Interjero spalvos

Balta
Balta spalva kiekvienam iš mūsų asocijuojasi su švara, šviežumu, vėsa, neretai ji simbolizuoja žvalumą ir sveikatą. Pagrindinis baltos spalvos pranašumas tas, kad ji atspindi šviesą ir taip pagerina patalpų apšvietimą, taip pat turi ypatybę optiškai praplėsti erdvę. Balta — nepakeičiama mažose patalpose, kur prastas apšvietimas, pavyzdžiui, vonioje arba mažoje virtuvėje. Kitas teigiamas šios spalvos bruožas — ji yra puikus fonas ryškioms interjero detalėms. Vienintelis baltos spalvos (kaip, beje, visų šviesių spalvų) trūkumas — teplumas. Tai ypač aktualu, kai kalbame apie minkštus baldus.
Pagal fengšui. Gerai veikianti spalva. Reiškia švarą ir laisvą erdvę. Gėrio ir teisingumo simbolis. Suteikia žvalumo, skatina veikti, atkreipia dėmesį. Nerekomenduojama naudoti daug baltos spalvos miegamuosiuose, nes blogai veikia intymiąją sferą.
Juoda
Bet kokia spalva, derinama su juoda, tampa ryškesnė ir išraiškingesnė, tačiau interjere gausiai naudoti juodą spalvą galima tik tuomet, kai patalpa itin gerai apšviesta. Jeigu labai mėgstate juodą spalvą, rekomenduojame ją derinti su veidrodiniais paviršiais. Pavyzdžiui, naudoti apdailai blizgias plokštes arba plyteles. Juoda spalva galima optiškai pakoreguoti patalpą, nes, sugerdama šviesą, ji mažina erdvę.
Pagal fengšui. Tai tuštybės ir neigimo spalva. Įteigia liūdesį, bet gali pašalinti nuovargį. Šia spalva nevertėtų pernelyg žavėtis ar piktnaudžiauti.
Pilka
Ši spalva turi daug atspalvių ir yra puikus fonas. Ji, kaip ir balta bei juoda, priskiriama prie universalių spalvų, nes dera beveik su visomis kitomis. Pilka — rami ir neutrali spalva, bet pati viena — nuobodoka, todėl naudoti ją kambario arba namo interjere nepatariama. Tokie santūrūs tonai gali būti geras fonas kitiems interjero objektams. Pavyzdžiui, šviesiai pilkų sienų fone galima pastatyti ištaigingus baldus arba ant tokios sienos pakabinti vertingą paveikslą.
Pagal fengšui. Praktiškumo ir išminties, atsargumo ir nepasitikėjimo spalva. Ji puikiai tinka tiems, kurie mėgsta vienatvę ar likti šešėlyje. Slopina įtampą, bet gali kelti nuobodulį.
Raudona
Daug kam ši spalva asocijuojasi su turtu, ištaiga ir grožiu. Ji gali sujaudinti ir pakelti nuotaiką. Jei bus tinkamai parinkti atspalviai, galima sukurti puikų laukiamojo, virtuvės arba svetainės interjerą, bet atsargiau ją naudokite vaikų kambaryje ar miegamajame, nes šiuose kambariuose spalvos turi raminti. Jeigu interjere vyrauja šalti tonai, šiek tiek raudonos spalvos detalių suteiks jaukumo. Derėtų atsargiai naudoti raudoną spalvą pagyvenusių žmonių būste, nes ši spalva išsiskiria ypatybe kelti kraujospūdį.
Pagal fengšui. Labai aktyvi spalva, reiškianti džiaugsmą, linksmybes ir aistrą, suteikianti žmogui jėgų, padedanti tapti ryžtingesniam.
Geltona
Tai pati šilčiausia spalva, nes asocijuojasi su saule. Ji bus puikus pasirinkimas, jei kambarys yra šiaurinėje namo dalyje. Geltona spalva puikiai tinka tiems, kas gyvena aktyviai, ji suteikia žvalumo ir optimizmo.
Psichologai tvirtina, kad šilti geltoni atspalviai gerina apetitą, todėl rekomenduojama juos naudoti virtuvėje. Beje, geltona spalva stimuliuoja pažinimo procesą ir ugdo intelektą, todėl tinkama vaikų kambariui. Ant geltonos sienos puikiai atrodo trafaretiniai piešiniai, o linksmi paveiksliukai gali labai pradžiuginti jūsų mažylį. Tiesa, yra tokių geltonų atspalvių, kurie gali erzinti.
Pagal fengšui. Džiaugsmo, harmonijos ir linksmybių simbolis. Ši spalva laikoma antidepresantu, ji įkvepia optimizmo, padeda siekti laimėjimų.
Oranžinė
Išlaisvina tiek fizine, tiek dvasine prasme. Ši spalva nuteikia bendrauti, sukuria pasitikėjimo atmosferą ir padeda harmonizuoti santykius. Naudokite ją tose patalpose, kur dažniausiai susirenka visa šeima. Oranžinė spalva puikiai stimuliuoja protinę veiklą. Ja galima išdažyti tą kambarį, kuriame mokosi studentai ar moksleiviai. Nevertėtų naudoti šios spalvos kaip pagrindinės, nes ryškus jos dominavimas interjere gali sukelti agresiją. Kai jums reikia gerai pailsėti arba atsipalaiduoti, venkite būti oranžiniame kambaryje.
Pagal fengšui. Suteikia energijos, pasitikėjimo, pakelia nuotaiką ir padeda visavertiškai dirbti.
Ruda
Ši spalva — neutrali, bet šviesūs jos tonai nuteikia maloniau negu tamsūs. Ruda spalva labiausiai tinka baldams. Įvairūs rudi atspalviai — nuo šviesaus smėlio iki sodraus šokolado — puikiai dera prieškambariui, tačiau kuo tamsesnis prieškambaris, tuo šviesesnė turi būti spalva. Smėlio, persikų, kavos su pienu spalva gražiai atrodo vonios kambaryje, ypač papildžius interjerą tamsesnėmis detalėmis.
Pagal fengšui. Ramina, kelia stabilumo ir geranoriškumo jausmą, stimuliuoja fantaziją.
Patarimai
Rinkdamiesi kambario spalvą, būtinai atsižvelkite į tai, kurioje pusėje yra kambarys. Jei kambario langai eina į pietus, rinkitės šaltus tonus, jei į šiaurę — šiltus.
Lubos taps vizualiai žemesnės, jei nudažysite jas keliais tonais tamsiau negu sienas. Ir atvirkščiai —jos atrodys aukštesnės, jei nudažysite jas baltai.
Mažose patalpose nepatariama statyti tamsių baldų, taip pat kabinti tamsių užuolaidų ir kloti tamsių atspalvių kilimų.
Nerekomenduojama kambario interjere naudoti daugiau negu penkių spalvų.
Ryškios spalvos neturėtų vyrauti interjere —jas geriau naudoti detalėms, akcentams.
Prieš rinkdami spalvas vaikų kambariui, sužinokite, kokia spalva vaikui labiausiai patinka, t. y. kokiomis spalvomis jis piešia, su kokių spalvų žaislais žaidžia. Rinkitės tas, kurias renkasi jūsų vaikas.