Atėjus šildymo sezonui – grėsmė apsinuodyti smalkėmis

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Panevėžio visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad prasidėjus šildymo sezonui, svarbu būti atidiems ne tik kūrenant krosnis ar židinius, bet ir šildymo katilus bei boilerius, nes padidėja rizika apsinuodyti anglies monoksidu, dar kitaip liaudyje vadinamomis smalkėmis.

Centro duomenimis, 2014 metų sausio mėnesį Panevėžio apskrityje buvo registruotas 1 apsinuodijimas smalkėmis Kupiškio rajone. Smalkėmis apsinuodijo vidutinio amžiaus vyras.

 

Šiais metais registruoti 3 apsinuodijimai smalkėmis. 1 apsinuodijimas smalkėmis registruotas Pasvalio rajone, suaugusiam 25 metų vyrui neatsargiai elgiantis su ant viryklės verdamu valgiu. Šių metų rugsėjo mėnesį Biržų rajone dėl neaiškių priežasčių kilus gaisrui daugiabučiame name, apsinuodijo smalkėmis mažametis vaikas iš kaimyninio buto. Kupiškio rajone balandžio mėnesį registruotas apsinuodijimas smalkėmis dėl per anksti uždarytos krosnies sklendės. Kasmet apsinuodijimų smalkėmis Panevėžio apskrityje registruojami keli atvejai.

Smalkės yra labai klastingos, nes neturi nei kvapo, nei spalvos, todėl jomis apsinuodijus pažeidžiamos beveik visos organizmo sistemos. Labiausiai deguonies badui jautrios yra smegenys. Lengvo apsinuodijimo atveju atsiranda: galvos skausmas, svaigimas, pykinimas, vėmimas, pulsavimas smilkiniuose, nuovargis. Stipraus apsinuodijimo atveju sutrinka širdies ir kvėpavimo sistemos veikla, galima netekti sąmonės, atsiranda traukuliai, žmogus gali mirti. Įtarus apsinuodijimą smalkėmis, reikia kuo greičiau išeiti ar išnešti nukentėjusįjį į gryną orą ir kreiptis į gydytoją.

Svarbu imtis profilaktikos priemonių, kad apsinuodijimo smalkėmis būtų išvengta. Kasmet patikrinti, ar yra tvarkingi šildymo įrengimai (krosnis ir židinius), įvertinti ventiliacinės sistemos efektyvumą. Šildymo sezono metu krosnyse reikia nedeginti atliekų, nes deginant atliekas susidaro didžiausia anglies monoksido koncentracija, kuri nusėda ant vidinių kamino sienelių ir susidarius didesniam jų sluoksniui, galimi savaiminiai gaisrai.

 

Krosnies sklendę reikia visiškai uždaryti tik įsitikinus, kad ugnis baigė rusenti. Svarbu vengti šildyti patalpas dujinėmis viryklėmis ar orkaitėmis. Nešildyti ir nepalikti užvesto automobilio garaže. Nestatyti arti užuolaidų ar baldų įjungtų šildytuvų, išeinant iš namų nepamiršti jo išjungti. Nenaudoti dujomis ir anglimi kūrenamų kepsninių namuose ar garaže.