Griauti balkoną ir kambarį jungiančią sieną – tik su leidimais

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Pastaruoju metu daugiabučių namų gyventojai dažnai nori pasididinti kambario plotą, sujungdami jį su balkonu ar lodžija. Ir tai atlieka neteisėtai, jeigu, išėmę balkono duris ir langą, išgriauna ir dalį po langu esančios laikančiosios sienos. Arba, siekdami didesnių erdvių bute, pašalina dalį laikančiųjų vidaus pertvarų ar keičia jų vietą, pažymi Valstybinė teritorijų planavimo ir statybų inspekcija.

„Tai nereiškia, kad minėti darbai yra apskritai negalimi, tačiau, norint juos atlikti, reikia parengti kapitalinio remonto projektą ir gauti įgalioto savivaldybės tarnautojo rašytinį pritarimą šiam projektui“, – naujienų agentūrai ELTA teigė inspekcijos atstovė Vida Aliukonienė.

Specialistė atkreipia dėmesį, kad kapitalinio remonto projektą parengti gali tik tam tikrus kvalifikacinius reikalavimus atitinkantis projektuotojas. Neypatingo statinio – tokie yra ne daugiau kaip 5 aukštų daugiabučiai namai, projekto vadovu gali būti architektas ar statybos inžinierius, turintys atitinkamą profesinę patirtį.

„Ypatingų statinių kategorijai priskirtinų gyvenamųjų pastatų projektų vadovais gali būti tik teisės aktų nustatyta tvarka atestuoti architektai ar statybos inžinieriai. Projekte turi būti įvertintas apkrovų persiskirstymas, naujų susidarymas, parinktos pakankamos laikomosios galios naujos konstrukcijos ar jų elementai ir pan.“, – sakė V. Aliukonienė.

Pasak jos, parengtą kapitalinio remonto projektą, daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų daugumos pritarimą patvirtinantį dokumentą bei kitą privalomą dokumentaciją kartu su prašymu pateikęs savivaldybės administracijai ir sulaukęs rašytinio pritarimo kapitalinio remonto projektui, buto savininkas gali ramiai vykdyti suplanuotus darbus.

„Tinkamai įgyvendinant projekto sprendinius būtų išvengta statybos darbų neigiamo poveikio gretimiems butams. Taip pat negrėstų ir administracinė atsakomybė už savavališkai atliekamus ar atliktus daugiabučio gyvenamojo namo kapitalinio remonto darbus. Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatytos baudos nuo 1000 iki 8000 litų“, – teigė V. Aliukonienė.

Specialistė atkreipia dėmesį, kad, pagal nuo 2014 metų sausio 1 dienos įsigaliosiantį reglamentavimą, jeigu mieste esančio daugiabučio namo kapitalinio remonto metu nebus keičiama pastato išvaizda, pakaks pasirengti tik kapitalinio remonto projektą, savivaldybės tarnautojo rašytinio pritarimo jam nereikės. Daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų daugumos pritarimą privalu gauti tiek dabar, tiek ir po Naujųjų metų.

„Jeigu norima bute išgriauti nelaikančią sieną – vidinę pertvarą, ar jos dalį, tai tokiam paprastajam remontui nereikalingas nei gyventojų daugumos sutikimas, nei projektas, nei statybą leidžiantis dokumentas. Tačiau buto šeimininkas turėtų remontą atlikti taip, kad sudarytų kuo mažiau nepatogumų kaimynams, ir išnaudoti visas galimybes, siekdamas suderinti savo veiksmus su jų interesais“, – perspėja V. Aliukonienė.

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybų inspekcija nepastebi, kad šiemet, palyginti su praėjusiais metais, būtų žymiai pasikeitęs kaimynų skundų dėl kaimyniniuose butuose vykdomų statybos darbų skaičius.

„Panašus išlieka ir skundų turinys. Sienomis ar perdangomis besiribojančių butų šeimininkai dažniausiai skundžiasi dėl sienų ir perdangų įtrūkimų, apdailos pažeidimų. Kad įgriūtų virš remontuojamo buto esanti perdanga ar kiltų reali pastato griūties grėsmė, tokių atvejų nenustatyta“, – teigė V. Aliukonienė.

Specialistai perspėja, kad, siekiant išvengti nepageidaujamų padarinių išgriovus sieną ar jos dalį, pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, ar ji yra laikančioji. Tai galėtų nustatyti namo techninę priežiūrą atliekantis specialistas pagal statinio konstrukcinę schemą.

Statybos darbai, kai pašalinamos ar pertvarkomos, pavyzdžiui, susilpninamos, pašalinant dalį konstrukcijos ar padarant angą, pastato laikančiosios konstrukcijos, priskiriami statinio kapitaliniam remontui, kuriam daugiabučiame name atlikti pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus reikalingas statybą leidžiantis dokumentas.