Individualaus namo renovacija: šiandien galimybė – rytoj neišvengiamybė

Ką renovuoti, o ką griauti
Tikrai ne kiekvieną senesnį namą verta renovuoti – vienbalsiai tvirtina specialistai. Kai kuriuos senesnius namus paprasčiau, o ir pigiau nugriovus statyti iš naujo.Problema ne tik ta, kad sovietmečiu pastatų sienos apskritai nebuvo šiltinamos – sienas ir stogą būtų galima apšiltinti, o langus ir duris pakeisti sandaresniais. Tačiau pertvarkyti vidaus planą ir tūrius pagal šiuolaikinius standartus dažnai neįmanoma arba labai brangu. Neretai senesnės statybos namai pastatyti savamokslių arba iš nekokybiškų medžiagų, kiti 200–300 kv. m ploto namai šiandien tiesiog per dideli. Išlaikyti ir prižiūrėti tokį rūmą neracionalu – gal geriau turėti savo sklype optimalaus dydžio namą ir didesnį plotą žaliosios vejos. Tačiau yra individualių namų, kurie, nors ir statyti prieš dešimtmečius, gali būti sėkmingai renovuojami. Pavyzdžiui, tai namai, esantys prestižiniuose miesto rajonuose, ar optimalaus dydžio namai sodų bendrijose.
Griežtėja reikalavimai energiniam efektyvumui
Pagal energijos sąnaudas pastatai klasifikuojami į devynias energinio efektyvumo klases: A++, A+, A, B, C, D, E, F, G. Tiesa, A ir aukštesnes klases atitinkančių būstų Lietuvoje kol kas tėra vienetai – tai vadinamieji pasyvūs namai (A++ klasė nurodo energijos beveik nevartojantį pastatą). Privatūs namai atitinka labai įvairias energinio naudingumo klases. Jei namas nė kiek neapšiltintas, jis bus G arba F klasės, jei sienos šiltintos apie 15 cm šiltinimo sluoksniu, gali būti nustatyta C arba D klasė, įrengus name rekuperacinę sistemą ir naudojant atsinaujinančiuosius gamtos išteklius, namo energinis naudingumas gali pasiekti B ar aukštesnę klasę. Pagal LR statybos įstatymą (43(1) straipsnis, 2013 m. sausio 9 d.) nuo šių metų parduodant butą ar namą privalu notarui pateikti energinio naudingumo sertifikatą, kuris turi parodyti, kiek šilumos reikia būstui šildyti. Šiuo įstatymo pakeitimu siekiama, kad energiškai naudingesni namai būtų labiau vertinami pirkėjų.
Kiekvienas atvejis individualus
Kalbant apie privačių namų renovaciją pirmiausia reikia pabrėžti tai, kad kiekvienas atvejis labai individualus, todėl universalios metodikos, kaip atnaujinti seną pastatą,nėra. Visgi, norint pagerinti seno namo energinį efektyvumą ir išvaizdą, dažniausiai reikės: hidroizoliuoti ir šiltinti pamatus, keisti langus ir duris, šiltinti sienas ir perdangą, keisti stogo dangą, šildymo ir ventiliacijos sistemas… Kartais, jeigu nėra akivaizdu, per kurias namo vietas išeina daugiausia šilumos, verta užsisakyti termovizinius tyrimus.Termovizinėje nuotraukoje ryškiomis spalvomis aiškiai išskiriamos sandarios ir nesandarios namo vietos.Nustačius nesandarias vietas galima galvoti, kaip pašalinti trūkumus.Čia vargiai apsieisime be specialistų konsultacijos.
Statybų bendrovės UAB „Statrenova“ vadovas Stasys Būdvytis teigia, kad pasitaiko įvairaus amžiaus renovuojamų namų, dažniausiai tai tarybiniais metais pastatyti namai. Jo praktikoje seniausias renovuotas namas buvo pastatytas 1954 m., o jauniausias – 2007 m. Specialistas pataria renovaciją pradėti nuo stogo šiltinimo, langų, durų pakeitimo šiltesniais, fasado šiltinimo ir ventiliacijos įrengimo bei ekonomiškesnio šildymo. Kartais namo energinį efektyvumą galima pagerinti ir labai paprastomis priemonėmis.Pavyzdžiui, pakeičiant paprastus termostatus elektroniniais programuojamais.Vienas toks termostatas kainuoja tik 150 litų, bet ekonomija akivaizdi, ir nereikia jokių meistrų kviesti.Tai galima atlikti ir pačiam.
