Namų sąlygomis pagamintos valymo priemonės
Tačiau, nemanykite, kad visos namų sąlygomis pagamintos priemonės yra saugios naudoti. Amoniakas yra nebrangus ingredientas, kurį dažnai galima pastebėti namuose gaminamų valymo priemonių receptuose, tačiau šį produktą reikia naudoti labai atsakingai. Chlorkalkės ir izopropilo alkoholis taip pat yra labai populiarūs, tačiau nuodingi ingredientai.
Nors šie namuose pagaminti valymo preparatai yra saugesni naudoti nei tie, kuriuos perkame parduotuvėse, tačiau jie gali būti ir neveiksmingi. Prieš skirdami tam daug laiko ir pinigų, pirmiausia truputį paeksperimentuokite. Pažiūrėkite, kiek laiko užtrunkate valydami ir kiek pinigų išleidžiate ingredientams. Apskritai valymo priemonių gaminimas kainuoja pigiau, bet kartais, jei įpilate eterinių aliejų ar kitų papildomų ingredientų, galite pastebėti, kad jūsų produktas kainuoja tiek pat, kaip ir perkant priemones parduotuvėje.
Nenuodingi ingredientai:
Kepimo soda yra labai paprasta ir efektyvi valymo priemonė. Ji primena cheminius valymo miltelius, ir pasižymi kvapų neutralizavimu. Kepimo sodą galima naudoti su vandeniu, trinant kempine, kad nusivalytų įsisenėję dėmės, veikia kaip šveitimo milteliai. Galite uždėti sodos ir palikti, ypač ant kietų dėmių (netgi puoduose ir keptuvėse), maždaug 15 – 20 minučių, ir nuvalyti. Kepimo soda taip pat puikiai valo nutekamuosius vamzdžius, tereikia įdėti stiklinę sodos ir užpilti trupučiu karšto vandens. Palikite nakčiai, o tada gerai nuplaukite karštu vandeniu. Visiškai užsikimšusių vamzdžių soda neišvalysite, tačiau ji puikiai veikia kaip prevencinė priemonė. ¾ stiklinės kepimo sodos sumaišykite su 2 šaukštais kukurūzų miltų (ir jūsų pasirinktos sausos kvapniosios medžiagos), ir pagaminsite nebrangią priemonę kilimams valyti.
Boraksas (natris ir boras) yra puiki valymo priemonė, kurią galima maišyti su vandeniu, kepimo soda arba vyno actu. Boraksas veikia kaip ūkiškas muilas, ir juo galima valyti tapetus, sienas ir kitus dažytus paviršius.
Kukurūzų miltus galima naudoti langų valymui, baldų poliravimui ir kilimų valymui bei kvapų nautralizavimui. Šią priemonę galima maišyti su daugeliu kitų natūralių medžiagų.
Baltas actas yra dar viena universali valymo priemonė, kurią galima rasti visuose namuose. Actą kartais norisi skiesti vandeniu, tačiau jį galima naudoti ir neskiestą, taip padidinsite tikimybę išvalyti įsisenėjusias dėmes ir nuosėdas. Actas, kaip ir kepimo soda, taip pat veikia kaip kvapų neutralizatorius, ir yra puiki dezinfekavimo priemonė. Kadangi jis yra bespalvis, neliks jokių dėmių. Actas netinka marmurui ar cementui valyti, nes rūgštis gali pažeisti šiuos paviršius. Acto kvapas greitai išgaruoja. Jis taip pat puikiai tinka praustuvėms, grindims, viryklėms, ir stalams valyti, bei kalkių nuosėdoms šalinti. Jei kieno nors iš jūsų šeimos narių yra jautri oda, pusė stiklinės acto skalaujant skalbinius gali puikiai atlikti skalbinių minkštiklio vaidmenį.
Citrinų sultys, dar viena itin rūgštinga medžiaga, kuri puikiai išvalo dėmes. Citrinų sultis galima sumaišyti su actu ir/arba kepimo soda ir pagaminti pastą, arba sumaišyti su alyvuogių aliejumi, tokia priemonė puikiai tinka baldams poliruoti. Citrinų sultys nesunkiai nuvalo rūdis.
Druska gali būti alternatyvi šveitimo priemonė ir, sumaišyta su citrinos sultinis, puikiai nuvalo rūdis.
Gazuotas vanduo tinka stiklų bei audinių dėmėms valyti. Jokiu būdu netrinkite dėmės, nes galite ją padidinti.
Nuodingi ingredientai:
Izopropilo alkoholis gerai valo stiklą. Tačiau, žinoma, ši priemonė nėra tokia saugi vartoti, kaip anksčiau minėti preparatai. Jis puikiai dezinfekuoja kai kurių tipų keramines plyteles (išbandykite mažiau matomoje vietoje). Alkoholis padeda nuvalyti dulkėtas ar nešvarias žvakes!
Amoniakas yra išties nebrangi valymo priemonė, bet gali būti nuodinga, todėl naudokite atsargiai. Amoniakas yra stiprus šarmas ir veikia geriau už actą. Niekada nemaišykite amoniako su chlorkalkėmis, nes susidarys labai nuodingos dujos. Amoniakas, paliktas nakčiai orkaitėje, ištirpins susikaupusius nešvarumus, ne blogiau negu bet kuris orkaičių valiklis. Gali reikėti įdėti ir šveičiamosios medžiagos, tokios, kaip kepimo soda. Išvalius orkaitę, reikėtų išplauti šiltu muiluotu vandeniu, kad neliktų amoniako nuosėdų.
Chlorkalkės, tai dar viena potencialiai pavojinga medžiaga, kuri yra nebrangi pelėsio valymo ir dezinfekavimo priemonė. Ištirpinkite ¾ stiklinės chlorkalkių 1 galone vandens, ir nesunkiai išvalysite dušą ar kitas vietas, kur kaupiasi nuosėdos ir susidaro pelėsis.
Iš esmės, sprendimas pirkti priemones parduotuvėje, ar jas gaminti patiems, priklauso tik nuo jūsų. Naudodami ne nuodingus ingredientus jūs prisidėsite prie sveikos gyvensenos ir gamtos apsaugos puoselėjimo, nepaleisdami nuodingų cheminių medžiagų į vandenį bei orą. Taip pat greičiausiai sutaupysite pinigų, bet toks namų valymo būdas gali pareikalauti daugiau laiko ir pastangų.