Didmiesčių gyventojai plūstelėjo būsto paskolų
Aktyvesnį skolinimąsi būstui patvirtina Registrų centro duomenys. 2014 metų pirmąjį ketvirtį gyventojų, būstą įsigijusių su būsto paskola, dalis siekė 28,8 proc., o šių metų pirmąjį ketvirtį būstui bankuose skolinosi jau 34,8 proc. gyventojų.
Neskubėjo leisti litų
Pasak „Swedbank“ Privačių klientų tarnybos vadovės Jūratės Gumuliauskienės, aktyvesnis gyventojų apsisprendimas skolintis būstui atspindi kelias tendencijas. Pirma, dėl labai žemų palūkanų šiuo metu yra palanki aplinka skolintis, o nekilnojamo turto pasiūla kaip niekada didelė. Antra, nepasitvirtino prognozės, jog gyventojai, ketinę įsigyti ar pakeisti būstą, skubėjo tai daryti pernai dar iki euro įvedimo.
„Aktyviam skolinimuisi būstui ir nekilnojamojo turto rinkai įtakos turi palaipsniui gerėjanti ekonominė šalies padėtis, rekordiškai žema palūkanų norma, didėjantis darbo užmokestis ir kartu augantys gyventojų lūkesčiai dėl ateities. Šiandien gyventojai gali greičiau sukaupti pradiniam įnašui reikalingą sumą, kuris yra būtina sąlyga skolinantis būstui banke“, ‒ komentavo „Swedbank“ Privačių klientų tarnybos vadovė Jūratė Gumuliauskienė. Iš viso pirmąjį šių metų pusmetį „Swedbank“ gyventojams suteikė 118,5 mln. eurų naujų būsto paskolų arba 23,8 mln. eurų daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Vidutinė būsto paskolos vertė šiemet siekė 46,6 tūkst. eurų, o pernai ji buvo mažesnė ‒ 44,8 tūkst. eurų. „Swedbank“ naujai pasirašytų būsto paskolų vertė išaugo 25 proc., o vidutinės būsto paskolos suma ūgtelėjo beveik 2 tūkst. eurų.
Perka Vilniuje ir Kaune
SEB banke per pirmą šių metų pusmetį būstui skolinosi septintadaliu daugiau klientų. Per pirmą šių metų pusmetį būsto paskolų sutarčių buvo sudaryta daugiau nei 2,8 tūkst. arba 14 proc. daugiau negu pernai. Bendra jų vertė, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, išaugo penktadaliu ir siekė 116,8 mln. eurų. Kaip ir praėjusiais metais, daugiau nei 80 proc. būsto paskolų buvo suteikta Vilniaus ir Kauno regionų gyventojams, tačiau daugėjo pasirašytų būsto paskolų sutarčių Šiaulių ir Panevėžio apskrityse. Banko duomenimis, augo vidutinė vienos suteiktos būsto paskolos vertė – šiemet ji siekė beveik 41 tūkst. eurų, arba 5 proc. didesnė nei prieš metus.
Tačiau kartu ilgėjo ir vidutinis būsto paskolos laikotarpis – SEB banko klientai dažniausiai skolinosi 23,5 metams, tai yra metams ilgiau nei 2014 metais. SEB bankas jau nuo kovo fiksuojama kiekvieną mėnesį augantis būsto paskolų poreikį Per antrą šių metų ketvirtį SEB bankas suteikė 20 proc. daugiau būsto paskolų nei tuo pačiu laikotarpiu pernai.
„Pastaraisiais mėnesiais matomas būsto paskolų rinkos aktyvumas gali būti susijęs ne tik su tuo, kad gyventojai apsiprato su nauja valiuta, bet ir su naujais Atsakingojo skolinimo nuostatais, kurie įsigalios nuo lapkričio 1 d.“, – pastebėjo SEB banko prezidento pavaduotojas ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius Virginijus Doveika. Šie nuostatai priimti siekiant mažinti gyventojų perteklinio įsiskolinimo riziką. Kaip ir iki šiol, paskolos suma negalės viršyti 40 proc. tvarių mėnesio pajamų, tačiau bankai ir kitos kredito įstaigos turės patikrinti, ar klientas bus finansiškai pajėgus atlaikyti galimus palūkanų šuolius. Be to, maksimali kredito trukmė negalės viršyti 30 metų, tai yra, bus 10 metų trumpesnė, nei yra dabar.
Ragina neprarasti budrumo
Pernai būsto paskolos įmokoms gyventojai vidutiniškai skirdavo 28 proc. nuolatinių savo pajamų, šiemet ši suma sumažėjo iki 27 proc. Tipiškas būstui besiskolinančio gyventojo portretas išlieka nesikeitęs. Kaip ir pernai, šiemet nuosavam būstui dažniausiai skolinosi 33–35 metų amžiaus didmiesčių gyventojai miestiečiai, turintys šeimą, aukštąjį išsilavinimą ir gaunantys didesnes nei vidutines pajamas.
Daugiau banko paskolų išduodantys bankinkinkai vis dėlto perspėja gyventojus atsargiai vertinti savo finansines galimybes. Nors šiuo metu palūkanos yra rekordiškai žemos, ilguoju laikotarpiu jos neišvengiamai augs. Antai šiuo metu šešių mėnesių kintanti būsto paskolos eurais dalis „Euribor“ yra apie 0,05 proc., o prieš ekonominę krizę „Euribor“ buvo pasiekusi beveik 5 procentus.