Renovuojant pastatą labai svarbu išvengti drėgmės susidarymo sienose dėl vadinamojo „rasos taško“ efekto. Dažniausiai privatūs namai yra šiltinami polistireniniu putplasčiu arba mineraline vata. Apšiltinus pastatą iš sienos „rasos taškas“ pasitraukia į pačią šiltinimo medžiagą.
P. Būdvytis pabrėžia, kad renovacijos darbus galima vykdyti ir etapais. Pirmais metais galima apšiltinti stogą, antrais – pakeisti langus ir duris šiltesniais, trečiais – apšiltinti fasadą. Vidutiniškai fasadas apšiltininamas per 1–2 mėn., stogui pakeisti prireiks panašiai tiek pat laiko. Atlikus renovaciją, šildymui galima sutaupyti 30 proc. ir daugiau.Žinoma, kuo brangesnis kuras naudojamas šildyti, tuo greičiau renovacija atsipirks.
Valstybės parama individualių namų renovacijai – šiemet traukinys jau nuvažiavo
Individualių namų savininkai, norintys renovuoti savo būstą, gali teikti paraiškas valstybės paramai iš Klimato kaitos specialiosios programos lėšų gauti.Parama skiriama fiziniams asmenims priklausančių vieno ar dviejų butų gyvenamųjų namų renovacijos bei atsinaujinančiųjų energijos šaltinių diegimo išlaidoms kompensuoti.Kaip sakė paramą skirstančio Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo (LAAIF) skyriaus vedėjas Vytautas Bernadišius, deja, šiuo metu paraiškų teikimas, pasibaigus skirtoms lėšoms, jau sustabdytas.Tačiau planuojama, kad paraiškos vėl bus priimamos kitąmet, o gyventojai galės gauti kompensaciją ir už šiemet atliktus darbus.
Šiemet buvo priimta 201 paraiška, jų pateikėjams bus išdalyta 3 mln.380 tūkst.litų. Valstybė dengia iki 30 proc. visų tinkamų kompensuoti atnaujinimo išlaidų, bet ne daugiau kaip 50 tūkst. Lt vienam projektui.
Pasak V. Bernadišiaus,būtina sąlyga, kad atnaujinami namai po renovacijos pasiektų pastato energinio naudingumo C klasę, o energijos suvartojimo sąnaudos turi būti sumažintos ne mažiau nei 20 %. „Kad nebūtų piktnaudžiavimo, reikalaujama pateikti pastato energinio efektyvumo sertifikatus prieš ir po renovacijos. Beje, išlaidos už šiuos sertifikatus taip pat gali būti kompensuojamos. Kai kurie gyventojai bando teikti paraiškas dar nebaigtų gyvenamųjų namų, neva, renovacijai, tačiau mes tikriname informaciją registrų centre – dar neįregistruotų arba tik iš dalies užbaigtų namų paraiškos iš karto atmetamos“, – sakė LAAIF atstovas.
Į ką reikia atkreipti dėmesį renovuojant stogą?
Keičiant stogo dangą dažnai kyla klausimas, kaip teisingai sutvarkyti, modernizuoti visą stogo konstrukciją ir kaip ją gerai apšiltinti, kad naujasis stogas būtų ilgaamžis, efektyviai naudojamas, o remontui išleisti pinigai būtų panaudoti prasmingai ir racionaliai. Pasak UAB „Paroc“ atstovės dr. Audronės Endriukaitytės, stogo renovaciją reikėtų pradėti nuo aiškaus apibrėžimo, ko jūs siekiate: ar norite tik pakeisti stogo dangą, o gal įsirengti mansardą ir taip pasididinti savo gyvenamąjį plotą? Kokią dangą įsivaizduojate ant savo namo stogo? Priėmus sprendimus dėl stogo dangos ir palėpės ar mansardos įrengimo galima pereiti prie stogo konstrukcijos įrengimo.
