Ką daryti nusprendus statytis namą?
Jūsų laukia šie etapai:
– Žemės sklypo parinkimas ir įsigijimas;
– Namo projekto parengimas ir įsigijimas;
– Namo statybų vykdymui reikiamų dokumentų parengimas;
– Namo statytojų parinkimas;
– Pastatyto namo pridavimas.
I. Žemės sklypo įsigijimas. Pasirinkę tinkamą žemės sklypą namo statyboms, įsitikinkite, kad sklypo paskirtis nurodyta kaip „namų valda“. Jei sklypo paskirtis kita, išsiaiškinkite, ar ją galima pakeisti. Taip pat verta žinoti ir numatyti, kad žemės sklypo paskirties pakeitimas gali kainuoti papildomų laiko sąnaudų ir pinigų. Kai kas rekomenduoja namą statytis ant žemės ūkio paskirties žemės, bet tokiu atveju bus reikalingas Ūkininko pažymėjimas.
Įsigiję žemės sklypą, sutvarkykite nuosavybės dokumentus pas notarą ir įregistruokite juos VĮ „Registrų centras“.
II. Namo projekto parengimas ar įsigijimas. Norėdami išsirinkti tinkamą namo projektą, kreipkitės į įmones ar individualius projektuotojus, Jūsų pageidavimu Jums gali būti sukurtas individualus namo projektas arba pasiūlyta išsirinkti iš jau parengtų projektų katalogo. Pastaruoju atveju, kai projektas yra kartotinis, jis kainuos pigiau.
Pagal LR įstatyminę bazę techninį projektą (arba kitaip – architektūrinę projekto dalį) gali ruošti tik turintys atestatus asmenys: projekto vadovas, architektūrinės dalies projekto vadovas ir konstruktyvinės dalies projekto vadovas. Techniniame projekte privalo būti: projekto tekstinė bei grafinė dalys. Paprastai pakanka šių brėžinių: pamatų plano su pjūviais, aukštų planų, pastato pjūvio, fasadų, perdangų ir gegnių išdėstymo schemų. Bendrai tai sudaro 6-8 brėžinius. Konkretūs atskirų mazgų arba detalių sprendiniai techninio projekto apimtyje nėra privalomi.
Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad ne kiekvienas namo projektas gali tikti įsigytam sklypui. Architektui būtina parodyti ir žemės sklypo dokumentus, norint išvengti netikėtumų vėliau.
III. Namo statybų vykdymui reikiamų dokumentų parengimas. Turėdami projektą, turite kreiptis į architektus ar įmones, galinčius ir turinčius teisę atlikti tolesnius projektavimo bei derinimo darbus. Prieš kreipiantis statybos leidimo į miesto ar rajono savivaldybės, kurių teritorijoje yra žemės sklypas, turi būti sutvarkyti šie dokumentai:
1. Sklypo topografinė nuotrauka;
2. Inžineriniai geologiniai tyrinėjimai pastato statybos vietoje;
3. Paraiškos projektavimo darbų sąvadui išduoti pateikimas;
4. Vandentiekio ir nuotekų tinklų į pastatą įvadų projektas;
5. Elektros tinklų įvado projektas;
6. Projekto suderinimas su aplinkosauga ir higienos centru;
7. Sklypo plano, sklypo aukščių plano ir inžinerinių tinklų suvestinės sudarymas.
Aukščiau nurodytų dokumentų paketu papildytas projektas perduodamas Savivaldybės komisijai tvirtinti ir išduoti leidimą statybai.
IV. Namo statytojų parinkimas. Turėdami žemės sklypą, namo projektą ir statybos leidimą, galite pradėti statybas. Geriausias pastatyto namo garantijas Jums suteiks profesionalūs statybininkai, išmanantys statybų procesą nuo pamatų iki stogo ir vidaus įrangos.
V.Pastačius namą ir sutvarkius aplinką būtina tinkamai įforminti naujo statinio registraciją (arba „priduoti“ namą), nes, vadovaujantis Lietuvos Respublikos statybos norminiais dokumentais bei Lietuvos Respublikos statybos įstatymu naujai pastatytas, rekonstruotas ar kapitališkai suremontuotas statinys, privalo būti patikrintas valstybinės priežiūros institucijų atstovų ir pripažįstamas tinkamu naudoti. Tam reikia susitikti su: su Valstybinės priešgaisrinės priežiūros inspekcija, Energetikos valstybine inspekcija, Aplinkos ministerijos regiono aplinkos apsaugos departamentu, visuomenės sveikatos centru, valstybine teritorijų planavimo ir statybos inspekcija.