Atsikračius asbesto – mažiau pavojų
Į plaučius patekusios asbesto skaidulos gali sukelti tokių ligų kaip asbestozė (plaučių audinio randėjimas), plaučių, pleuros vėžys. Nustatyta, kad dėl asbesto Europoje kasmet miršta apie 30 tūkst. žmonių.
Asbestas pavojingu žmonėms tampa tada, kai jo plaušeliai (skaidulos) patenka į aplinkos orą iš asbesto produktų. Tai gali atsitikti dėl įvairių veiksnių: asbesto produktų (plokščių, šiferio, vamzdžių ir kita) korozijos; asbesto produktų mechaninio poveikio (daužymo, smulkinimo, šlifavimo, pjaustymo); atliekant katilinių, šiluminių tinklų izoliacijos remontą arba renovaciją.
Tad keičiant asbestocementinę (šiferinę) stogų dangą būtina laikytis visų saugaus darbo reikalavimų. Jeigu asbesto gaminių yra jūsų namų ūkyje, nepatariama jo šalinti patiems, geriau šį darbą patikėti specialistams. Šalinti asbestą, vadinasi, apsaugoti aplinką nuo pavojingųjų plaušelių. Todėl rekomenduojama atitverti ir pažymėti specialiais ženklais vietas, kuriose yra asbesto produktų; darbus atlikti tik jį drėkinant vandeniu; atliekų nelaužyti, nemėtyti iš aukščio; sandariai jas supakuoti ir vežti tik į specialias aikšteles. Šiferio smulkias atliekas reikia išsiurbti siurbliais su specialiais filtrais. Negalima šluoti, juo labiau – užkloti jomis kelio duobių ir įvažų. Sodybų su asbestinio cementinio šiferio stogais savininkams patariama nenaudoti lietaus vandens nuo šių stogų skalbimui, praustis ar grindims plauti.
Higienos instituto Rizikos veiksnių tyrimo laboratorija atlieka asbesto plaušelių identifikavimą gaminiuose, nustato šių plaušelių koncentraciją aplinkos ore, konsultuoja suinteresuotus asmenis, informuoja visuomenę apie saugų darbą su gaminiais, turinčiais sudėtyje asbesto, ir prevencijos priemones.