Ką daryti norint mažesnį būstą pakeisti į didesnį?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Prieš keletą metų ėmėte banko paskolą ir įsigijote butą. Visgi šiandien dėl pagausėjusios šeimynos, pasikeitusių poreikių ar pagerėjusios finansinės padėties turimų namų sienos tampa per ankštos. Ką daryti tiems, kurie, dar negrąžinę bankui paskolos už savo pirmąjį būstą, jau norėtų keltis į kitą?

Jei jaučiatės suvaržyti dar negrąžintos būsto paskolos, gyvenamosios vietos keitimas iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti neįmanomas. Vis tik paskolų suvaržymai nėra tokie dideli, kaip gali atrodyti. Norėdami keisti būstą, galite rinktis iš kelių alternatyvų.

Pasiimti naują paskolą didesniam būstui įsigyti, o seną būstą parduoti vėliau

Toks skolinimosi būdas dar vadinamas tiltiniu (angl. bridge loan). Pasirinkę šį būdą, jūs, dar negrąžinę senos paskolos bankui, galėsite gauti naują, skirtą naujam būstui įsigyti. Nauja paskola jums bus suteikiama kaip įprastai – atsižvelgiama į jūsų pajamas, turimo turto vertę. Jums reikės turėti pradinę įmoką. Paprastai pasirinkus tokį skolinimosi būdą, su banku sutariama, kad per pusmetį senas būstas bus parduotas, skolos bankui likutis grąžintas. Be to, jei paskolą norėsite grąžinti anksčiau sutarto laiko, jums nereikės mokėti išankstinio grąžinimo mokesčio.

Jei būsto, kurį ketinate parduoti, kaina šiuo metu yra didesnė už turimos paskolos likutį (būstą parduodate brangiau negu įsigijote) ir šio skirtumo užtenka naujos paskolos pradinei įmokai padengti, bankas gali suteikti jums viso perkamo naujo būsto vertės dydžio paskolą. Tokiu atveju sutariama, kad pradinė įmokai bankui bus sumokėta vėliau. Svarbiausia, kad parduodamo būsto vertė būtų didesnė už turimos paskolos likutį, ir sumokėti naujos būsto paskolos pradinę įmoką.

 

Tą pusmetį, kol turite du būstus ir dvi paskolas, su banku galima tartis, kad mokėsite vienos paskolos visas įmokas, o kitos – tik palūkanas. Pardavę būstą, mokėsite tik vienos paskolos visas įmokas.

Visgi reikėtų atkreipti dėmesį, kad per sutartą laikotarpį seną būstą ne visada pavyksta parduoti už tokią kainą, kokia buvo planuota – tai reikštų, kad paskolos gavėjas nesilaiko sutarties sąlygų. Tokiu atveju tolesnė įvykių eiga priklauso nuo tolesnių susitarimų ir įvairių papildomų sąlygų ar reikalavimų. Vadinasi, šį būdą reikėtų rinktis labai atsargiai – tik objektyviai įvertinus realias galimybes parduoti turimą seną būstą už norimą kainą per ribotą laikotarpį.

Pasiimti naują paskolą ir pasilikti abu būstus

Jei pajamų pakanka, galima vienu metu turėti dvi paskolas ir du būstus. Viename būste gyvenate patys, kitą saugote vaikams arba sau, jei vėl norėtumėte persikelti į mažesnį būstą. Šį būstą galima išnuomoti ir iš gaunamų nuompinigių pamažu grąžinti paskolą arba bent jau mokėti paskolos palūkanas.

Svarbu nepamiršti, kad nuomos pajamos gali ir nebūti tokios reguliarios ir vienodos, kaip iš pirmo žvilgsnio atrodo. Būstą kainuos išlaikyti, ypač jei nerasite mokių nuomininkų, arba prižiūrėti, tvarkyti, jei nuomininkai jo nesaugos. Vaikams gali netikti arba nepatikti turima gyvenamoji vieta.

isgi, kol būsto vertė yra didesnė negu senosios paskolos likutis, ypatingos tokio sprendimo rizikos neatsiranda, nebent tik pavojus pražiopsoti palankiausią ir pelningiausią momentą senąjį būstą parduoti. Bet tokiu atveju tai yra rizika negauti pelno, o ne patirti nuostolį. Kaip rodo finansų elgsenos mokslininkų tyrimai, morališkai didesnę žalą daro patirtas nuostolis, o ne tokio pat dydžio nepatirtas pelnas.
 

Parduoti turimą būstą dar negrąžinus paskolos

Jei nusprendėte pirma parduoti dabartinį būstą ir tik po to įsigyti naują, jums, kaip būsto pardavėjui, svarbiausia įvykdyti visus finansinius įsipareigojimus, t. y. atsiskaityti su banku, suteikusiu jums paskolą.

Jei turimą būstą jums teks parduoti pigiau, negu jis buvo pirktas, naujasis šio būsto pirkėjas neperims visos jūsų, kaip ankstesnio būsto savininko, skolos bankui. Tokiu atveju jums teks sutarti su banku, kaip užtikrinsite paskolos likučio grąžinimą.

Svarbu atsiminti, kad jei gaunamų pajamų vos pakanka paskolai už naują būstą grąžinti ir jūs neturite kito turto, kurį galėtumėte parduoti ar įkeisti, nei santaupų, išskyrus tas, kurios reikalingos naujo būsto pradinei įmokai, svajonę veikiausiai teks atidėti geresniems laikams, kol seno būsto kaina padidės arba kol susitaupysite pinigų ir galėsite padengti pardavimo kainos ir paskolos likučio skirtumą.