Nekilnojamojo turto magnatai priblokšti : pirkėjai butus perka kaip pašėlę
Pasak jų, pirkėjų sprendimą pirkti būstą lemia artėjantis euro įvedimas, auganti ekonomika ir ilgai trukęs laikotarpis, kai nekilnojamojo turto pardavimai buvo beveik sustoję. Šiuo metu sandorių sudaroma ženkliai daugiau, bet butų kainos kyla labai nežymiai.
Pirkėjai per daug aktyvūs
Statybų bendrovės „Hanner“ savininkas ir vadovas Arvydas Avulis 15min.lt teigė, kad šiuo metu rinkoje jaučiamas neprognozuotas pirkėjų aktyvumas. „Turim prisiminti, kad buvo pakankamai ilgas nuosmukis. Jis tęsėsi nuo 2009 m. Rinka buvo beveik mirusi. Vėliau ji nedrąsiai atsigavo, o šiuo metu jaučiasi, kad ji gal net ir per daug aktyvi“, – sakė jis.
Pasak A.Avulio, nekilnojamojo turto rinka turėjo atsigauti. „Ji nuosmukyje ilgiau nei penkerius metus negali būti tiesiog statistiškai. Ekonominiai ciklai kartojasi“, – nurodė verslininkas.
Pašnekovo teigimu, rinka yra hiperaktyvi dėl planų įsivesti eurą ir gerų gyventojų lūkesčių augant ekonomikai. „Šiuo metu butus parduoti nėra sunku, nes pirkėjų aktyvumas yra didelis. Jei projektas gerai apgalvotas ir vykdomas geroje vietoje, tai jis nuperkama gana greitai“, – paaiškino ne vieną pastatą sostinėje statančios bendrovės vadovas.
Pardavėjų džiaugsmas ilgai netruks
Nors paklausa auga, būsto kainos išlieka stabilios.
„Šiuo metu nematome, kad kaina didėtų. Būsto nuperkama daug, bet pasiūla ir paklausa subalansuota pakankamai gerai. Tai retas atvejis, kada pardavimams kylant kainos išlieka stabilios“, – sakė pašnekovas.
„Mes kiekvieną mėnesį analizuojame, kokia yra pasiūla rinkoje. Skaičius šiek tiek svyruoja, bet šiuo metu per mėnesį Vilniuje pirkėjams pasiūloma apie 2 tūkst. būtų. Naujos statybos būsto per mėnesį sostinėje parduodama apie 250 vienetų“, – dėstė A.Avulis.
Paklaustas, ar toks paklausos augimas gali būti tvarus, jis nurodė, kad tendencijos turėtų keistis: „Nemanau, kad tokia paklausa gali išsilaikyti ilgoje distancijoje. Ji tokia gali išlikti dar 12 mėnesių ar net mažiau. Prognozuočiau, kad kitais metais paklausa mažės.“
Nėra geras ženklas
Nekilnojamojo turto bendrovės „Ober–Haus“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas Saulius Vagonis 15min.lt patvirtino, kad pirkėjų ažiotažas rinkoje kyla kur kas sparčiau, nei buvo galima tikėtis.
„Paklausa yra didesnė, nei mes galėjome prognozuoti. Tikėjomės, kad 2014 m. bus geresni nei 2013 m., nes nuo 2015 m. mes jau turėsime eurą, tačiau ir 2013 m. sandorių kartelė buvo iškelta gana aukštai – jų skaičius augo 25 proc. Šiemet per pirmus kelis mėnesius sandorių skaičius išaugo dar du kartus“, – nurodė S.Vagonis.
Pasako jo, tai nebūtinai geras ženklas. Lietuvos ekonomika taip greitai neauga ir tikėtis, kad toks paklausos lygis bus visą laiką, yra sunku.
Pastebimiausias kainų kilimas yra sostinėje, tačiau jis per mėnesį matuojamas procento dalimis. Eksperto manymu, per metus būsto kainos gali kilti 5-10 proc., tačiau šiuo metu sparčiai augant sandorių kiekiui kainų lygis lieka pakankamai stabilus.
Kainų siūlo nespėlioti
S.Vagonis neskubėjo dalinti patarimų būsto ieškantiems žmonėms. Jis siūlė pirmiausiai galvoti apie šeimos poreikius, finansines galimybes ir gyvenimo komfortą.
