Investuotojai taikysis į krizės nuniokotų miestų NT

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Konkurencija dėl aukščiausios kategorijos nekilnojamojo turto pagrindinėse Europos nekilnojamojo turto rinkose verčia aktyviau investuoti į žemesnės kategorijos nekilnojamąjį turtą ir ieškoti galimybių atsigaunančiose rinkose, teigiama „Urban Land Institute“ (ULI) ir „PwC“ parengtoje ataskaitoje „Emerging Trends in Real Estate Europe 2015”.

Prognozuojama, kad labiausiai investuotojų dėmesį turėtų patraukti miestai, kuriuos gana stipriai paveikė pastarasis rinkos nuosmukis, pvz.: Madridas, Atėnai, Birmingemas, Amsterdamas ir Lisabona.

Tyrimas atskleidė, kad nepaisant ekonominio neužtikrintumo Europoje, nekilnojamasis turtas išlieka pelninga investicija. 70 proc. investuotojų tiki, kad šiais metais į rinkas įplauks daugiau nuosavų ir skolintų lėšų, nukreiptų į aukščiausios kategorijos nekilnojamąjį turtą. Investuotojai mano, kad didžiausia problema šiais metais bus menka tinkamo nekilnojamojo turto pasiūla, ir tai paveiks jų verslą.

Europinės nuotaikos nekilnojamojo turto srityje gana ryškiai matomos ir Lietuvoje. Šiuo metu Lietuvoje, ir ypač Vilniuje, yra jaučiamas tam tikras A klasės verslo centrų trūkumas, kas turi neigiamos įtakos šalies patrauklumui investuotojams. Tačiau 2015 metai turėtų atnešti tam tikrų pokyčių biurų rinkoje, nes vien Vilniuje planuojama užbaigti plėtoti net 4 projektus: „PREMIUM“, „K29“, „QUADRUM“ ir „UNIQ“.

Anot tyrimo, investuotojai dairosi į mažiau konkurencingas rinkas bei svarsto žemesnės kategorijos nekilnojamojo turto vystymo galimybes. Pavyzdžiui, Miuncheno, kaip pagrindinės Europos investicinės rinkos, vietą perėmė Berlynas, kuris laikomas pigesniu nei kiti Vokietijos didmiesčiai.

Pasak ULI Europe vadovės Lisette Van Doom, „pastaraisiais metais į pasaulinę nekilnojamojo turto rinką sugrįžo pasitikėjimas, todėl investuotojai toleruoja vis didesnę riziką.

Kadangi aukščiausios kategorijos nekilnojamasis turtas yra brangus ir sunkiai finansuojamas, investuotojai vis dažniau žvalgosi į ekonomiškai atsigaunančius miestus, ieškodami žemesnės kokybės ar alternatyvių nekilnojamojo turto kategorijų investicijoms. Šių metų tyrimas parodė, kad ši tendencija įgauna pagreitį Atėnuose, Amsterdame, Birmingeme ir Lisabonoje.“

„Kadangi rinka yra užtvindyta kapitalo, plūstančio į Europą iš viso pasaulio, investuotojai į nekilnojamąjį turtą susidurs su keblia padėtimi. Tikėtina, jog menka tinkamo turto pasiūla dar labiau išpūs kainas. Todėl nepaisydami ekonominio neužtikrintumo Europoje, investuotojai bus priversti pažvelgti į tokius miestus bei turtą, kurie anksčiau nepatekdavo į jų akiratį.

Tai pasiūlys ir naujas galimybes bei iššūkius.“ – svarsto su „PwC Legal“ asocijuotos advokatų kontoros "Bukauskas ir partneriai" advokatas, nekilnojamojo turto praktikos vadovas dr. Herkus Gabartas.

Europos nekilnojamojo turto rinkoje taip pat jaučiamos socialinės ir demografinės tendencijos. Todėl bus pelninga investuoti į tokį nekilnojamąjį turtą, kuris tenkins besikeičiančius visuomenės poreikius, atsirandančius dėl gyventojų skaičiaus augimo, urbanizacijos, visuomenės senėjimo ir technologinės pažangos.

Pasak dr. H. Gabarto, „kalbant apie nekilnojamojo turto rinką 2015 metais Lietuvoje, šalia globalių ir europinių rinkos tendencijų, nepamiršti reikėtų ir to, kad 2015 yra paskutinieji metai, kuomet Lietuvoje dar galės būti projektuojami ir statomi nauji B energinio naudingumo klasės statiniai, nes nuo 2016 m. įsigalioja reikalavimas, pagal kurį naujai statomų pastatų energinio naudingumo klasė turi būti ne žemesnė kaip A, o tai neišvengiamai sąlygos papildomų investicijų poreikį.

Nekilnojamojo turto vystytojai tokioms permainoms jau aktyviai ruošiasi, todėl naujų objektų statybos kainos tam tikras padidėjimas kitais metais gali iš dalies paveikti tokių objektų kainodarą jau šiemet."

Perspektyviausios investicinės rinkos 2015 metais

Prognozuojama, kad 2015 m. perspektyviausios Europos NT investicijų rinkos bus šios:

1. Berlynas. Šis miestas nuo praeitų metų pakilo reitingų lentelėje, aplenkdamas Miuncheną kaip investiciškai perspektyviausią miestą. Istoriškai mieste dominavo vietiniai investuotojai, bet dabar į jį plaukia vis daugiau tarptautinių investuotojų kapitalo. Miestas yra patrauklus žiniasklaidai ir technologijų įmonėms, o jaunoji visuomenės dalis padėjo padidinti investicinį patrauklumą gyvenamosios paskirties objektų sektoriuje.

2. Dublinas. Investuotojai jau antrus metus varžosi dėl galimybių šiame mieste, ir jis vėl atsidūrė reitingų lentelės antrojoje pozicijoje. Mieste stabiliai auga nuomos rinka, užimtumas ir gerėja ekonominė padėtis. Biurų nuoma ir vertė stabiliai atsigauna, nors prieškrizinis lygis bus pasiektas dar ne greitai.

3. Madridas. Miestas šiais metais išsiveržė į reitingų lentelės viršų dėl investicinių perspektyvų ir tapo patrauklesnis užsienio investuotojams. Tačiau oportunistiniai investuotojai karštai diskutuoja, ar Ispanija gali pasiūlyti patikimas ilgalaikes verslo perspektyvas.

4. Hamburgas. Šiais metais miestas nukrito per vieną poziciją. Tai daugiausia lėmė investuotojai, besirenkantys mažesnes rinkas. Tarptautiniai investuotojai, plūstantys į Hamburgą, per pirmuosius tris 2014 m. ketvirčius jau įgyvendino sandorių už 2,4 mlrd. eurų. Augantis miesto gyventojų skaičius reiškia, kad gyvenamosios paskirties NT sektorius klesti.

5. Atėnai. Šis miestas reitingų lentelėje pakilo labiausiai, iš 23 vietos pašokdamas į 5. Paskutiniuose “Emerging Trends” tyrimuose investuotojai teigė turintys minčių eiti į stagnaciją patiriančias rinkas, tokias kaip Ispanija, Airija ir Italija, o Graikija tik neseniai patraukė jų dėmesį. Nors labiausiai nukentėjusi Europos ekonomika išlieka trapi, tačiau dalis novatoriškų investuotojų žengia į šį miestą, ketindami pasinaudoti ateityje atsiversiančiomis galimybėmis.