Pirmiausia reikėtų atidžiai apžiūrėti visą stogo konstrukciją. Patariama ypač įdėmiai apžiūrėti gegnes: ar jos tvirtos, ar jos atlaikys naują stogo dangą, ar mediena nesutrūnijusi ir nesupuvusi. Jei gegnės yra vietomis sutrūnijusios, kelia abejonių, ar naujasis stogas atlaikys apkrovas, reikėtų pasitarti su specialistais, kaip tas gegnes sustiprinti arba pakeisti naujomis. Be to, reikėtų nepamiršti, kad atnaujinant stogą medines jo konstrukcijas verta apdoroti antiseptikais ir antipirenais. Taip padidės medinių gegnių atsparumas grybeliams, ugniai.
Nusprendus renovuoti, būtina pasitarti su patyrusiu stogdengiu, kad jis apžiūrėtų ir įvertintų stogo konstrukciją, apskaičiuotų galimas išlaidas pasirinkus vieną ar kitą stogo dangos tipą.
Pasak įmonės „Ruukki“ atstovo Manto Grigaliūno, pagrindiniai veiksniai renkantis stogo dangą yra kainos ir kokybės santykis, dizaino reikalavimai, stogo konstrukcijos ypatumai (pvz., nuolydžio kampas). Kalbant apie kainą, dažniausia klaida – kai renkamasi vien pagal stogo dangos kvadratinio metro kainą.Iš tiesų pirmiausia vertėtų suskaičiuoti visos renovacijos kainą, jei būtų pasirinkta viena ar kita stogo danga, tik tada lyginti.Čia reikia įvertinti viską: pradedant konkrečiai stogo dangai reikalingos konstrukcijos, stogo dangos su visais reikiamais priedais kaina ir baigiant stogdengių darbų kaina. Vertinant stogo dangos kokybę, t. y. sandarumą, ilgaamžiškumą, gerą išvaizdą, vertėtų pasidomėti gamintojo patirtimi, suteikiama garantija.
Geriausia, jei pradedama nuo konsultacijos su stogdengiu, stogo konstrukcijos įvertinimo, dangos tipo pasirinkimo.Taip išvengiame esminių klaidų ar nenumatytų išlaidų. Nuardžius seną dangą ir paruošus medines konstrukcijas, darbų eiga yra tokia pat kaip ir dengiant stogą naujam namui. Labai naudinga prieš pradedant darbus pasiskaityti gamintojų pateikiamą konkrečios stogo dangos montavimo instrukciją. Montavimo instrukcijoje visa darbų seka pateikta pažingsniui ir su iliustracijomis, be to, rasite naudingų patarimų, kokius įrankius naudoti, kaip montuojant nepažeisti dangos ar ją prižiūrėti vėliau.
Stogo renovavimo darbų sąmatos gali būti įvairios. Kiekvieno stogo renovacijos kaina labai priklauso ne tik nuo pasirinkto dangos tipo, bet ir nuo medžiagų kokybės, darbų kainų tame regione ir t. t. Labai svarbu reikalauti, kad sąmatos būtų skaidrios, t. y. jose būtų aiškiai, atskiromis eilutėmis išskirtos visos medžiagų ir paslaugų kainos.
Ne mažiau svarbu renovuojant stogą yra ir jo vadinamasis užbaigimas ar pakala. Šiuo metu yra įvairiausių medžiagų ir sprendimų stogo pakalai.Pavyzdžiui dengiant stogą banguotaisiais beasbesčio šiferio lakštais verta susipažinti ir su naujausiu siūlomu stogo pakalos sprendimu. Vietoj tradicinei stogo pakalai naudojamų medinių lentų jau galima rinktis iš pluoštinio cemento pagamintas dailylentes. Priešingai nei mediena jos nepūva, yra ilgaamžiškesnės, jų nereikia nuolat perdažyti. UAB „Eternit Baltic“ atstovė Ieva Mitrofanovaitė teigia, kad toks sprendimas skirtas ieškantiems ilgaamžės ir patvarios medžiagos, be to, šios dailylentės stilistiškai dera prie banguotųjų lakštų stogo.
Ką reikėtų žinoti stiklinant terasą ar balkoną?
