Būsto atnaujinimas: pradėkite nuo langų, o baikite grindimis

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Namų remontas. Ypatingai pavasarį apie jį kyla daugiausia minčių. Kad remontas netaptų košmaru, reikia specialistų patarimų. Kokios langų, sienų ir grindų dangų naujovės? Kas pigiau? O kaip gražiau? Jeigu kas pusmetį perstumdžius baldus būstas vis tiek netampa jaukus, o akys vis kliūva už suskilusių sienų ir nubraižytų grindų, ko gero, atėjo metas namus atnaujinti.

Buto ar namo remontas neatrodys toks varginamas, jei visus darbus pavyks suplanuoti tinkama seka: pirmiausia keičiami langai ir durys, paskui – atnaujinamos lubos ir sienos, galiausiai – grindys.

Pradėti reikia nuo būsto angų

Pastaraisiais metais langai vis „storėjo“, tačiau specialistai pataria nepasiduoti įvairių įmonių akcijoms, o pagaliau išmokti paskaičiuoti šilumos perdavimo koeficientą. Tai nėra taip sudėtinga, jei žinote visus lango matmenis.

Jeigu vidinės namo ar buto durys bado akis, teks ir jas pakeisti. Aišku, geriausia būtų rinktis medines duris. Jos sukurs namuose jaukumą, bus šilčiau, tačiau kainuos brangiau nei laminuotos durys. Interjero dizainerė, bendrovės „Light in White“ vadovė Vilma Grigaitienė žino, kad bet kuris didesnis remontas namuose sukels kalną dulkių. Tad prieš keičiant duris ar langus reikėtų pasirūpinti baldais ir buitine technika.

„Geriausia, jei galėtumėte viską išnešti iš kambario. Jeigu nėra tokių galimybių, uždenkite vertingus daiktus polietileno plėvele arba vandeniu sudrėkintomis senomis paklodėmis“, – pataria dizainerė.

Įtempiamos lubos brangios

Pastaruoju metu pasirodžiusi naujovė – įtempiamos lubos – populiarėja, tačiau dėl palyginti didelės kainos ne taip sparčiai. Vis dėlto būtent šios lubos atsparios, ilgai tarnauja, lengvai prižiūrimos.

„Iš pradžių prie lubų tvirtinamas aliuminio rėmas, o ant jo dedama labai plona plėvelė. Ji atspari dideliam svoriui, tokias lubas galima plauti, jos yra nedegios, todėl namuose bus saugiau“, – teigė V. Grigaitienė. Įtempiamos lubos paslepia visus paviršiaus įtrūkimus, įskilimus. Jeigu namas, kaip liaudies sakoma, „vaikšto“, dažyti lubų neverta, nes ilgainiui susiformuos įtrūkimai, kurie badys akis.

Tiesa, įtempiamų lubų kaina kol kas ne visiems įkandama – 1 kvadratinis metras vidutiniškai kainuoja apie 60 litų.

Būtina gerai paruošti

Jeigu lubas norite atnaujinti pigiau, galima jas dažyti, tačiau prieš tai teks gerokai paplušėti, kol paruošite paviršių.

„Reikės nuskusti senus dažus, naujai nuglaistyti, nugruntuoti ir tik tuomet dažyti. Galima ant lubų klijuoti plokštes, yra žmonių, kurie lubas dengia tapetais“, – pasakojo dizainerė. Vis dar populiarios ir pakabinamos lubos, kuriose įmontuojami halogeniniai šviestuvai. Būtent jie padeda sukurti įvairių nuotaikų erdvę. Specialistai ant pakabinamų lubų siūlo klijuoti akcentus – lipdukus.

„Jie sukurs šviesos ir spalvos žaismą. Pakabinamos lubos tinka beveik visoms namų erdvėms – net ir vonioje“, – patikino V.Grigaitienė.

