Kaip įrengti darbo vietą vaikų kambaryje?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Kaip įrengti darbo vietą vaikų kambaryje? Norint stimuliuoti vaiko poreikį mokytis ir lavintis, reikia labai rūpestingai suplanuoti patalpas, kuriose vaikas dirba ir praleidžia daug laiko. Labai svarbu tinkamai parinktas stalas namų darbams atlikti. Jeigu aplinka bus sutvarkyta ir maloni- vaikas su didesniu entuziazmu mokysis. Tinkamai pasirinktas rašomasis stalas nedeformuos nugaros, netrukdys koncentruotis ir neleis per greitai pavargti. Rašomojo stalo pasirinkimas turi įtakos ne tik sugebėjimui koncentruotis, o visai sveikatos būklei.

Apšvietimas

Vienas svarbiausių faktorių yra pakankamas apšvietimas: dieninis- dieną, o dirbtinis – vakare. Idealiu atveju rašomąjį stalą reikėtų pastatyti šonu prieš langą. Geriausia, kai šviesa krinta iš kairės puses, nes priešingu atveju rankos šešėlis dengs tekstą, o tai jau papildomas krūvis akims! Kairiarankiams šviesa turi kristi iš dešinės pusės.
Jeigu pastatome stalą labai arti lango (stalo paviršius lygiagretus palangei), nereikia jo prispausti prie pačios palangės, nes saulėtą dieną šviesa spigins tiesiog į akis ir trukdys dirbti. Nuotolis tarp palangės ir rašomojo stalo turėtų būti ne mažesnis kaip 25 cm.
Jeigu nutarėte rašomąjį stalą pastatyti prie lango, tai nereikėtų ant palangės statyti dideliu naminių augalų, nes jie 10-40 % sumažins apšvietimą.

Ypatingą dėmesį reikia skirti apšvietimui vakare ir tų patalpų apšvietimui, kuriose yra ribotas (nepakankamas) dieninis apšvietimas. Kaip jau buvo paminėta, stalinė lempa turi stovėti kairėje pusėje ir jos šviesa neturi būti per daug ryški. Vadovaujantis gydytojų patarimais, stalinėse lempose nereikėtų naudoti stipresnių kaip 60-80 vatų lempučių. Kartu su staliniu apšvietimu turi degti ir bendras patalpos apšvietimas ( pagal pasirinkimą bendro apšvietimo lempos gali būti ant sienų, lubų arba stovų).

Baldai

Pasirenkant baldus – stalą ir kėdę – taip pat reikia atsiminti ergonomikos dėsnius. Kėdės ir stalo aukštis turi atitikti vaiko ūgį. Šiandien dažniausiai visi stalai gaminami vienodo, standartinio aukščio- 72 cm. Savaime suprantama, kad pirmokėliui toks stalas bus per aukštas. Šiuo atveju klausimą galėtume išspręsti, pasirenkant reguliuojamo aukščio baldus. Tokius baldus galima pritaikyti atsižvelgiant į vaiko poreikius. Vaiko pėdos turi visiškai pasiekti grindis ir stabiliai į jas remtis. Priešingu atveju apsunkinamas kraujo cirkuliavimas, todėl greitai atsiranda nuovargis.

Kėdės aukštis taip pat turi būti pritaikytas ir vaiko ūgiui, ir stalo aukščiui. Kėdės atlošas turi būti pakankamai stabilus, kad nedeformuotų nugaros. Dirbdamas vaikas turi stabiliai padėti alkūnes ant stalo, nes jos papildomas ramstis rankoms. Jaunesniųjų klasių mokinukams reikėtų pasirinkti stabilias nesisukančias kėdes. Tai leis vaikui lengviau koncentruotis darbui ir sėdėjimo poza bus daug stabilesnė. Jaunuoliams, kurių laikysena jau išsivystė, patariama įsigyti biuro kėdes.

 

 

 

 

 

 

 

Ergonomikos parametrai, kurių reikėtų laikytis, pasirenkant stalą ir kėdę:

Vaiko ūgis cm

Stalo aukštis cm

Kėdės aukštis cm

112 – 126

53

35

127 – 135

56

37

136 – 143

59

40

144 – 152

63

42

153 – 160

66

44

161 – 168

69

47

169 – 177

72

50

178- 186

75

52

Didelį dėmesį reikia atkreipti ir į stalo paviršių. Pagal Europos standartus stalo išmatavimai turi būti šie: 160×80 cm. Tokie išmatavimai užtektini, kad kompiuterio monitorius būtų pakankamai toli nuo akių (patariamas nuotolis – mažiausiai 50 cm). Patį monitorių reikia pastatyti akių lygyje. Jeigu jis bus per aukštai, vaikas visą laiką žiūrės aukštyn. Dėl to bus įtempti nugaros ir kaklo raumenys. Panašus efektas būna sėdint kino teatre pirmoje eilėje- visą laiką reikia žiūrėti aukštyn. Labai nepatogu!

Taip pat patariama monitorių ir klaviatūrą pastatyti tiesiai priešaky, o ne įstrižai, kad vaikui nereikėtų visą laiką sukiotis ir jisai galėtų sėdėti stabiliai. Į monitorių neturi kristi tiesi šviesa, šriftas turi būti tamsus, o fonas šviesus. Pagrindinės mokyklos moksleiviai optimaliai prie kompiuterio gali dirbti 20-25 minučių, vyresniųjų klasių moksleiviai – 80 minučių su pertrauka. Jeigu vaikas dirba prie kompiuterio ilgiau, tai kas valandą būtina 15 minučių pertrauka.

Kuris stalas mano vaikui tinkamiausias?

Kokį stalą pasirinkti? Paprastą ar kompiuterinį stalą?
Reikia atsiminti, kad vaikų kambarys moksleiviui yra ir poilsio, ir žaidimų, ir , jeigu vaikas jau eina į mokyklą, darbo vieta. Tai priklauso nuo poreikių. Savaime suprantama, kad pirmokui kompiuterio nereikės. Jeigu šeimoje yra keletas vaikų- idealiu atveju kambaryje turėtų būti du stalai- rašomasis stalas ir kompiuterinis stalas. Du stalai pravers tuomet, kai vaikai vienu metu nori atlikti namų darbus: patogu pasidalinti vietas ir išvengti konfliktinių situacijų.
Specialistai pataria pirkti reguliuojamo aukščio stalą, prie kurio galima įtaisyti lentynėlę monitoriui ir klaviatūrai, kad pirmokėliui prisireikus kompiuterio, nereikėtų bėgti į parduotuvę pirkti naujo stalo. Stalus galima pastatyti vieną prieš kitą, tačiau tokiu atveju patariama širma ar siena, kuri reikalinga atitverti kiekvieno vaiko darbo zoną.

Bus įdomu, jeigu rašomajam stalui pasirinksite į barą ar plačią palangę panašią konstrukciją. Reikalinga paprasčiausia plokštė, kuri pritvirtinama prie sienos arba spintos nugarinės pusės. Jeigu spinta pastatyta tokiu būdu (taip statoma spintą, kai patalpą norima padalinti į dvi zonas), tai vienoje pusėje atremiama metaline koja. Tokios plokštės populiarios ir virtuvėje. Jos dažniausiai užsakomos individualiai, suderinant su aplinkos interjeru.