„Niekada nerekomenduoju žmonėms spėlioti būsto kainų tendencijų. Mano principinė nuostata, kad būstą reikia pirkti tada, kai jo iš tiesų reikia, ir tokį, kuriame žmogus jaustųsi patogiai. Kas iš to, kad būstas bus pigesnis, bet ne toks, kokio iš tiesų reikia žmogui? Jame juk reikės gyventi ir gyvenimo komfortas bus svarbiau nei laikinas laimėjimas ar pralaimėjimas“, – sakė jis.
Pasak pašnekovo, krizės metais per mėnesį buvo nuperkama apie 100 butų. Dabar perkama 2,5-3 kartus daugiau. Kita vertus, bumo metais per mėnesį buvo nuperkama po 500-600 butų. Tai rodo, kad šiuo metu situacija burbulo neprimena ir grėsmės, kad statomi objektai liks neparduoti, nėra. Šį klausimą būtų galima kelti nebent tuo atveju, jei pardavimai vėl kristų į krizinį lygį.
Ieškoti buto sunku
Portalo Domoplius.lt vadovas Evaldas Narbuntovičius 15min.lt teigė, jog šiuo metu pirkėjų aktyvumas rinkoje nėra racionalus: „Rinkos atsigavimą jaučiame nuo 2012 m. Didžiausias aktyvumas prasidėjo 2013 m. viduryje, kaip prasidėjo kalbos apie euro įvedimą. Prasidėjo spekuliacijos, kad po jo įvedimo kainos kils, nors eurą kaip surogatinę valiutą turime jau seniai.“
Šiuo metu Vilniuje vykdoma virš 40 nekilnojamojo turto vystymo projektų. Panašios statybų tendencijos pastebimos ir kituose miestuose. „Kalbant apie antrinę rinką, senos statybos butus, šiandien rasti ką nors patrauklaus už rinkos kainą yra labai sudėtinga. Tokie skelbimai ilgiau dviejų savaičių neišbūna“, – nurodė E.Narbuntovičius.
Pasak jo, kylant kainoms galima situacija, kai pardavėjai nuspręs laukti ir būsto pasiūla imas mažėti: „Sakoma, kad pasigirdus kalboms, jog kainos kils, visi skuba pirkti ir atvirkščiai – jei kalbama, kad kainos kris, visi puola kuo greičiau pardavinėti. Yra ir kita medalio pusė. Matydami, kad kainos kyla, žmonės nutaria stabdyti pardavimą, nes mano, kad ateityje už butą gaus daugiau.“
Lietuviškas mastymas
Nors kol kas ženklaus kainų kilimo nėra, ekspertas teigė, jog žmonių noras uždirbti daugiau greitai išryškės: „Už parduodamą būstą prašoma kaina gali kilti ir tai jau sietina su lietuvių būdu. Mąstoma: „jei kaimynas pardavinėja butą, o mano remontas geresnis, tai prie jo kainos pridėsiu dar 20 tūkst. ir pasiūlysiu pirkti“, nors kaimyno kaina ir taip gali būti užkelta.“
Pasak E.Narbuntovičiaus, žmonių susidomėjimo augimas aiškiai matomas ir per gerokai išaugusį portalo lankomumą. Šiuo metu paklausiausi yra iki 250 tūkst. Lt butai. Žmonės šluoja ir būstą senamiestyje, ir miegamuosiuose rajonuose. Pastebima ir dar viena tendencija. Jeigu prieš krizę 80 proc. būsto buvo perkama su banko paskola, tai dabar tiek pat nuperkama mokant grynais.
Pamaši situacija ir nuomos rinkoje. „Čia pasiūla labai ribota. Paklausa viršija pasiūlą ir nuomotojai diktuoja savo sąlygas. Nuomos kainai nelabai yra kur kilti, nes jau šiuo metu pirkti būstą imant paskolą ir ją mokant dažnai yra pigiau, nei mokėti nuomos mokestį. Įvertinant, kaip lietuviai mėgta turėti nuosavą būstą, nuomos kainoms erdvės kilti nėra daug“, – sakė Domoplius.lt vadovas.