Naujovė – tepami tapetai

Kaip atnaujinti kambario sienas? Klijuoti tapetus, lipdukus, o gal dažyti? „Viskas priklauso nuo šeimininko skonio. Yra žmonių, kuriems tapetai labai nepatinka. Tačiau jie praverčia tada, kai reikia paslėpti sienų nelygumus, vinių padarytas skyles“, – kalbėjo dizainerė.

Viena iš sienų apdailos naujovių – vadinamieji tepami tapetai. Technologija paprasta: iš popieriaus drožlių ir vandens paruošiama masė – ji ant sienos tepama mentele. Tokie tapetai taip pat paslepia visus nelygumus.

Jeigu sienas nusprendėte dažyti, kaip ir su lubomis, teks gerokai paplušėti, kol paruošite paviršių. „Yra meistrų, kurie sienas dažo dekoratyviniu būdu. Rezultatas – siena primena marmurą, o jos paviršius būna lyg smėlėtas, švelniai nelygus“, – dar vieną apdailos būdą pristato dizainerė.

Sienos – vieta improvizuoti

Kad kambaryje būtų jauku, su sienomis galima eksperimentuoti – ant vienos kambario sienos galima klijuoti fototapetą ar lipduką, kitas nudažyti skirtingais atspalviais. Svarbiausia – neperlenkti lazdos ir nepaversti kambario košmaru.

„Viena siena žalia, o kita – raudona – tikrai nevykęs sprendimas“, – juokiasi pašnekovė. Nepaisant baldų stiliaus, paprastai būstui pasirenkamos pastelinės žemės spalvos, kurios sukuria ramybės, jaukumo, saugumo jausmą.

Visame bute ar name gali dominuoti ta pati spalva. Atsižvelgiant į patalpos paskirtį, skirtis turėtų tos pačios spalvos tonai.

Medį primenanti danga

Grindys – ta būsto dalis, kuri labiausiai dėvisi. Jos jokiais būdais negali būti slidžios. Antras svarbus principas: grindys turi būti šiltos, tada namuose bus jauku ir nereikės vaikščioti apsimovus kelias poras vilnonių kojinių.

„Dabar gana populiari vadinamoji PVC grindų danga, primenanti senovišką linoleumą, tačiau stebinanti savo savybėmis. Ji gali būti įvairių formų lakštais arba kaip parketlentės. Ilgaamžiškumu ši danga prilygsta akmens masei“, – patikino V.Grigaitienė.

PVC danga iš tolo primena iš natūralių medžiagų pagamintas grindis. Tiesa, jos kaina nemenka – už vieną kvadratinį metrą su darbu gali tekti pakloti 180 litų. Jeigu tiek pinigų grindims skirti negalite, teks pasitenkinti vadinamuoju plaukiojančiu parketu, linoleumu arba kilimine danga. Medžio masyvo grindys ar parketlentės įkandamos taip pat ne kiekvienam.

Kaip grindis šiltinti?

Grindų danga – dar ne viskas. Jeigu butas yra pirmame aukšte, reikėtų pagalvoti ir apie grindų šiltinimą. Pasak dizainerės, 5 cm storio putplasčio turėtų pakakti, kad kojoms būtų šilčiau.

Svarbi ir grindų spalva.

„Jeigu sienos šviesios, grindis galima rinktis tamsesnes. Toks interjeras įgaus baigtumo, įrėminimo įspūdį. Tačiau tamsios grindys nebus praktiškos, nes matysis dulkės“, – perspėjo V. Grigaitienė.

Vagis sulaikys ir užraktas

Marius Aleksiejūnas

Bendrovės „Hermio langai“ komercijos direktorius

„Perkant langus svarbiausi kriterijai – ar langai bus šilti, ar jie bus saugūs. Yra sudaryta klaidinga nuomonė, kad kuo daugiau kamerų, tuo šiltesnis langas. Lango šilumines savybes lemia profilio plotis – kuo jis didesnis, tuo langas išleis mažiau šilumos, be to, į platesnį rėmą galima sumontuoti stiklo paketą su didesniais tarpeliais tarp stiklų. Dabar populiariausias staktos plotis – 70 mm, tačiau vis daugiau gaminama tokių langų, kurių staktos plotis yra apie 90 mm (88 – 90 mm).