Kai gyvenamąją erdvę norima padidinti įstiklinant terasą, žinotina, kad svarbiausia yra šios erdvės paskirtis ir numatomos investuoti lėšos. Pasak UAB „Intornas” atstovės Ritos Gaigalienės, jei terasos stogas yra namo stogo tąsa, tai gerokai sumažina terasos įrengimo sąnaudas, nes aliumininių profiliuočių stogas nėra pigus gaminys. Jei tai kambarys, kuriuo naudojamasi iki Naujųjų metų, užtenka įstiklinti „šaltomis“ aliumininėmis ir stiklinėmis konstrukcijomis bei įsigyti infraraudonųjų spindulių šildytuvą. Jei kambarys naudojamas ištisus metus, reikalingos aliumininės arba plastikinės konstrukcijos su didele varža, įstiklintos dviejų–trijų stiklų paketais.
Stiklinant balkonus ir terasas šiuolaikinėmis stumdomosiomis aliumininėmis ir stiklinėmis sistemomis, langai gali rasoti tik per retai vėdinant patalpą ir jei bute prasta ventiliacijos sistema. Jei šiltas oras iš kambario patenka į aklinai uždarytą balkono ar terasos patalpą, langai visada užrasos dėl temperatūrų skirtumo. Todėl vėdinant kambarį būtina atverti ir balkono ar terasos langus.
Norintys išskirtinio dizaino, balkonus ir terasas gali stiklintis grūdintu stiklu be rėmelių. Tai padės sudaryti modernios aplinkos įspūdį. Įstiklinimas konstrukcijomis be aliumininių rėmų nekeičia architektūrinio namo fasado sprendimo, be to, tai gera galimybė turėti papildomą patalpą. Uždarant, pusiau praveriant arba visiškai atveriant sistemą patogu prisitaikyti prie aplinkos ir permainingų orų.Karštą vasaros dieną patalpa gali būti atveriama pilnai ir netampa šiltnamiu. Lietingomis dienomis stiklinė siena apsaugos daiktus, baldus ir gėles.
Renovuojant gyvenąmąjį namą galima rinktis ir pigesnį variantą – balkonų ir terasų įstiklinimą slankiomis rėminėmis aliuminio ir stiklo konstrukcijomis. Tai išties geras patogumo, kainos ir patikimumo derinys.Šios įstiklinimo sistemos yra liaudiškai vadinamos „šaltomis“. Joms gaminti naudojami aliumininiai profiliuočiai be termoizoliacinio tiltelio. Sistemos įstiklinamos viengubu stiklu.Tokios patalpos, įsigijus infraraudonųjų spindulių šildytuvą arba sumontavus kokį nors kitą šilumos šaltinį, gali būti naudojamos iki rimtesnių šalčių. Tačiau galima rinktis ir „šiltas“ konstrukcijas, įstiklintas stiklo paketais. Šie gerokai brangesni gaminiai gaminami Ponzio, SAPA arba kitų prekės ženklų aliuminio sistemų.
Į ką verta atkreipti dėmesį keičiant langus?
Renkantis naujus langus svarbu atkreipti dėmesį į tai, koks yra lango šilumos perdavimo koeficientas. Taip pat svarbūs ir kiti parametrai: garso izoliacija, sandarumas bei apsaugos nuo įsilaužimo lygis. Visi šie parametrai pažymimi kokybės sertifikatuose, ir gamintojas privalo juos pateikti pirkėjui.Keičiant langus naujais būtina laikytis visų montavimo reikalavimų.Reikalauti gamintojo (montuotojo), kad būtų naudojamos visos būtinos tinkamą lango eksploataciją užtikrinančios difuzinės ir hidroizoliacinės juostos bei langams skirtos montažinės putos.
UAB „Lanreta“ neseniai pristate šalies rinkai Vokietijos bend-rovės „Rehau“ gaminį – modernią langų profilių sistemą „Geneo“. Įmonės vadovo Genadijaus Loskutovo teigimu, tai visiškai naujas langų gamybos matmuo. Tokio lango šilumos perdavimo koeficiento U vertė siekia net iki 0,8 W/m.
1 pavyzdys. Renovacija vilnietės sodo namą pakeis neatpažįstamai
Jau greitai senąjį vilnietės Dalios sodo namelį Skersinės sodų bendrijoje primins nebent virtuvėje liksianti sena koklinė krosnis. Nors ir girdėjosi balsai patariančių griauti ir statyti iš naujo, šeimininkai 1992 m. savo pačių rankomis statytą namą nusprendė renovuoti. „Kažkada namo sienas mūrijome patys.Dabar statybininkai stebisi, kaip tos sienos atstovėjo, nes kai kur plytos buvo per mažai surištos tarpusavyje, o ant jų laikėsi visas stogo svoris. Patys dėjome langus, mūrijome krosnis – tokie laikai buvo, bet mes pastatėme“, – pasakojo Dalia. Oro tarpas tarp dviejų silikatinių plytų eilių buvo užpildytas keramzitu, tačiau namas vis vien buvo šaltas – jam prišildyti sueidavo begalė malkų, tualetas buvo tik lauke, vandentiekis vasarinis.
