Palėpės interjeras: neišnaudota erdvė jūsų idėjoms
Įmanoma yra viskas, bet yra tam tikros ribos. Šiek tiek riboti gali namo stogo konstrukcija.
Nors paprastai dvišlaičiuose stoguose yra gana daug erdvės, kai kuriose tokios palėpės zonose gali pritrūkti aukščio, tačiau net ir žemose palėpėse galima įrengti patogius kambarius, žemiausias vietas apstatant baldais ar interjero dekoro elementais, o aukštesnėse zonose paliekant erdvę laisvam judėjimui.
Komfortiškas aukštis laisvo judėjimo zonose, pasak specialistų, turėtų siekti ne mažiau kaip 2,30 m. Labai puiku, jei jūsų stogas yra mansardinio tipo.
Tuomet palėpei įrengti praktiškai nėra jokių ribų, nes mansardos yra gana aukštos, ir čia galite įrengti net gi antresolę arba dviaukštę palėpę. Taigi nuo ko viską pradėti ir kas laukia rekonstruojant palėpę?
1. Startas. Nuo ko pradėti palėpės rekonstrukciją
Jūs turite tamsią, apleistą, nenaudojamą palėpę, tad visų pirma teks iš jos pašalinti visus daiktus ir čia nelegaliai apsigyvenusius „gyventojus“, tokius kaip vorai, pelės ar balandžiai…
Taip pat apžiūrėti, kokios būklės yra jūsų stogas: galbūt pats laikas keisti stogo dangą, o gal atnaujinti sutrūnijusias sijas? Tačiau jei namas yra naujas ir stogo konstrukcija tvarkinga, sukti galvos dėl to nereikės. Tuomet reikėtų pagalvoti apie gerą stogo izoliaciją ir kreiptis į šios srities specialistus. Juk kuo geresnė izoliacija – tuo mažesnės šildymo išlaidos žiemą.
2. Palėpės langai – šviesos šaltinis
Kitas žingsnis – stogo langai. Tamsios palėpės nėra jaukios, nors palėpei tinkamai apšviesti užtenka paprasto principo – grindų plotas turi sudaryti 10 % stogo langų stiklo paketo ploto.
Verta paminėti, kad skirtingų gamintojų to paties dydžio langai gali turėti net iki 10 % didesnį įstiklinimo plotą. Stoglangių skaičius, jų deriniai ir dydis turėtų priklausyti nuo namų interjero ir techninių projekto detalių.
Paprasčiausias būdas – pasitarti su gamintoju arba keliais jų. Svarbiausia prisiminti, kad įsirengiant didelius stoglangius arba daug jų, energinis efektyvumas turėtų būti reikšmingas kriterijus kuriant ne tik gražius, bet ir šiltus namus. Šiuo metu šilčiausias stogo langas pasaulyje turi 0,58 W/m2K. Nepamirškite atsižvelgti į patalpos paskirtį – drėgnoms patalpoms geriau tiks plastikiniai arba mediniai didesnio atsparumo drėgmei langai.
Ą
3. Palėpės infrastruktūra ir komunikacijos
Pasirinkus langus, tikru galvos skausmu įrengiant palėpę gali tapti įvairių elektros laidų išvedžiojimas, optimalus jungiklių ir kištukinių lizdų vietų parinkimas, vandens ir nuotekų vamzdžių (jei palėpėje įrengsite vonios kambarį ar virtuvę) sumontavimas, šildymo sistemos įrengimas ir kitos komunikacijos, tačiau viskas įveikiama! Tiesa, šiame etape geriausia kreiptis į specialistus, o ne viską daryti pačiam. Beje, patys turėsite nuspręsti, ką daryti su stogą laikančiomis sijomis. Rekomenduojame jas palikti atviras, nes palėpės erdvei medinės ar metalinės sijos suteiks dar daugiau žavesio, aukščio įspūdį ir bus interjero dekoro elementu.
Atvirus galite palikti net kai kuriuos vamzdžius, ypač jei palėpėje įrengiate virtuvę ir mėgstate šaltą industrinį ar urbanistinį stilių. Tiesa, namo ar buto palėpė nėra loftas, todėl čia nebūtina laikytis industrinio stiliaus interjero planavimo taisyklių. Ir apskritai neapribokite savęs jokiomis interjero taisyklėmis.
