Kaip renovacijos iššūkius paversti sėkme?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Įgyvendinant Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą gyventojai susiduria su įvairiais iššūkiais – nuo sumontuotos netinkamos techninės įrangos iki nekokybiškai atliktų darbų. 

Tačiau jau įvykdytų projektų patirtis rodo, kad paprastai visos problemos sklandžiai išsprendžiamos bendradarbiaujant gyventojams, rangovui, techniniam prižiūrėtojui ir administratoriui.

 

Savo patarimais, kaip sėkmingai spręsti renovacijos metu kylančius iššūkius, sutiko pasidalinti Kauno ir Raseinių daugiabučių gyventojai. Sutarė pašalinti vėdinimo trūkumus Kaunietis Olegas Mackevičius yra ne tik dviejų daugiabučių bendrijos pirmininkas, bet ir sėkmingai administravo dar kelių daugiabučių renovaciją. Iš viso sėkmingai renovuoti jau 5 jo prižiūrimi namai.

 

Ponas Olegas neslepia – įgyvendinant renovaciją visada kas nors būna šiek tiek kitaip, nei norėtum. Tačiau tai – ne kliūtis siekti geriausio rezultato. Neseniai su vienu iššūkiu bendrijos pirmininkas susidūrė ir savo daugiabutyje. „Per renovaciją mūsų name buvo įdiegta rekuperacinė vėdinimo sistema su šilumos siurbliais.

 

Prabėgus kuriam laikui gyventojai pradėjo skųsti dėl triukšmo, kurį skleidžia ši sistema. Netrukus išsiaiškinome, kad nebuvo sumontuota triukšmo izoliacija, be to, ventiliatoriai buvo ne tokie galingi, kokie buvo numatyti projekte. Su rangovais pavyko susitarti, kad ventiliatoriai būtų pakeisti, o ortakiuose įtaisyti triukšmo slopintuvai. Laikėmės savo pozicijos, kad tai – ne papildomi darbai, o trūkumų šalinimas ir mums pavyko gražiai susitarti“, – pasakoja O. Mackevičius.

Pasiteiravus, ką jis galėtų patarti kitiems gyventojams, susiduriantiems su panašiomis problemomis, pašnekovas atkreipia dėmesį, jog svarbiausia – konstruktyvus bendravimas su rangovais.

 

„Būtinas bendradarbiavimas ir su rangovais, ir su techniniu prižiūrėtoju, kuris yra specialistas ir išmano, kaip reikia kalbėtis su statybininkais, kad jie padarytų viską taip, kaip reikia. Bendraujant su rangovu reikėtų nedaryti didelių nuolaidų, tačiau tuo pat metu neeikvoti savo energijos pykčiams dėl smulkmenų. Taip pat patarčiau dalyvauti susirinkimuose su rangovais, techniniu prižiūrėtoju, administratoriumi ir namo atstovais“, – pataria pašnekovas.

 

Anot jo, atlikta renovacija išties verta įdėtų pastangų: daugiabutyje sutaupoma apie 60 proc. šilumos, be to, pasirinktas alternatyvus energijos šaltinis – saulės kolektoriai, kurie leido 4–5 kartus sumažinti karšto vandens paruošimo kainą. Pasirinko patogiausius sprendimus Raseiniškis Juozas Jurgis Simonavičius renovuotame daugiabutyje pasitiks jau antrą žiemą, o šis šildymo sezonas nustebino džiugia žinia – pačiame Raseinių centre esantis 24 butų namas pripažintas vienu iš taupiausių namų miestelyje.

„Užėmėme antrąjį vietą – perskaičiau apie tai vietiniame laikraštyje. Namas 1963 m. statybos, per renovaciją ne tik įgyvendinome energiją taupančias priemones, bet ir atnaujinome kitas inžinerines sistemas. Renovacijos pradžia nebuvo lengva, todėl toks pasiekimas tikrai džiugina“, – dėsto pašnekovas.

 

Pasakodamas apie tokios sėkmingos renovacijos įgyvendinimą, J. J. Simonavičius neslepia – gyventojai turėjo nemažai pageidavimų ir įžvalgų bei siekė, kad jos būtų įgyvendintos. „Mums pasisekė – ir rangovas, ir subrangovas, tvarkęs kanalizaciją, buvo paslaugūs. O planų turėjome įvairių. Nenukrypdami nuo projekto, nuolat galvojome apie tai, kaip viską sutvarkyti kuo patogiau.

 

Pavyzdžiui, pastorinome kanalizacijos vamzdį būtent toje vietoje, kurioje jis dažniausiai užsikemša. Žiūrėjome, kur patogiau įtaisyti nuleidžiamuosius stovus. Pagal projektą jie gali būti ir vienam kampe, ir kitame. Mes žiūrėjome, kaip patogiau visam namui, kaimynams.

 

Turėjome pageidavimų ir dėl to, kaip atnaujinti kanalizacijos vamzdžius, kurie buvo įtaisyti rūsyje po laiptais. Viską sutvarkėme taip, kad netektų ardyti laiptų. Nors tokių nedidelių pageidavimų turėjome nemažai, jie visi buvo įgyvendinti – vis pasitardavome su rangovais ir viską padarėme taip, kaip norėjome“, – pasakoja aktyvus gyventojas. Jis skaičiuoja, kad kruopšti renovacija leidžia sutaupyti apytikriai du trečdalius šilumos kainos.