Estetams sienos – uždrausta zona

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Pasišovusiesiems papuošti daugiabučio namo sienas gresia likti apšauktiems pastato niokotojais. Ne kartą už gražiausiai tvarkomą aplinką skatintame penkiaaukštyje Danutės g. įsiplieskė konfliktas, kai techninis prižiūrėtojas nurodė nuo sienų nurinkti visa, kas ant jų buvo: senovinius rakandus, gėlių vazonus ir net antenas.

Nukabinėjo grožybes

 

Pasišovusiesiems papuošti daugiabučio namo sienas gresia likti apšauktiems pastato niokotojais. Danutės g. penkiaaukščio pirmajame aukšte įsikūrusi Gitana Mileikaitė apstulbo, kai po kelių dienų viešnagės sodyboje sugrįžusi į namus rado nuo sienos nukabinėtas savo grožybes – devynis žydinčių gėlių vazonus, vežimo ratus, kitus senovinius rakandus. Į estetės moters puošmenas įsisuko ne vagys – visą jos turtą nukabinęs nuo sienos tvarkingai ant žemės sukrovė namo bendrijos pirmininkas.

 

Rojaus kampelį daugiabučio kieme sukūrusi G.Mileikaitė pripažįsta, kad pirmininkas ją jau buvo raštu perspėjęs sienas palikti tuščias, esą įsukti varžteliai ardo plytinę sieną.

 

Toks motyvas gyventojai neatrodo įtikinamas, mat ir gėlės, ir senoviniai rakandai šį Danutės g. daugiabutį puošė jau daugelį metų ir lig šiol niekam nebuvo užkliuvę. Susikrimtusi moteris netgi teiravosi mokslo vyrų, ar sienai kenkia mūrvinė, šie esą tik pasijuokę iš tokio klausimo.
„Kiek šitą namą yra tikrinę komisijų – ir Panevėžio butų ūkio, ir Savivaldybės Statinių priežiūros skyriaus, ir buvusios Apskrities viršininko administracijos, nė vienai nepasirodė blogai“, – stebisi G.Mileikaitė.

 

Kad sienai kenkia į ją susukioti varžtai, konstatavo pastato techninę priežiūrą atlikęs namą administruojančios įmonės „Merlangas“ atstovas.
Jo ir namo pirmininko apžiūrą G.Mileikaitė pamena su nuoskauda. Iš vyrų išgirdusi, kad teks nusirinkti gėles, moteris teigia pajuokavusi, kad ir vėliavos kotas ant tokių pačių varžtukų pakabintas.

 

„Pirmininkas atsisukęs man išrėžė: užsikabink tą vėliavos kotą sau ant užpakalio“, – tvirtina G.Mileikaitė.

 

Iš džiunglių – grožio oazė

 

Prieš devynerius metus į Danutės g. atsikrausčiusi G.Mileikaitė pasakoja radusi nė iš tolo į dabartinį kiemą nepanašų vaizdą. Pirmojo aukšto gyventojai netgi ne visada galėdavo langus praverti – po į kiemą užsukusių mėlynanosių viešnagių kiemo kampai trenkdavo tualetu.
Neilgai trukus ant vaizdingo šlaito krašto stovinčio namo kieme vietos priklydėliams neliko. Gyventojai užsitvėrė teritoriją, o kad pašaliniai joje nešmirinėtų, įsitaisė užrakinamus vartus.

 

Moterys netruko aplink namą prisodinti gėlių, o Gitana – ant sienų iškabinti senovinių rakandų: ratų, pjūklą, galąstuvą, keptuvių, pjaustymo lentų. Išskirtinis mieste Danutės g. penkiaaukštis ne kartą už daugiabučių kiemams nebūdingą tvarką sulaukė įvertinimo: laimėjo Savivaldybės skelbtą gražiausiai besitvarkančio namo, gražiausios palangės konkursus. Ramybės oazėje susirenka žaisti vaikai, pasisėdėti ateina ir namo gyventojai. G.Mileikaitei nesuprantama, kodėl šitą grožį reikėjo sugriauti.

„Keisčiausia, kad apėjus aplink namą pamatytume daug prie sienos tokiais pačiais varžtais priveržtų įrenginių: antenų, džiovyklų bendro naudojimo balkonuose, apšvietimo lempų, netgi informacinė lenta, skelbianti, kad mūsų namas saugiausias. Bet kažkodėl užkliuvo tik šitos gėlės“, – stebisi nukabinėtų gėlių ir rakandų savininkė.

 

Prieštaravo tik viena

 

Kad skaudėjo širdį matant, kaip bendrijos pirmininkas nukabinėja nuo sienų grožybes, pripažino ir namo gyventoja Ramutė. Tačiau moteris naujai tvarkai kategoriškai neprieštarauja – ir pati nuo lauko sienos nukabino palydovinę anteną.

„Labai gražiai gėlės ir tie rakandai atrodė, namą puošė. Aš labai nepatenkinta, kad nuėmė, bet jei jau taip reikia“, – svarstė Ramutė.
Namo bendrijos pirmininkas Antanas Budrevičius teisinasi ne pats sugalvojęs sugriauti moterų sukurtą grožio oazę. Išsukti iš plytų sienos varžtus nurodęs namo techninis prižiūrėtojas.

„Aš nesu statybininkas. Ką žinovai rekomenduoja, tą vykdom. Bendrijos susirinkime priimtas nutarimas nukabinėti visus rakandus nuo namo sienų. Žmonės net palydovines antenas nusikabino, aš taip pat. Nors už tas antenas žmonės pinigus mokėjo, bet niekas neprieštaravo. Tik G.Mileikaitė priešingai daro. Namui jau 30 metų, sienos skyla, į jas sukalti varžtai tik dar labiau kenkia“, – aiškino A.Budrevičius.

 

Siena – uždrausta zona

 

Namo techninę apžiūrą atlikęs „Merlango“ statybų vadovas Albertas Rasimavičius tvirtina privalantis laikytis Statybos techninių reikalavimų reglamento. Pasak specialisto, į mūro sieną įmontavus varžtus per atsiradusias kiaurymes susidaro temperatūrų skirtumas, tarp plytų patenka drėgmė, ardanti sieną.

„Šitas namas jau ir taip kone avarinės būklės – 4–5 aukštuose plytos jau aižėja ir byra“, – pastebi A.Rasimavičius.

Keliasdešimt pastatų mieste prižiūrinčios įmonės atstovas tvirtina niekur nematęs, kad namo siena būtų taip apkabinėta, kaip Danutės g. penkiaaukštyje. Esą išimtį dar galima padaryti vėliavos stovui.

„Juk į stalą irgi vinies nekalsite ne tik todėl, kad negražu, bet ir kad baldą gadins. Taip pat ir į sieną negalima visokių varžtų sukioti“, – tvirtina A.Rasimavičius.