4. Kaip skaidyti palėpės erdvę
Mažo ploto palėpėse erdvės geriausia neskaidyti visai arba naudoti labai lengvas pertvaras, tarkime, atskiriant tokias funkcines patalpas, kaip vonios kambarys arba suaugusiųjų ir vaikų miegamieji kambariai.
Geriausias interjero rezultatas pasiekiamas išsaugant bendrą erdvę, mat palėpės interjero kūrimo principai panašūs į loftų, kai stengiamasi erdvę zonuoti, išlaikant kuo didesnį erdvės pojūtį, o ne suskaidyti ją sunkiomis pertvaromis ir taip dar labiau vizualiai sumažinant. Tad jei palėpė tikrai maža, užuot įrengę ten kelis miegamuosius ir vonios kambarį, verčiau įrenkite vieną įspūdingą darbo studiją, poilsio kambarį ar tik virtuvę, o miegamuosius palikite namo apačioje.
5. Kaip užlipti į palėpę
Jei jums nepatinka seni, girgždantys palėpės laiptai ar nusilupę turėklai, atnaujinkite juos arba pakeiskite visiškai naujais. Laiptai gali būti pagaminti iš įvairių medžiagų (populiariausia – medis, metalas) ir būti kelių tipų, pvz., tiesūs (patogiausi, bet užima daugiausia vietos), sukti, L formos, su aikštele arba be jos, vadinamieji „meškos pėdos“ laiptai ir kt.
Rinktis jums, tačiau atsižvelkite ne tik į laiptų dizainą, bet ir į savo būsto plotą ir poreikius. Jei vietos nedaug, rinkitės kopėčių tipo laiptus, nes jie užima mažai erdvės. O galbūt jums bus priimtinos net ir tikros kopėčios?
Bet atminkite, kad tiek kopėčios, tiek kopėčių tipo laiptai gali būti kur kas mažiau patogūs už įprastus laiptus, o kartais net ir pavojingi (mažiems vaikams ar seniems žmonėms).
Tad apskaičiuokite savo galimybes ir atsižvelkite į palėpės paskirtį. Galbūt pasirinkę daugiausia vietos užimančius – tiesaus tipo – laiptus ir įrengę po jais, tarkime, darbo zoną ar knygų biblioteką, kuri anksčiau netilpo nei namo apačioje, nei naujoje palėpėje – jūs kaip tik laimėsite papildomos erdvės savo būste ir dar įsirengsite patogius laiptus.
6. Kokios sienos ir spalvos labiausiai tinka palėpėms
Atlikus stogo izoliacijos darbus, sumontavus langus, įrengus visas reikalingas komunikacijas ir apsisprendus, kaip skaidyti erdvę, ateis eilė sienoms ir grindims. Sienas galima dengti įvairiomis medžiagomis, tam tiks ir populiarios gipskartonio plokštės, ir kitos jūsų pasirinktos medžiagos. Dažyti sienas patariame baltai.
Balta spalva suteikia erdvės įspūdį, vizualiai atrodo, kad patalpa yra didesnė nei yra iš tiesų. Be to, prie baltos tinka praktiškai visi įmanomi baldai, nes balta yra puikus fonas. Vėliau, jei norėsite, galėsite pritaikyti įvairius sienų dekorus (jie ypač tinka vaikų kambariams), kurių pasirinkimas šiuo metu yra milžiniškas.
7. Grindys – ant ko vaikščiosime
Kad palėpė atrodytų dar didesnė, reikalingos ne tik baltos sienos, bet ir šviesios grindys, tad jei palėpė maža – naudokite kuo daugiau šviesių spalvų: nudažykite grindų lentas baltai arba rinkitės šviesaus medžio grindis (beržas, uosis, ąžuolas, klevas ir kt.). Šviesaus medžio grindys vizualiai padidina erdvę ir dar labiau sustiprina šviesos užlietos palėpės įspūdį.
