugrupuotos į 6 kategorijas pagal skirtingas spalvas: gera, vidutinė, bloga, labai bloga, ypatingai bloga ir renovuoti namai.
Iš visų pateikiamų šilumos punktų į klasę gera patenka 349 (iš jų renovuoti – 93), vidutinė – 1104, bloga – 2715, labai bloga – 512, ypatingai bloga – 119 daugiabučių.
Gyventojai savo daugiabutį gali susirasti pagal adresą. Pasirinkus pastatą, pateikiama informacija, kuriai klasei pagal faktinį šilumos suvartojimą priklausė 2011-2012 ir 2012-1013 metų šildymo sezonais, namo statybos metai, namo tipas, namo prižiūrėtojas, ir kokių priemonių Vilniaus miesto savivaldybė rekomenduoja imtis.
Gyventojai taip pat netrukus galės rašyti užklausą dėl papildomų duomenų ar esamų išaiškinimo elektroniniu paštu.
Į blogos, labai blogos ir ypatingai blogos kategorijas patenkančių daugiabučių gyventojams Vilniaus miesto savivaldybė rekomenduoja atlikti pastato renovaciją. Dėl pastato renovacijos galima kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos ir energetikos departamentą, VšĮ „Atnaujinkime miestą“ arba savo pastato administratorių.
Renovacijos projekto parengimo, projekto įgyvendinimo administravimo ir statybos techninės priežiūros išlaidos iki 2015 m. spalio 1 d. apmokamos arba kompensuojamos 100 procentų.
Renovuojant pastatą taikoma 25 procentų papildoma parama, tenkanti energinį efektyvumą didinančioms priemonėms (skaičiuojamos šilumos energijos sąnaudos turi būti sumažintos ne mažiau kaip 40 procentų), Klimato kaitos specialiosios programos lėšomis bus teikiama parama, jei rangos sutartys bus pasirašytos iki 2014 m. gruodžio 31 d. ir projektas įgyvendintas iki 2015 m. spalio 1 d.
Vilniuje iš viso yra daugiau nei 6600 daugiabučių.