Kodėl nuosavas namas geriau? 1 dalis
Žmogus namą arba butą renkasi dėl gyvenimo pomėgių, įgimtų nusistatymų “prieš” arba “už”, šeimos, finansinės padėties ir kitų veiksnių, kurie įtakoja pasirinkimo kriterijus.
Gyvenant bute, dažnai būna ankšta, trūksta vaizdingumo per langus, poilsinės lauko erdvės, mažylių žaidimo vietos, medžių ošimo, o gal upės tėkmės. Tų “smulkmenų”, kurios tiesiog namus verčia “svajonių namais”. Dideli buto eksploatavimo kaštai 1-am kv. m., aukšta buto 1-o kv. m. įsigijimo kaina. Sudėtinga rasti tinkamo dydžio, išplanavimo butą, kurio kaina atitiktų teikiamą vertę.
Išskirtinis privatumas
Namas imponuoja savo privatumo bei erdvės požiūriu. Vos pravėrę duris jau stovite basomis ant vejos, terasoje mėgaujatės rytine kava ar vaišinate draugus firminiais ant žarijų keptais kepsniais.
Savo kieme galite veikti ką tik norite – įrengti širdžiai malonius alpinariumus, lauko baseiną, gėlynus, auginti įvarius dekoratyvinius bei vaisius duodančius augalus, kaitintis asmeninėje pirtyje.
Nelieka parkavimo problemos. Namas paprastai būna erdvesnis ir ergonominis, nes projektuojamas pagal savininko pageidavimus.
Didelis namo privalumas – šviežias oras. Žinoma, jei namas yra pastatytas ne judrioje didmiesčio dalyje.
Matome šiuos nuosavo namo privalumus ir trūkumus:
Privalumai
Trūkumai
+
Privatumas
–
Kelionė į miestą ar darbą
+
Mažai kaimynų
–
Komunikacijų problemos
+
Nuosava teritorija prie namo
–
Infrastruktūros stoka
+
Žolė, privati žaidimų aikštelė, alpinariumai
–
Namo eksploatavimo rūpesčiai
+
Saugumas
–
Papildomi aplinkos priežiūros darbai
+
Didesnė erdvė
+
Individualus eksterjeras ir interjeras
Gali gyventi visi
Stereotipiškai išskiriamos žmonių grupės, kurios gali gyventi Nuosavame name. Manoma, jog tai yra pasiturintys, aukščiausio ar vidutinio lygio vadovai, turintys ypač aukštas pajamas.
Tačiau name gali gyventi ir žmogus, kuris:
nori ramybės ir privatumo;
nori erdvės ir gaivaus oro;
nori turėti savo kiemą ar sodą;
nori saugumo ir užtikrintumo;
nori nebegirdėti kaimynų šurmulio už sienų;
nenori gyventi “dėžutėje”…
Išlaidos nuosavam namui išlaikyti
Namo išlaidos eksploatavimo požiūriu tenkančios 1 kv. m. yra mažesnės, nei tam tikros grupės butų. Statant galima tinkamai kontroliuoti namo darbų ir medžiagų kokybę, kuri užtikrina “protingas išlaidas”. Tinkamai parinktas projektas leidžia įvertinti visus asmens poreikius ir atsižvelgti į juos visos statybos metu.
Pabandykime paskaičiuoti kiek susidaro permoka per visus metus. Pateikiame vidutines mėnesines išlaidas Nuosavam namui ir daugiabučio butui:
Butas (90 m2)
Nuosavas Namas (240 m2)
Šildymas
480 Lt
250 Lt
Elektra
70 Lt
220 Lt
Šaltas vanduo
60 Lt
20 Lt
Karštas vanduo
150 Lt
Kartu su šildymo kaštais
Kanalizacija
–
70 Lt
Cirkuliacinis mokestis
40 Lt
–
Šiukšlių išvežimas
8 Lt
10 Lt
Bendrų patalpų apšvietimas
6 Lt
Kartu su elektra
Kitos paslaugos
40 Lt
40 Lt
Viso:
854 Lt
610 LT
Daugiabučio butas (90 m2)
Nuosavas namas (240 m2)
Tai yra realus butas, kuris pastatytas 2001 metais. Bendras plotas 90 m2, gyvena 4 asmenų šeima. Buto sienos yra iš silikatinių plytų, apačioje ir viršuje yra kaimynai, kas nereikalauja stogo ir nereikia vertinti jo šiluminių savybių. Plastikiniai langai, kurie sudaro ~20% lauko atitvarų ploto. Centrinė šildymo sistema, miesto vandentiekis, miesto kanalizacija. Bendra laiptinė ir šiukšlių konteineris požeminiame garaže.
Tai yra realus namas, kuris pastatytas 2006 metais. Bendras plotas 240 m2, gyvena 4 asmenų šeima. Namo sienos yra iš keramzitbetonio blokelių, lygios skardos stogas, plastikiniai langai, kurie sudaro 70 m2 atitvarų ploto. Geoterminio šildymo sistema, vandens gręžinys, vietinė kanalizacija su išgriebimo duobe. Viduje papildomai įrengta elektrinė pirtis.