Nuosava elektra kainuos brangiau

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Energetikos ministerija Vyriausybei siūlo patvirtinti Viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) elektros energetikos sektoriuje teikimo tvarkos aprašą, pagal kurį 50 proc. elektros turėtų pagaminti Lietuvoje esančios įmonės. Pasak ministerijos, tai padėtų užtikrinti elektros tiekimo stabilumą ir energetinį saugumą.

Tuo tarpu laikinai einantis pareigas susisiekimo ministras, Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis sako, kad dėl to kiltų elektros kaina, ir siūlo geriau daugiau elektros importuoti iš kitų Europos Sąjungos (ES) šalių.

"Kitų šalių patirtis ir praktika rodo, kad bent 70-80 proc. elektros pačios šalys pasigamina. Pasigamina ir tada visos ekstremalios situacijos neturi įtakos sistemos patikimumui. 50 proc., pagal mūsų ekonominį pajėgumą, yra protinga riba, kuri galėtų būti gaminama Lietuvos Respublikoje" , – trečiadienį žurnalistams po Vyriausybės pasitarimo sakė energetikos viceministras Kęstutis Žilėnas.

Tuo tarpu E. Masiulis teigė, kad Liberalų sąjūdis pasisako prieš 50 proc. ribą: pasak jo, dėl to elektros kaina kiltų.

"Akivaizdu, kad šiandieną Lietuvos elektros generavimo šaltiniai gamina brangesnę elektrą negu būtų galima pirkti rinkoje. Tai reikštų, kad turėtų kur kas daugiau kilti VIAP ir tuo pačiu elektros įkainiai gyventojams", – sakė Liberalų sąjūdžio lyderis.

Energetikos ministerijos nuostatą neįtraukti į VIAP galimybės dalį "saugumui ir stabilumui" reikalingos elektros tiekti iš kitų ES valstybių jis pavadino "nesuprantama".

"Mes turime veikiančias jungtis su Latvija, Estija, o per jas – ir su Suomija. Todėl jeigu mes kalbame apie energetinį saugumą, apie elektros tiekimo stabilumą ir apie tai, kad galbūt nedraugiškos šalys gali vykdyti įvairias provokacijas ir sutriktų elektros tiekimas, tai kalbant apie ES vidaus rinką, manau, kad lygiai taip pat būtų galima užsitikrinti saugų ir stabilų reikiamos elektros importą pigesnėmis kainomis, negu mes pagaminame Lietuvoje", – tvirtino E. Masiulis.

Pasak E. Masiulio, jei Lietuvoje veiktų atominė elektrinė, apskritai būtų galima visą elektros poreikį padengti lietuviška elektra, bet jos nesant, Lietuvos gamintojai neturi galimybių gaminti elektrą mažesnėmis kainomis negu kitos ES šalys.

"Mes tikrai manome, kad reikia valstybei rūpintis elektros saugumu ir tiekimo stabilumu, bet reikia išnaudoti visas galimybes ir tai neturi būti daroma eilinių vartotojų sąskaita beatodairiškai didinant elektros kainas" , – teigė l. e. p. susisiekimo ministras.

Sprendimas dėl šios VIAP nuostatos turėtų būti priimtas kitą pirmadienį.

Vyriausybė trečiadienį taip pat numatė galimybę nuo 2014 m. dalį kvotinės elektros energijos konkurso būdu leisti pagaminti efektyviausiems sistemos gamintojams.

"Pavyzdžiui, termofikacinėms elektrinėms kitiems metams skirta kvota yra 0,8 Twh elektros energijos gaminti. (…) Tai esant palankioms sąlygoms pusei tos kvotos bus paskelbtas konkursas ir tie gamintojai, kurie gamina efektyviausiai, mažiausia kaina, galės pretenduoti pagaminti tą kiekį", – aiškino K. Žilėnas.

Pasak jo, tokia tvarka neabejotinai leistų nuo 2014 m. mažėti šilumos kainoms.

Tokį sprendimą teigiamai įvertino ir E. Masiulis.

"Tai yra gal ir nedidelis, bet visgi žingsnelis į priekį, siekiant ne dirbtinai administraciniu būdu išskirstyti kvotas. Iš tikrųjų dėl konkurencijos galima tikėtis šiek tiek mažesnių kainų", – sakė Liberalų sąjūdžio lyderis.