Pradėjus veikti jungtims su Švedija ir Lenkija atpigs elektra? Nebūtinai.

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Šių metų pabaigoje pradėsiančios veikti jungtys su Švedija ir Lenkija padės užtikrinti stabilų ir sklandų elektros energijos srautą į Lietuvą ir iš jos. Taip anksčiau energetine sala vadinta šalis taps elektros tranzito valstybe. Tačiau dėl šios priežasties jungčių įtaka kainų mažėjimui gali ir nebūti tokia didelė, kokios tikimasi.

Šiuo metu Lietuva yra itin priklausoma nuo elektros energijos pasiūlos kaimyninėse rinkose – į šalį importuojama apie du trečdalius visos suvartojamos elektros energijos.

 

Pradėjus veikti jungtims su Švedija ir Lenkija importo apimtys greičiausiai dar labiau padidės, taip atnešdamos apčiuopiamos naudos vartotojams. Tačiau kalbant apie teigiamą jungčių įtaką, nevertėtų susikoncentruoti vien tik į kainos pokyčių prognozes, rizikuojant į antrą planą nustumti patį svarbiausią aspektą – energetinį saugumą. 700 MW galios „Nord Balt“, sujungsianti Lietuvą su Švedija, sudarys sąlygas pirkti elektros energiją iš gausius hidroresursus turinčių Šiaurės Europos šalių ir padės kurti bendrą rinką.

 

Iš Lietuvos į kaimyninę Lenkiją nusidrieksianti 500 MW galios „LitPol Link“ sujungs Baltijos šalių ir Vakarų Europos elektros tiekimo infrastruktūrą. Šie elektros tiltai mūsų šalies vartotojams yra svarbūs dėl kelių priežasčių. Pirma, jungtys padės diversifikuoti šaltinius, iš kurių į Lietuvą tiekiama elektros energija. Dėl didesnių ar mažesnių priežasčių vienu kabeliu nustojus tekėti elektros energijai, ji vartotojus pasieks kitu. Tai reiškia, kad neprognozuojamų įvykių, galinčių staigiai kilstelėti kainas ar sukelti kitų problemų, rizika susitrauks.

 

Antra, Lietuvą pasieks pigesnė elektros energija iš Švedijos – mat galios srautas teka iš mažesnių kainų zonų į didesnių kainų zonas. Šiuo metu vidutinė elektros energijos kaina mūsų šalyje siekia apie 45 eurus už megavatvalandę. Švedijoje ši suma kai kuriais atvejais būna net penkis kartus mažesnė.

 

Pavyzdžiui, Švedijos ketvirtojoje zonoje, kuri bus tiesiogiai sujungta su Lietuva elektros energija liepą vidutiniškai kainavo 9,19 EUR/MWh. Lenkijoje kaina siekė 39 EUR/MWh. Teigiama dviejų paminėtų veiksnių įtaka bus didžiausia kitąmet – 2016-aisiais. Ją iškart pajus verslo įmonės, kurioms tenka 71 proc. visos Lietuvoje suvartojamos elektros energijos.

 

Vis dėlto, elektros kaina mūsų šalies vartotojams gali nesumažėti taip smarkiai, kaip tikimasi. Po 2014 m. pasiekto piko, kada megavatvalandės kaina viršijo 50 eurų, kainų sumažėjimą iki 43-44 EUR/MWh šiemet lėmė atpigusios ir vietos gamintojų konkurencingumą padidinusios žaliavos, bei dėl išaugusios elektros energijos gamybos iš atsinaujinančių šaltinių smarkiai nukritusios kainos Skandinavijos kainų zonose.

 

Atsižvelgiant į turimą informaciją ir ateities finansinius sandorius, kurie indikuoja elektros kainas ateityje, prognozuojama, kad kitąmet megavatvalandė elektros energijos, turėtų atpigti iki maždaug 39 eurų. Labiausiai atpigti turėtų naktinė elektra, o dieninės elektros kainų mažėjimas gali smarkiai ir nepasijusti.