Lengvesnis statybų proceso užbaigimas sutaupys laiko ir pinigų

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Nuo 2014 metų rugpjūčio 15 dienos įsigaliojo aplinkos ministro Kęstučio Trečioko patvirtinti statybos užbaigimo proceso pakeitimai. Dabar statybų užbaigimas statytojams sutaupys ne tik laiko, bet ir pinigų. Be to, pakeisti ir statybą leidžiančio dokumento (SLD) reikalavimai, nuo šiol naują būstą įsigiję gyventojai neturės perrašyti SLD savo vardu.

Trumpesni terminai leis sutaupyti

Aplinkos ministerijos patvirtinti statybos techninio reglamento „Statybos užbaigimas“ pakeitimai numato supaprastintas statybos užbaigimo procedūras visiems statiniams, taip pat paskubintos ir renovuojamų namų statybos užbaigimo procedūros.

Aplinkos ministerijos projektavimo, statybos produktų ir proceso normavimo skyriaus vedėjas Dangyras Žukauskas teigė, kad Aplinkos ministerija nebuvo gavusi skundų dėl per ilgų procedūrų, tačiau kalbantis su gyventojais tai buvo akivaizdu. „Iš pokalbių su žmonėmis supratome, kad jie nepatenkinti per ilgai užtrunkančiomis procedūromis, statybų užbaigimo procedūra buvo viena iš tų. Taigi todėl ir ėmėmės šios problemos sprendimo“, – teigė D.Žukauskas.

Anot jo, nors statybų užbaigimo procedūra supaprastinta visiems statiniams, labiausiai tai buvo orientuota į pastatų renovaciją. „Procedūros sutrumpinimas net keliomis dienomis turi nemažą reikšmę, gyventojai sutaupo ir laiko, ir pinigų“, – aiškino Aplinkos ministerijos Projektavimo, statybos produktų ir proceso normavimo skyriaus vedėjas.

Nuo šiol atlikus darbus pagal pastatų atnaujinimo (modernizavimo) projektą, Komisija procedūras turės užbaigti (pasirašyti aktą) ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo visų dokumentų pateikimo dienos, anksčiau šią procedūrą Komisija turėjo atlikti per 10 darbo dienų. Vadinasi, Valstybinė parama būstą renovavusius gyventojus pasieks greičiau.

Lengvesnės sąlygos perkantiems būstus

Statybos techninio reglamento pakeitimai išsprendė ir ne vieną gyventojams su statybą leidžiančio dokumento reikalavimu kilusią problemą. Anksčiau galiojusi tvarka numatė, kad pateikęs prašymą atlikti statybos užbaigimo procedūras statytojas turėjo turėti ir statybą leidžiantį dokumentą (SLD) savo vardu. Išimtis buvo taikoma tik paveldėtojams, kurie gali turėti SLD ir buvusio statytojo vardu. Vadovaujantis Statybos techninio reglamento pakeitimais perpirkus baigtą statinį perrašyti SLD savo vardu nereikės, tačiau įsigijus nebaigtą – minėtas reikalavimas išlieka.

Taip pat nustatyta, kad tiems, kurių SLD galiojo statybų metu, tačiau pasibaigė užbaigiant statybos procedūrą, jo pratęsti nereikia.
D.Žukauskas pasakojo, kad anksčiau dėl pasibaigusio SLD galiojimo kildavo daug klausimų, o minėti reglamento pakeitimai viską sudėliojo į vietas: „Mes šiuo pakeitimu išsprendžiame anksčiau kildavusias problemas. Niekur tai nebuvo apibrėžta, bet mes traktuodavome, kad pasibaigus statybų leidimui statybų žmogus negali vykdyti, bet statybų užbaigimo procedūras – gali. Taigi tai buvo traktuojama įvairiai. Būna, kad gyventojas baigė statybas, bet pateikti dokumentus Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI), kad surašytų aktą, susiruošė tik po metų. Aišku, nėra čia didelė bėda, bet svarbiausia, kad dabar tvarka aiškesnė.“

Anot D.Žukausko, pakeitimas dėl SLD aktualiausias tiems, kurie įsigyja vienbučius namus ar panašius statinius. Kitų – stambesnių statinių – pardavimas, nebaigus statybos, retas reiškinys. Aplinkos ministerijos projektavimo, statybos produktų ir proceso normavimo skyriaus vedėjas džiaugėsi, kad dabar žmonėms nereikės kęsti tų ilgai trunkančių procedūrų, kreipimosi į savivaldybę, atsakymo laukimo tik tam, kad užbaigtų paprastą remontą. Žmonės tiesiog nesugaiš tiek daug laiko, kiek anksčiau, ir išleis mažiau pinigų.

Aplinkos ministerija primena, kad visos statybos turi būti vykdomos laikantis įstatymais numatytų reikalavimų. Su atitinkamais specialistais nesuderintos ir chaotiškai vykdomos statybos gali padaryti didelę žalą žmonėms, aplinkinėms teritorijoms, kultūros paveldui, saugomiems objektams ir gamtai.