Daugiabučių renovacija įsibėgėja, kolkas pirmauja Ignalina

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Šalies savivaldybės ką tik prasidėjusiam antrajam daugiabučių modernizavimo etapui jau atrinko 1682 namų. Tai ‒ du kartus daugiau nei buvo atrinkta pirmajam etapui. Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė teigia: „Jeigu iki 2013-ųjų senų daugiabučių renovacija atrodė nebeįmanoma misija, tai per dešimt šių metų mėnesių tapo akivaizdu, kad ji ne tik įmanoma, bet ir sėkmingai vykdoma“. Anot viceministrės, nuolatinis bendradarbiavimas su savivaldybėmis ir jų aktyvios pastangos yra tokios sėkmės laidas.

Kad renovacijos sėkme patikėjo kur kas daugiau šalies gyventojų rodo vis didėjantis savo namus atnaujinti pageidaujančiųjų skaičius. Tai patvirtina ir pirmojo etapo rezultatai. Nuo 2013 m. pradžios namų renovavimui pagal naująjį modelį jau pritarė 530 daugiabučių gyventojai. Tai reiškia, kad dar šiemet bus pasirašyta apie 600-700 rangos sutarčių ir tai leis pradėti šių namų modernizavimo darbus.

Antrąjame renovacijos etape aktyviausiai įgyvendinti programą planuojama Vilniaus, Kauno ir Šiaulių apskrityse. Daugiausia namų (211 daugiabučių) numatoma renovuoti sostinėje. Beje, tai beveik šimtą kartų daugiau nei per pirmąjį etapą, kai buvo atnaujinami tik 26 daugiabučiai. Be Vilniaus, tarp renovavimo lyderių – Kaunas (95 namai) ir Marijampolė (65 namai). Iš mažesnių savivaldybių daugiausia namų bus modernizuotaKauno (85) ir Mažeikių (82) rajonuose. Beveik visų 1682 atrinktų daugiabučių gyventojai jau renovacijai pritarė ir jos laukia. Ir tai ‒ visiškai suprantama, nes daugumai gyventojų norėtųsi menkesnės mokėjimų už šildymą naštos ir patogesnių bei gražesnių gyvenimo sąlygų.

Visos penkiasdešimt aštuonios antrajame modernizavimo etape dalyvaujančios šalies savivaldybės (po pirmojo etapo prisijungė Kalvarijų ir Skuodo raj. savivaldybės) iki lapkričio 29 d. – pasirašys trišales bendradarbiavimo sutartis su Aplinkos ministerija ir Būsto energijos taupymo agentūra. Sudarius šias sutartis bus organizuojami konkursai ir pirkami investicijų projektai. Gyventojams už juos nieko nereikės mokėti, nes paramą projektams rengti teikia valstybė.

Svarbu, kad yra numatyta visiškai konkreti tolesnė antrojo renovacijos etapo eiga. Iki kitų metų pabaigos bus parengti visų modernizavimui atrinktų namų investicijų projektai ir tikimasi, kad gyventojai jiems pritars. Taip pat, iki 2015 m. pradžios turi būti organizuoti rangos darbų konkursai. Siekiant, kad renovacija vyktų kuo sklandžiau ir, kad, kuo operatyviau būtų sprendžiamos jos metu kylančios problemos, imamasi ir konkrečių priemonių. Neseniai Ignalinoje įvykusiame BETA organizuotame pasitarime, kuriame dalyvavo premjeras Algirdas Butkevičius, Aplinkos ministras Mazuronis, viceministrė Daiva Matonienė, Ignalinos meras Bronis Ropė, plačiai renovaciją propaguojančios žiniasklaidos kompanijos „Supernamai“ atstovai bei pagrindinių šalies dienraščių žurnalistai, buvo nutarta kas ketvirtį rengti Aplinkos ministerijos susitikimus su merais.

„Džiugu, kad savivaldybių vadovai patys aktyviai domisi renovavimo reikalais, – pasidžiaugė renginio metu viceministrė Daiva Matonienė. Suprantama, nė kiek nemažiau svarbu, kad kuo daugiau šalies gyventojų plačiau susipažintų su pastatų renovavimo galimybėmis bei sąlygomis, su šiuolaikiniais efektyviais energijos taupymo būdais. Tai ‒ vienas iš kitais metais balandžio mėnesį sostinėje organizuojamos statybų ir interjero parodos „Supernamai 2014” tikslų.

Ignalinos gyventojai jau įsitikino renovacijos nauda

Ignalinos rajono savivaldybė, kurioje vyko minėtas renginys, pirmoji ėmėsi daugiabučių atnaujinimo pagal naująjį renovavimo modelį. Pagrindinis jo išskirtinumas – renovaciją vykdo ne gyventojai, o savivaldybė, kuriai suteikta visiška iniciatyvos ir organizavimo teisė.

Jau šiuo metu, pasinaudojus Probleminių teritorijų plėtros programa, Ignalinoje baigta renovuoti 16 daugiabučių namų. Būtent ši programa ir įkvėpė gyventojus toliau siekti renovacijos įgyvendinimo rezultatų – jie realiai pamatė renovacijos naudą, pagerėjusią atnaujintų namų gyventojų gyvenimo kokybę, ženkliai sumažėjusias sąskaitas.

Ignalinos savivaldybė, ėmėsi pavyzdinės iniciatyvos dalyvauti Daugiabučių atnaujinimo programoje pagal naująjį įgyvendinimo modelį. Pagl šį modelį statybos š. m. birželio mėnesį pradėtas renovuoti Ligoninės g. 9 namas, jau šiandien, prabėgus vos 4 mėnesiams, stovi renovuotas. Beje, Ignalinos savivaldybė yra nupirkusi rangos darbus dar 45 namams, o realūs statybos darbai jau vyksta 25 namuose. Planuojama modernizuoti apie 80 atitinkančių valstybės nustatytus kriterijus daugiabučių namų.

50 proc. visų projektui reikiamų lėšų prisidės gyventojai, kurie įgyvendinus projektą kas mėnesį mokės nustatytą sumą maždaug 20 metų. Yra nustatyti trys atsiskaitymo būdai: mokant kas mėnesį, darant įmoką kartą per metus arba iškart apmokant visą sumą. Gerai, kad gyventojams renovacijai paskolų imti nereikia, nes, pinigus jai skolinasi savivaldybės paskirta įmonė. Tai dar vienas aspektas, leidžiantis tikėtis, kad įgautas būstų atnaujinimo pagreitis nesumažės.