Per tris renovacijos mėnesius namas buvo iš pagrindų atnaujintas: paaukštintas mansardinis aukštas, pakeista stogo konstrukcija ir danga (banguoti beasbesčio šiferio lakštai), apšiltinta perdanga, pamatai ir namo sienos (10 cm polistireninio putplasčio sluoksniu), įrengti sanitariniai mazgai ir naujas kietojo kuro katilas, pakeisti langai ir durys. Buvęs garažas virto kambariu, o šeimininkės tėvo dirbtuvės pamažu transformuosis į jaukų priepirtį, pristatyta veranda, o saulėlydžio pusėje įrengtas balkonas.„Gerus statybininkus pavyko rasti ne iš karto.
Pirmieji, kuriuos samdėme apšiltinti pamatus ir hidroizoliuoti rūsį, paliko daug broko. Teko apklausti visus pažįstamus, kol atradome gerai ir palyginti nebrangiai dirbančius patentininkus, juos samdyti pasirodė visgi daug pigiau nei įmonę“, – patirtimi dalijosi vilnietė. Iš pradžių, trūkstant lėšų, buvo atliekami tik pavieniai darbai, vėliau, pardavus butą devintajame daugiabučio aukšte, renovacija įgavo pagreitį.Norėdama sutaupyti šeimininkė turėjo pati domėtis statybinių medžiagų kainomis ir naujovėmis, ieškoti nuolaidų.Gaila, bet teko atsisakyti medinių langų – jų kaina pasirodė gerokai didesnė nei plastikinių su medžio imitacija. Nors vargo buvo nemažai, tačiau šeimininkė džiaugiasi, kad sunkiausia renovacijos dalis jau praeityje, o liko daugiau kūrybos reikalaujantis namo apdailos etapas. Tad mintys sukasi apie sienų spalvas, dengtą terasą ir laiptų turėklus.Namo fasadą planuojama dažyti šviesiomis spalvomis ir iš dalies dekoruoti klinkeriu, o langus papuoš langines primenantys dekoro elementai.
2 pavyzdys. Kretingiškis individualų namą renovuos naudodamas ir NASA technologijas
Nedidelis individualus namas Kretingoje statytas 1963 m. Sienos iš anglių šlako blokelių. Šeimininkai emociškai brangų senelių palikimą nusprendė renovuoti. Vengiant didelių įsipareigojimų bankams, renovaciją nuspręsta vykdyti pamažu.Pirmiausia buvo pakeisti langai, apšiltinti namo pamatai ir perdanga, pristatytas priestatas, kuriame įrengta katilinė ir įdiegtas naujas kietojo kuro katilas.Dar šiemet planuojama apšiltinti namo sienas.
Pasirinkta šiltinimo medžiaga – pilkos spalvos polistireninis putplastis neoporas.Kaip sakė namo šeimininkas Audrius, nors ši medžiaga ir brangesnė už paprastą polistireninį putplastį, ji pasižymi geresne šilumine varža.Siūles tarp neoporo plokščių šeimininkas planuoja tepti specialiais šiltinimo dažais. Pasak gamintojų, NASA ir Rusijos karo pramonėje naudojamais termoizoliaciniais dažais nudažius namo fasadą, šildymo sąnaudas galima sumažinti iki 50 proc. 1 mm dažų sluoksnis užtikrina tokias pat izoliacines savybes kaip ir 50 mm ritininės izoliacijos ar vienos–pusantros plytos storio mūras“, – informacija noriai dalijosi kretingiškis. Ateityje rengiamasi keisti ir stogo dangą, tik ar tvirtins prie naujosios stogo dangos saulės baterijas, dar neapsisprendė.Vienas stogo šlaitas kaip tik atgręžtas į pietryčius, tad saulės elementas galėtų gaminti šiltą vandenį.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – — – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.