Po renovacijos Šilainių daugiabutis pasikeitė neatpažįstamai
Nori tapti pavyzdžiu
Baltijos g. 47-asis pastatas – ne visai tipinis sovietinės statybos palikimas. Keturaukštis baigtas statyti 1988-aisiais, nepriklausomybės atkūrimo priešaušriu. Namas nėra labai senas, tačiau per 27 metus spėjo gerokai nusidėvėti.
Nediduko, tik aštuonių butų namo šilumos energijos nuostoliai, palyginti su kitais tokio tipo būstais, didžiuliai: langai seni, nesandarūs, šilumos punktas seno tipo, o čia dar ir stogas beveik prakiuro… Panašių pastatų vien Šilainių mikrorajone – ne vienas ir ne dešimt, o visame mieste – tūkstančiai.
Tačiau per pastaruosius porą mėnesių mažasis Baltijos g. daugiabutis pasikeitė neatpažįstamai – iš tolo ryškiai spindinčios sienos, žvilgantis stogas. Tai tik iš tolo pastebimos permainos. Viduje jų – dar daugiau. Apie priežastis, paskatinusias imtis ryžtingų permainų, "Kauno dienai" papasakojo patys namo gyventojai ir jiems projektą padėjusių įgyvendinti bendrovių "Šilainių būstas" ir "Economus" atstovai.
"Norime pasidalyti savo idėja. Kai aplink daug neigiamų atsiliepimų, skeptiško požiūrio į renovaciją ir investicijas į energijos taupymą, mes galime įlieti pozityvumo. Norime tapti pavyzdžiu ir aplinkiniams namams", – pokalbį pradėjo vienas iniciatyviausių namo gyventojų Benas Juškaitis.
Energingas pusamžis vyras, dirbantis informacinių technologijų srityje, neblogai išmano ir statybos darbus. Tad savo galimybėmis ir idėjos nauda jis neabejojo. Žinoma, vienas lauke – ne karys, tad teko paplušėti įtikinant kitus namo gyventojus.
Pirmas įspūdis neapgavo
"Pirminė idėja kirbėjo seniai, tačiau prieš pusantrų metų ėmėmės konkrečių žingsnių. "Šilainių būstas" surengė susirinkimą, kuriame jų vadovybė pristatė renovacijos idėją. Man ta mintis patiko. Pabendravome su jų atstovais. Gavau išsamią ir konkrečią informaciją. Pamačiau, kad vyrai ne tik jauni ir entuziastingi, bet ir išmanantys procesus. Tokį pat įspūdį paliko ir darbų vykdytojas Kostas Aleksandravičius, su kuriuo iki šiol labai sklandžiai bendraujame kasdien. Supratau, kad nebėra ko snausti, reikia pradėti judėti ir mums", – prisiminė B.Juškaitis.
Antrąja misijos dalimi vyrui tapo diskusijos su kaimynais. B.Juškaitis, suvokdamas, kad nuomonių bus įvairių, ne tik pats gilinosi ir analizavo skaičius, bet ir pasistengė kitiems kuo aiškiau išdėstyti renovacijos naudą, sudarė skaičių lenteles – kiek šeimos mokėjo už būstą, kiek mokės po renovacijos, kas namo laukia, jei modernizacijos bus atsisakyta, padarė iškalbingas pastato termovizines nuotraukas.
Iškilusius klausimus gyventojai aptardavo susirinkimuose. Juose dalyvavo ir projekto iniciatorės bendrovės "Šilainių būstas", prižiūrinčios miesto daugiabučius, atstovai.
"Nuo pirmųjų bendravimo dienų įsitikinime, kad Baltijos g. 47-ajame name gyvena šilti ir draugiški žmonės, kuriems rūpi jų ateitis, kurių požiūris drąsus ir novatoriškas. Statybinių problemų name buvo nemažai, todėl gyventojai apsisprendė atnaujinti visą namą, kad vėliau galėtų džiaugtis nepalyginti komfortiškesniu gyvenimu ir taupyti lėšas", – prisiminė "Šilainių būsto" vadybininkė Živilė Sventickienė.
Dirbo kaip komanda
Specialistė neslėpė, kad be gyventojų iniciatyvos net ir patys perspektyviausi projektai nebūtų pajudėję iš pradinio taško.
"Džiugu, kad žmonės patikėjo šią svarbią misiją mums. Neslėpsiu, iš pradžių buvo daug abejojančiųjų, skeptiškų nuomonių, tačiau mes daug kalbėjomės, diskutavome su gyventojais. Mums labai padėjo B.Juškaitis, visus užkrėtęs savo iniciatyvumu, atkaklumu, kantrybe ir gera nuotaika ir neleidęs sudėti ginklų. Šio žmogaus altruistiškumas beribis – jo jaukiuose namuose įvyko ne vienas namo gyventojų susirinkimas. Negailėdami nei laiko, nei pastangų, visi dirbome kaip viena komanda", – pasakojo Ž.Sventickienė.
Gavęs gyventojų pritarimą B.Juškaitis su "Šilainių būsto" specialistais ėmė rūpintis darbų rangovo konkursu. Šis etapas buvo ne mažiau atsakingas nei pradiniai, nes darbų atlikimo kokybė gali lemti viso projekto sėkmę. Projekte, vėliau pakoreguotame pagal gyventojų pageidavimus, buvo numatytas kapitalinis stogo dangos remontas, sienų ir cokolinės pastato dalies apšiltinimas, šilumos mazgo ir langų keitimas ir daug kitų smulkesnių darbų. Dar vienu iššūkiu tapo darbų finansavimas. Stringant lėšoms pagal europinę renovacijos finansavimo programą JESSICA, bankai labai sunkiai suteikia paskolas gyventojams. Šią problemą žmonėms padėjo išspręsti renovacijos projekte dalyvaujančios kitos namų priežiūros bendrovės "Economus" specialistai.
"Įsivaizduokite, statybų rangovas apie namą jau susimontavo pastolius, o bankas netikėtai pranešė nebeturįs pinigų. Teko skubiai ieškoti kito banko, derėtis ir t.t. Svarbiausia buvo geranoriškas visų projekto dalyvių požiūris", – teigė "Economus" renovacijos projektų vadovas Mindaugas Ramelis.
Rezultatai – iškalbingi
Pastarąjį kovą pasibaigus visoms formaliosioms procedūroms darbai pajudėjo. Ir tokiu pagreičiu, kad per porą mėnesių atlikta gerokai daugiau nei pusė darbų, o jau birželio pabaigoje laukiama iškilmingų pabaigtuvių.
"Rezultatai kalba patys už save – namo modernizavimo procesas eina į pabaigą. Šis namas jau dabar kaip magnetas traukia praeivių akis. Artimiausių namų gyventojai, matydami šį modernizavimo procesą nuo pat pradžių, nekantriai laukia darbų pabaigos ir patys rimtai svarsto apie galimybes modernizuoti savo namus. Tikimės, kad rezultatas nudžiugins. Tai mūsų pirmas, tačiau tvirtas žingsnis į tolesnį daugiabučių namų atnaujinimą", – pabrėžė Ž.Sventickienė.