O jei norite sukurti kontrastą baltoms sienoms, galite rinktis tamsaus medžios grindis arba tamsaus kolorito baldus. Palėpės grindų dangai puikiai tiks ne tik medinės grindys, bet ir plytelės, pritaikyta subtili kiliminė danga. Galima tiesti ir kilimus ar gyvūnų kailius, tiesa, su jais nereikėtų perlenkti, nes per daug skirtingų kilimų gali sukurti ne jaukumo, o beskonybės įspūdį.
8. Koks interjero stilius tinkamiausias palėpėms
Dabar prasideda įdomiausia palėpės rekonstrukcijos dalis, tad kurdami palėpės interjerą suteikite sau visišką laisvę. Pasirinkite mėgstamą interjero stilistiką arba darykite skirtingų stilių kompiliaciją, tik neperlenkite lazdos, nes kitaip naujoji jūsų palėpė virs kičo objektu, o ne stilinga, jaukia gyvenamąja erdve.
Iš tiesų palėpėms labai tinka skandinaviškasis stilius su šviesaus medžio elementais, taip pat itališkas modernizmas ar ryškiaspalviais moderniais elementais papildytas amerikietiškasis urbanistinis stilius, nesenstanti klasika arba jaukus prancūziškas provanso stilius (ypač jei norite palėpėje sukurti užmiesčio atmosferą).
9. Baldai ir interjero aksesuarai
Baldus ir interjero aksesuarus renkamės pagal susigalvotą interjero stiliaus koncepciją. Jau rekomendavome palėpės sienas dažyti baltai ir ne vien dėl didesnio šviesos ir erdviškumo įspūdžio, o ir todėl, kad prie baltų sienų galėsite priderinti bet kokius baldus.
Beje, jei norite sukurti kontrastą baltoms sienoms, rinkitės ryškius arba tamsius, modernaus arba klasikinio stiliaus baldus. Naudokite modulines lentynų sistemas, jos ne tik sutalpins daiktus, bet ir papuoš interjerą bei suskaidys jį zonomis be jokių sienų.
Žemiausiose palėpės vietose statykite žemiausius baldus, šviestuvus, žurnalinius staliukus, daiktadėžes, gėles, namų kino techniką. Beje, galbūt savo senojoje palėpėje radote apdulkėjusių antikvarinių daiktų ar baldų?
Neskubėkite tuoj pat visko išmesti, nes galbūt jie gali tapti puikia naujojo palėpės interjero detale, turinčia ypatingą istoriją. Antikvariniai paveikslai, senos skrynios, vazos, statulėlės, senelio gaublys, juostinė fotokamera, vintažinė kėdė ar net trofėjai (pvz., elnio ragai) gali tapti išskirtinėmis šiuolaikiško interjero detalėmis. Svarbiausia – nepraraskite saiko pojūčio!
10. Kur dėti įvairius daiktus, kai palėpė prarado tamsaus kambarėlio statusą
Yra viena aktuali problema, dažnai kylanti po palėpės rekonstrukcijos, kai iš įvairiais daiktais ir dėžėmis apkrautos patalpos ji virsta stilinga gyvenamąja erdve: kur dabar dėti visus rečiau naudojamus daiktus, kurie anksčiau buvo palėpėje arba užėmė vietą jūsų būsto apačioje?
Jei daugiau nenorite įrengti mažų tamsių kambariukų, palėpėje galite įsirengti modernią drabužinę, o kitiems daiktams siūlome susidėti stilingas modulinių lentynų sistemas arba įvairias medinių dėžių ir krepšių blokų sistemas, kurios puikiai tiks virtuvėje ar vaikų kambariuose. Jos atliks ne tik daiktų laikymo, bet interjero dekoro funkcijas.
Jei įveikėte visus šiuos 10 palėpės rekonstrukcijos plano etapų – sveikiname, nes dabar jūsų palėpė yra visiškai įrengta.
P.S. Prieš pradėdami rekonstrukcijos projektą, būtinai nufotografuokite tai, kaip palėpė atrodė prieš ir po rekonstrukcijos. Jums tikrai patiks efektas, kurį pamatysite…
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – — – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.