Išgyvenimo pamokos statybininkams
1. Svarbiausia – ilgi terminai
JAV biurus stačiusios kompanijos krizės įkarštyje buvo užsidegusios, nepaisydamos sunkios ekonominės situacijos, įgyvendinti užsibrėžtus ambicingus planus. Ėmė trumpalaikius kreditus, o projektus planavo įgyvendinti per rekordiškai trumpą laiką. Tuo tarpu gyvenamuosius namus stačiusios bendrovės elgėsi atvirkščiai. Jos stengėsi užsitikrinti ilgalaikį finansavimą, jeigu tik paskolą duodančios bendrovės sutikdavo su tokiomis sandorio sąlygomis. Dažniausiai buvo norima sutartimi užtikrinti dešimties metų finansavimą. Didžioji dalis tokių bendrovių krizę išgyveno. Daugelis gyvenamuosius namus stačiusių įmonių vis dar gali pasigirti tuo, kad jų turimo turto vertė gerokai viršija skolas.
2. Pasverta rizika ir minimalios investicijos
Didžioji dauguma bendrovių pasirinkimo kiek kitokią taktiką ir žemės pirkimo. Jos pradėjo ją nuomoti.
Išperkamoji nuoma pasirodė daug patrauklesnis būdas, nei pirkti sklypus krizės laikotarpiu ir taip įšaldyti lėšas. Net ir nutraukus sutartį, praradimai buvo mažesni, nei nusipirkus žemę, kurios vertė prieš kelis metus krito kiekvieną dieną.
3. Kai rinka traukiasi, svarbiausia – grynieji
Kai butai parsiduoda rinkoje labai greitai ir jų kainos pakankamai aukštos, žinoma, kad statytojai turi turėti pakankamai nuosavos žemės, jog galėtų greitai vystyti projektus, patenkintų nuolat augančią paklausą. Tačiau kai situacija radikaliai pasikeičia, tuomet reikia greitai nuspręsti, ar sustabdyti investicijas, ar pardavinėti sumažintomis kainomis turimą turtą, o gal kaip tik – pirkti daugiau žemės ir bandyti iš to uždirbti. Ambicingi tikslai gali pakišti koją: kompanija visuomet turi sekti savo pinigų srautus ir daryti viską, kad apyvartinių lėšų sąskaitoje netrūktų. Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti labai nepelninga (kam “užšaldyti” pinigus?), tačiau būtent tokia taktika užtikrina kitų projektų finansavimą – bankas laiko jus patikimu partneriu, kuris disponuoja pinigais ir yra aktyvus rinkoje.
4. Sąnaudos turi būti valdomos kaip šeimos biudžetas
Daugelis statybos bendrovių JAV savo veiklos pradžioje buvo nedidelės šeimos įmonės. Tokios kompanijos neskubėdamos išvystydavo kelis projektus, kuriems vadovaudavo patys savininkai. Visą tą laiką jie taupė ir stengėsi išgyventi bei plėstis, o tuo pačiu ir sekė rinkos pokyčius, buvo lankstūs. Atėjus sunkiems laikams bendrovė greitai suskubo “trauktis” ir, pirmiausia, pradėjo mažinti personalo skaičių. Nors tai buvo skausmingas procesas, tačiau kito pasirinkimo nebuvo. Dabar, kai rinka atsigauna, žmonės kalbina senuosius darbuotojus grįžti.
5. Prognozuokite atsargiai
Gyvenamųjų namų ir būtų statytojai puikiai supranta, kad NT kainos sparčiai nekils dar kelis metus. Greičiausiai vieno kvadratinio metro kaina 2-3 metus balansuos ties ta pačia riba. „Nulinė infliacija“ taip pat nieko gero nežada, tačiau bent jau garantuoja, kad nuostoliai neaugs, o bėgant laikui mažės.
Ekspertai tvirtina, kad NT rinka atsigauna. Kol kas tai jaučia tik didelės kompanijos, bet ilgainiui situacija pagerės ir mažiesiems. Pastarieji jau pastebi, kad nutraukiamų sutarčių skaičius pastebimai mažėja, o tai nuteikia optimistiškai.