„Paroc Tikkurila Passive House” Suomijoje

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Suomijoje pastatyto pasyvaus sublokuoto namo „Paroc Tikkurila Passive House" stebėsena patvirtino, kad energiškai efektyvūs namai gali būti sėkmingai statomi iš surenkamų gelžbetoninių plokščių.

Pirmas pasyvus sublokuotas namas iš surenkamų gelžbetoninių plokščių Suomijoje, Tikkurila gyvenvietėje buvo pastatytas 2009 metais, o šiemet specialistai jau pristatė ir pirmuosius namo stebėsenos rezultatus. Stebėseną vykdžiusio Suomijos techninių tyrimų centro VVT ataskaitoje teigiama, kad iš surenkamų gelžbetoninių plokščių pastatytas namas visiškai tenkina pasyviems namams keliamus reikalavimus. Reikia pažymėti, kad Suomijoje Helsinkio regione pasyvių namų šildymo sąnaudos neturi būti didesnės už 20 kWh/m2 per metus, kai vidutinė vidaus temperatūra yra skaičiuojama 20°C šilumos .

„Paroc Tikkurila Passive House" yra dvibutis sublokuotas namas, kurio bendras plotas – 466 kvadratiniai metrai. Jis susideda iš dviejų korpusų: korpuso A ir korpuso B, kurių kiekvieno bendras naudingas plotas yra po 233 m2. Name įrengtas rezervinis grindų šildymas ir moderni vėdinimo sistema. Vėdinimas yra užtikrinamas naudojant pasyviems namams specialiai sukurtus rekuperatorius.

VVT tyrimų centro duomenimis, nuo 2010 m. balandžio 1 d. iki šių metų gegužės 31 d. „Paroc Passive House" A korpuso gyventojai suvartojo 16400 kWh, o B korpuso gyventojai – 12550 kWh energijos. Beveik puse visos šios energijos buvo sunaudota būstų šildymui (47,5 proc. visos sunaudotos energijos A korpuse ir 43,3 proc. B korpuse). Antras po šildymo didžiausias energijos eikvotojas buvo karštas vanduo. Karšto vandens ruošimui A korpuso gyventojai sunaudojo 14,6 proc. visos bendrai sunaudotos energijos, o B korpuso gyventojai dar daugiau – 17,1 proc.

Korpuse A šildymo sąnaudos vienam kvadratiniam metrui sudarė 33,4 kWh, o korpuse B – 23,2 kWh. Visų metų stebėsena parodė, jog tiek šaltuoju metų periodu, tiek ir karštomis vasaros dienomis buvo palaikoma apie 22°C temperatūra.

Reikia pastebėti, kad pasyvaus namo rezultatai labai priklauso nuo gyventojų įpročių, gyvenimo būdo ir poreikio taupyti šilumą. Tai labai aiškiai matome iš „Paroc Tikkurila Passive House" dviejų skirtingų šeimininkų sunaudojamo energijos kiekio būsto šildymui.

Patalpų mikroklimatas buvo puikus, gyventojai labai džiaugėsi pastovia temperatūra, bei šviežiu oru.

„Paroc Tikkurila Passive House" būstai buvo pastatyti per trumpą laikotarpį iš surenkamų gelžbetoninių plokščių, kurios jau gamykloje buvo apšiltintos, o statybos aikštelėje teliko jas tik sumontuoti. Tokių plokščių panaudojimas užtikrino kokybiškai įrengtą šiltinimo sluoksnį, puikią garso izoliaciją, ir namo sandarumą.

Pasyvaus iš surenkamų gelžbetoninių plokščių namo statyba leidžia pagreitinti statybos procesą ir sumažinti statybos kaštus. „Paroc Tikkurila Passive House" statybos kaina buvo vos 3,6 proc. brangesnė už paprasto, tradicinio namo statybą. Statybą brangino itin sandarūs ir efektyvūs langai bei durys, išsamesnis namo projektavimas. Tačiau sąmatą mažino tai, kad šiame name nereikėjo įrenginėti šildymo sistemos. Specialistai pažymi, kad statant tokį namą iš gelžbetonio plokščių labai svarbu yra kruopščiai ir patikimai užsandarinti plokščių jungtis.

Akmens vata apšiltintos surenkamos gelžbetoninės plokštės pasižymi itin geromis šiluminėmis savybėmis ir yra puikus sprendimas statant ne tik individualius, bet ir energiškai efektyvius daugiabučius namus.