Daugiabučių renovacija gyventojams naštos neužkrovė

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Atnaujinus daugiabučius Kauno rajone iki kitų metų vidurio bus sutvarkyta beveik tūkstantis būstų. Projekto vertė siekia daugiau kaip 10 mln. eurų.

Imti paskolų nereikėjo

Gyventojams imti banko paskolų nereikėjo. Išlaidos už renovaciją bus susigrąžinamos per mokesčius už šildymą.

Kreditus už renovaciją su lengvatine fiksuota 2 proc. palūkanų norma savo vardu ima savivaldybės paskirtas renovacijos administratorius – bendrovė Komunalinių paslaugų centras. Pagal sutartį tarp Kauno rajono savivaldybės administracijos ir Aplinkos ministerijos bei Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros, šiuo metu Kauno rajone renovuojama 40 daugiabučių namų. 34 jų numatoma baigti iki spalio 1 d., kitus – iki 2016 m. liepos.

Mažės mokesčiai už šildymą

Visų šių namų energetinio naudingumo sertifikatų, investicijų planų, techninių darbo projektų parengimo, ekspertizės ir administravimo išlaidos finansuojamos 100 proc.

Jei po rekonstrukcijos namo energijos sunaudojimas sumažės 40 proc. ir daugiau, bus galima gauti 40 proc. dydžio valstybės paramą energijos efektyvumą didinantiems darbams. Jei energijos sąnaudos sumažės 20 proc., tada skiriama parama bus mažesnė – 15 proc.

100 proc. kompensaciją už rangos darbus gaus ir asmenys, turintys teisę į valstybinę kompensaciją už šildymą ir karštą vandenį, taip pat savivaldybė už socialinių būstų renovaciją.

"Darbus atliekame taip, kad šilumos taupymas būtų kuo didesnis. Kai kuriuose namuose siekia net 50 proc. ir daugiau. Apie 40 proc. energijos sąnaudų sumažėjimo bus galima skirti kreditui padengti, apie 10 proc. – sutaupyti", – tvirtino Komunalinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotojas P.Čiegis.

Skolininkams nepasisekė

Atrenkant daugiabučius renovacijai, vadovautasi griežtais kriterijais. Pirmenybė buvo teikiama namams, kurių šildymo sąnaudos didesnės nei 150 kWh/kv.m.

Į renovavimo programą negalėjo patekti tie namai, kuriuose daugiau kaip 10 proc. butų nemokūs. Pavyzdžiui, jei dešimties butų name šildymo, vandens, dujų, elektros mokesčių nemoka dviejų butų gyventojai, tai užkerta kelią į programą visam namui. "Dėl šios priežasties atkrito net aštuoni namai iš 54, patekusių į abu renovavimo etapus, – aiškino P.Čiegis. – Kai kurių namų gyventojai ėmėsi priemonių kaimynų skoloms grąžinti. Taip pavyko daugiabučius įtraukti į programą."

Kai kurie iš pasiūlytų namų renovacijos atsisakė. Vietoj jų buvo įtraukti patys prašiusieji renovacijos, jei atitiko būtinas sąlygas.

Stengiasi nevėluoti

P.Čiegio teigimu, šiuo metu darbai vyksta 30 objektų. Kiti laukia leidimų arba tebevyksta ekspertizė. Dviem trims namams gali kilti problemų dėl terminų. Jau atlikta darbų daugiau kaip už 3 mln. eurų.

Beveik baigti renovuoti namai A.Kriščiūno g. 3 ir 3B Žiegždriuose, Pušyno g. 1 Kulautuvoje, Kėdainių g. 2A ir Kauno g. 14 Babtuose. Nedaug darbų likę daugiabučiuose Medelyno g. 3 Raudondvaryje, Čekiškės g. 120 Vilkijoje, Miško g. 36 ir 38 Ežerėlyje. Įpusėjo namų Atgimimo g. 2, 4 ir 6 Raudondvaryje, Kauno g. 13 Babtuose, S.Lozoraičio g. 3 Garliavoje renovacija. Nemažai darbų atlikta daugiabučiuose R.Mizaros g. 38 Garliavoje, Liepų g. 6 ir 18 Garliavoje. Prasideda namų renovacija Didžiojoje g. 1 Raudondvaryje, Vasario 16-osios g. 6 Garliavoje, Liepų g. 7 Ežerėlyje, Karmėlavos g. 30 Neveronyse.

Didėja namo vertė

Kaip teigė P.Čiegis, baigus renovaciją, gyventojai už šildymą kartu su išlaidomis renovacijai mokės beveik tiek pat, kiek šiuo metu moka vien už šildymą. Sąskaitos gali pradėti mažėti po 20 metų, kai baigsis paskolų mokėjimas.

"Didesniems namams mokesčiai gali sumažėti iškart, nes renovacijos kaina dalijama iš didesnio butų skaičiaus, vadinasi, išlaidų kiekvienam tenka mažiau. Tokiu atveju sąskaitos gali sumažėti net 5–15 proc.", – aiškino P.Čiegis.

Svarbu ir tai, kad atnaujinto nekilnojamojo turto vertė pakyla apie 20 proc., palengvėja namo eksploatacija, mažėja jo priežiūros sąnaudos. Be to, pratęsiamas pastato eksploatavimo laikas, pagerėja estetinis vaizdas.

Priekaištų neturi

Namai Žiegždriuose, A.Kriščiūno g. 3 ir 3B – vieni iš tų, kur renovacija baigiasi.

"Viskas vyksta pagal planą. Abu namai bus priduoti iki rugsėjo 14 d., kaip numatyta", – tikino darbus atliekančios bendrovės "Statybų vizija" darbų vadovas V.Degutis. Jo teigimu, stengiamasi, kad gyventojai nepatirtų nepatogumų. Iškart tvarkoma aplinka, žmonėms suteikiama visa informacija, atsižvelgiama į jų pageidavimus.

Tai patvirtina ir šiuos namus vienijančios bendrijos "Šilas" pirmininkas Mindaugas Pijus: "Rangovus drąsiai galėčiau rekomenduoti kitiems, Komunalinių paslaugų centrui priekaištų taip pat neturime. Visada atsižvelgiama į mūsų pageidavimus, nesutarimams išspręsti ieškome kompromisų."

M.Pijus bendrijos pirmininku tapo kovo mėnesį, prasidėjus renovacijai. Namui 40 metų, viskas buvo pasenę, kanalizacija – tragiškos būklės. Pradžioje norėta tvarkyti būstą savo jėgomis, iniciatyvą parodė ankstesnė pirmininkė, bet susidurta su įvairiomis problemomis. Be to, gyventojai bendrai nesutarė.

"Buvo po lygiai pritariančiųjų ir prieštaraujančiųjų renovacijai, tad dalį jų teko įtikinti. Buvome prisiklausę visko, bet dabar beveik visi patenkinti. Realus rezultatas paaiškės, kai prasidės šildymas. Mus tenkins, jei šilumos vartojimo sumažėjimas padengs renovacijos išlaidas", – teigė bendrijos pirmininkas.

Gyventojai viliasi, kad renovacija prisidės prie to, kad šis Žiegždrių rajonas vėl taps prestižinis, kaip buvę anksčiau.