Pirmą kartą išmatuotas viso daugiabučio sandarumas
Pirmą kartą Lietuvoje išmatuotas viso daugiabučio sandarumas. Vystytojai pirkėjams nori įteikti, kad šie neturėtų pamiršti pasidomėti ne tik energine klase ar suvartojamos šilumos kiekiu, bet esą svarbus ir jo sandarumas, o tai geresnė garso izoliacija, nepatenka kenkėjai, pastovesnė temperatūra.
„Žmonės pokriziniu laikotarpiu tapo labai išrankūs, nebėra taip, kad bėga ir perka nepasižiūrėję. Tokie testai turi šiandien labai stiprią edukacinę pusę, parodo visai rinkai, ką rinkos lyderiai numato daryti, ką rinkos lyderiai gali pasiekti, kad pati rinka siektų aukštesnio standarto“, – aiškina Nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius.
Per sandarumo testą į daugiabutį prileidžiama specialių dūmų ir matuojama, kiek patalpos oro pasikeičia per valandą. „B“ energinės klasės būstuose per valandą oras turi pasikeisti ne daugiau nei 1,5 karto.
„Sudaromas slėgio skirtumas tarp patalpos ir išorės, tokiu būdu atliekami matavimai, ir mes matome, kokia yra oro apykaita patalpose, esant tam tikram slėgių skirtumui“, – sako KTU Architektūros ir statybos instituto jaunesnysis mokslo darbuotojas Karolis Banionis.
„Dėl pastato sandarumo neįgyvendinimo arba netinkamo įgyvendinimo galima prarasti vos ne iki 40 proc. energijos“, – tvirtina UAB „Veikmė“ direktorius Eugenijus Zaremba.
„Tas sandarumas, kuris tikrinamas, grįžta labai greitai, nes kiauras pastatas yra pinigų išmetimas. Drįsčiau sakyti, kad sandarus pastatas – kokybiškas pastatas“, – tvirtina Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos valdybos pirmininkas Remigijus Simanavičius.
Namo sandarumo testas nėra privalomas, bet tokiu taps po kelerių metų, jei projektas bus priskiriamas A klasei, o nuo 2020-ųjų visi naujai statomi pastatai privalės būti ne žemesnės nei A ar net aukštesnės klasės.