Klaidinga manyti, kad lango rėmas turi mažai įtakos lango šiluminėms savybėms, nes tik į platų rėmą įmanoma įmontuoti stiklo paketus su didesniais atstumais tarp stiklų. Pradėjus naudoti plačius profilius atsirado galimybė į langus montuoti trijų stiklų paketus, kuriuose atstumai tarp stiklų yra jau nebe 12 mm, o net 20 mm, todėl galima pagaminti apie 30 procentų šiltesnius langus nei įprasti.

Paprasčiausias būdas padidinti lango saugumą – sumontuoti fiksatorius, populiariai vadinamus „grybukais“. Dauguma gamintojų siūlo tik vieną kampą padaryti saugų, tačiau rekomenduotina fiksatorius įtaisyti visuose kampuose. Gali būti, kad vagys bandys brautis atsukę rankeną. Kad taip neatsitiktų, naudojamos rankenėlės su apsauga nuo prasukimo. Taip pat gali būti ir rakinamos rankenos. Tokiu atveju vagis, net ir išdaužęs stiklą, negalės atidaryti lango, nes trukdys užraktas.“

Koks koeficientas?

Vilius Eidukevičius

Bendrovės „Aveplast“, valdančios prekės ženklą „TIKS langai“, direktorius

„Pagrindinis šiltų langų rodiklis yra šilumos perdavimo koeficientas, kuris parodo, kiek šilumos netenkama pro langus. Šiltais langais laikomi tie langai, kurių šilumos perdavimo koeficientas yra 0,8W/m2K arba dar mažiau. Tokių savybių langai tinkami net ir „pasyviųjų“ namų statybai.

Šilumos perdavimo koeficientas labiausiai priklauso nuo langą komplektuojančių dalių: naudojamo profilio sistemos, stiklo paketo, specialios armuotės ar specialių terminių užpildų. Pastaruoju metu namų statytojai ar atnaujintojai renkasi langus tik su trijų stiklų paketu, nes tai gerokai pagerina langų šilumines savybes.

Rekomenduojame nesusivilioti kamerų skaičiumi ar rėmo pločiu, nes 0,8W/m2K savybių langą galima įsigyti už palyginti mažą kainą, jei jis yra protingai sukomplektuotas. Pavyzdžiui, langas, kurį sudaro įprastas 5 kamerų, 73 mm pločio rėmas ir 44 mm naujos kartos trijų stiklų paketas su termoizoliaciniu (plastikiniu) rėmeliu, pasiekia „pasyviems“ langams priskiriamą 0,8W/m2K rodiklį.“

Ant natūralių grindų šilčiau

Rimvydas Baranauskas

Bendrovės „Medžio apdaila“ Kauno padalinio vadovas

„Pastaruoju metu vėl grįžtama prie natūralių medžiagų, todėl ir natūralių medinių grindų paklausa didėja. Pagal naujas technologijas gaminamos klijuotos daugiasluoksnės parketlentės namuose sukurs jaukumą. Jas galima kloti ir ant šildomų grindų.

Keičiantis metų laikams tokios grindys tik minimaliai juda ar kraiposi. Paprastai apatinis grindų sluoksnis būna iš spygliuočio, viršutinis – iš kietmedžio.

Grindys gaminamos iš beveik kiekvieno planetoje augančio medžio. Dažniausiai parketlentės būna lakuotos, tačiau norint išlaikyti natūralumą, lentos dengiamos ir alyva, kuri įsigeria į medį. Bet kurias grindis galima atnaujinti. Skaičiuojama, kad tai daryti reikia maždaug kas dešimt metų. Alyvuotas grindis reikia naujinti dažniau, tačiau jų šlifuoti nereikia – pakanka iš naujo nupoliruoti paviršių. Dulkių ir šiukšlių namuose tikrai nebus.“