Į ką reikia atkreipti dėmesį nuomojantis butą?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Vasarą nekilnojamojo turto nuomos rinka ne juokais įkaista - studentai ir jaunos šeimos ieško, kur galės gyventi ateinančiais metais. Tačiau ne visiems nuomininkams pavyksta iš pirmo karto įsikurti savo svajonių būste.

Skubant ar dėl nepatyrimo pro akis praleidžiamos įvairios smulkmenos, kurios vėliau gali kainuoti nemažai laiko ir pinigų.

Paprasčiausias vandentiekio patikrinimas ar nuomos sutarties detalių aptarimas su šeimininku gali sutaupyti dešimtis, jei ne šimtus litų.

Portalas lrytas.lt siūlo prieš nuomojantis butą patikrinti šiuos dalykus:

1. Sandarumas. Jei vasarą atėjus į butą yra nepakeliamai karšta, o uždaryti langai beveik neizoliuoja garso (galima nesunkiai girdėti kieme žaidžiančius vaikus, automobilius gatvėje), galimas daiktas, kad žiemą šio buto sienos ir langai taip pat lengvai praleis šaltį. Išeitis – pasikalbėti šia tema su buvusiu nuomininku (patartina, negirdint buto savininkui), paprašyti praėjusių metų šildymo sąskaitų.

2. Triukšmas. Su šalčiu galima kovoti šiltais apdarais, su karščiu – laižant ledus, o nuo triukšmo išsisukti neįmanoma. Jei puikiai garsą praleidžiantys buto langai yra prie pat gatvės, arba jei daugiabučio sienos tokios plonos, kad galima lengvai klausytis kaimyno pokalbio telefonu, verčiau ieškokite kito varianto. Nuolatinis triukšmas erzins taip smarkiai, kad nepaguos nė sutaupyti pinigai.

3. „Paslėpti“ mokesčiai. Be nuomos ir komunalinių mokesčių, dar tenka mokėti už įvairias paslaugas: šiukšlių išvežimą, bendros elektros sunaudojimą. Svarbu pastebėti, kur baigiasi logiški mokesčiai ir prasideda tokie, kurie jums nepriklauso, pavyzdžiui, rinkliava už neseniai pakeistus namo laiptinės langus – tokie mokesčiai neturėtų gulti ant nuomininko pečių ir juos reiktų prieš pasirašant sutartį aptarti su buto šeimininku.

4. Elektros instaliacijos ir vandentiekio būklė. Nepasidrovėkite atėję į naują butą įjungti visas šviesas, atsukti karštą ir šaltą vandenį, patikrinti, kaip veikia dušas ir tualetas. Taip pat žvilgtelėkite į vandentiekio vamzdžius – ar nėra matomų pažeidimų, neseniai uždėtų „lopų“. Nustebsite pamatę, kaip dažnai kuris nors iš išvardytų punktų kels problemų, ypač senos statybos namuose. Pastebėję rimtą gedimą butą verčiau iškart palikite – sutaupyti nuomos pinigai vėliau vis tiek iškeliaus žemiau gyvenantiems kaimynams už užlietą butą. Smulkių gedimų atvejų tarkitės su buto šeimininku dėl kompensacijos ar problemų sutvarkymo.

5. Šildymo sąskaita. Kalbantis telefonu agentas arba būsto savininkas dažniausia tikina, kad šildymas nuomojamame bute yra itin pigus. Kartais – net pateikia vieno mėnesio sąskaitą, kad dingtų įtarimai. Tačiau kad jie dingtų visiems laikams, reiktų paprašyti bent kelių mėnesių sąskaitų, nes atrinktasis mėnuo greičiausia bus tas, už kurį praėjusią žiemą teko mokėti mažiausiai.

6. Privatumas. Kai buto savininkas kartą per mėnesį užsuka paimti pinigų už komunalinius mokesčius ir nuomą, tai tampa puikiu pretekstu apsitvarkyti ir aptarti įvairius reikalus. Kai buto savininkas kas savaitę užsuka kavos, buto sandėliuke laiko drabužius, o balkone – dviratį, dažnas susitikinėjimas gali ne juokais išvarginti. Šeimininko apsilankymo dažnumą ir priežastis reiktų aptarti dar prieš pasirašant sutartį, kad netektų taikstytis su nauju „draugu“.

7. Sutartis. Net jei sutartis nėra patvirtinama jokios aukštesnės instancijos, gali būti, kad būtent ji apsaugos nuo pasikeitusių buto šeimininko planų. Tradicinėse sutartyse yra numatoma, kad tiek nuomotojas, tiek nuomininkas turi turėti 1-2 mėnesius, kad spėtų pasiruošti pokyčiams (pavyzdžiui, rasti naują butą). Be tokios sutarties abiems sandorio pusėms tenka gyventi nežinioje ir rizikuoti staiga likti be pinigų arba be stogo virš galvos.

8. Kontaktai. Apsirūpinkite ne tik buto šeimininko telefono numeriu. Paprašykite jo palikti patikimo santechniko, elektriko, spynų meistro numerius – rekomenduoti meistrai bus geriau susipažinę su buto problemomis, stengsis darbus atlikti greičiau ir kruopščiau, nei įprastiniams klientams.

9. Perskaitykite sutartį. Skamba juokingai, tačiau labai daug žmonių pasirašo nuomos sutartį jos net neskaitę. Patikrinkite numatytą įsikraustymo ir išsikraustymo datą, avanso dydį, nuobaudas už išsikraustymą per anksti arba laiku nesumokėtus nuomos mokesčius. Taip pat atkreipkite dėmesį, kokiomis aplinkybėmis kontraktas gali būti nutrauktas, o jūs – iškeldinti.

10. Neskubėkite. Net jei visi aukščiau išvardyti punktai nesukelia problemų, palikite vietos abejonei – jei viskas bute yra puiku, kodėl jis nuomojamas už patrauklią kainą? Galbūt laiptinėje gyvena nemalonūs kaimynai, o galbūt rajonas yra laikomas pavojingu? O jei kaina ne tokia ir patraukli, galbūt tuomet verta pasidairyti pigesnio buto su tokiomis pačiomis savybėmis? Bet kokiu atveju stenkitės laikytis taisyklės, kad buto nuomos ir komunaliniai mokesčiai neturėtų viršyti 30 proc. šeimos mėnesio biudžeto.

 

www.lrytas.lt