Kaimynystės pavyzdys užkrečia: daugiabučio Pažagieniuose renovacija
„Džiugu matyti, kad kaimynai motyvuoja vieni kitus ir vis daugiau daugiabučių gyventojų priima sprendimą renovuoti gyvenamuosius namus. Žagienės g. 5 esantis daugiabutis buvo septintasis renovuotas namas Pažagieniuose, kurie labai keičiasi – gyvenvietėje liko labai nedaug senų, nerenovuotų namų“, – pasakoja Daugiabučių namų administravimo ir pastatų priežiūros tarnybos vadovė Jolanta Čekanauskaitė.
Renovacijos metu buvo atnaujinta šildymo sistema, nuotekų ir vandentiekio vamzdynų magistralės bei stovai, taip pat magistraliniai elektros instaliacijos laidai – nuo įvadinio skydo iki butų skydelių. Anot pašnekovės, šis renovacijos projektas buvo iššūkis ir rangos darbus atliekantiems statybininkams, nes daugiabutis išsiskiria unikaliu architektūriniu išplanavimu – atrodo kaip du atskiri gyvenamieji namai.
Renovacija domino jau seniai
Pašnekovė pabrėžia, kad gyventojai jau seniai jautė poreikį renovuoti gyvenamąjį namą, todėl prasidėjus darbams, ieškojo geriausių sprendimų bei rinkosi ekologiškas statybines medžiagas. „Gyvenamasis namas buvo atnaujintas tik po trečiojo kvietimo, todėl renovacija buvo ilgai lauktas ir planuotas sprendimas. Gyventojai buvo itin vieningi renovacijos klausimu – sutarimas siekė net 83 proc., jie aktyviai domėjosi modernizacijos metu vykstančiais darbais, skyrė dideles investicijas, kurias atperka ženkliai pagerėjusi gyvenimo kokybė atnaujintame būste“, – sako J. Čekanauskaitė.
Ji atkreipia dėmesį, kad šis daugiabutis prieš renovaciją priklausė E energinio efektyvumo klasei ir sunaudodavo 324,54 kWh/kv. m., o po renovacijos namas pasiekė C energinio naudingumo klasę ir energijos sunaudoja 4 kartus mažiau – 80,43 kWh/kv. m.
Motyvavo mažesnės šilumos sąskaitos
Imtis daugiabučio renovacijos gyventojus labiausiai motyvavo kaimynystėje gyvenančių žmonių patirtys ir keliskart sumažėjusios šildymo sąskaitos. Renovacijos metu fasadų sienų šiltinimui gyventojai pasirinko ventiliuojamą fasadą – keramines plyteles, pagamintas iš natūralaus molio, kurios žiemą leidžia dar labiau sumažinti šildymo kaštus, o vasarą užtikrina komfortišką mikroklimatą patalpose. Taip pat buvo modernizuotas šilumos punktas, įrengta dvivamzdė šildymo sistema su individualia apskaita.
„Gyventojus itin domino galimybė įsidiegti individualią šilumos apskaitą, padedančią sutaupyti – ypač šildymo sezono pabaigoje, kai temperatūra lauke jau pakankamai aukšta. Tada gyventojai termostatais gali apskritai išjungti šildymo įrenginius savo bute ir taip nemokėti už šią paslaugą. Nebereikia laukti, kol pasibaigs šildymo sezonas arba gyventojai bendru sutarimu nuspręs atjungti šildymą visame daugiabutyje“, – individualios šildymo apskaitos privalumus aiškina J. Čekanauskaitė.
Pastatą administruojančios įmonės vadovė skaičiuoja, kad šildymo sistemos atnaujinimas bei kiti renovacijos darbai Pažagieniuose, Žagienės g. 5 daugiabutyje, lėmė metinį energijos sąnaudų sumažėjimą net apie 75 proc., o daugiabučio išmetamo anglies dvideginio, prisidedančio prie klimato kaitos, kiekis sumažėjo 53,04 tonomis per metus.
Šilumą taupo ir vėdinimo sistema
Atnaujinimo darbų metu butuose buvo įrengti decentralizuoti vėdinimo įrenginiai su šilumos atgavimu, naudojant kompaktiškus sieninius keramikinius šilumokaičius, komplektuojamus su dviem oro valymo filtrais.
„Sutaupyti šilumos energiją padeda ne tik atnaujinta šildymo sistema, fasado sienų apšiltinimas, bet ir įdiegta rekuperacinė vėdinimo sistema, kurios pageidavo patys daugiabučio gyventojai“, – sako namus administruojančios įmonės vadovė.
Anot pašnekovės, rekuperacinė vėdinimo sistema ne tik užtikrina šviežią orą, bet ir neleidžia išeiti šilumai, susidaryti pelėsiui ar rasoti langams. Ši sistema išsprendžia namo vėdinimo problemą ir grąžina iki 95 proc. šilumos išmetamos su šalinamu oru.